Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifi ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifi ve Kullanımı

Kuru Ciltler için Peeling, Kuru ciltlerin bakımı zor olmaktadır. Uygulanacak peeling çok özenle hazırlanmalıdır. Çünkü Kuru cilt için uygulanacak yanlış bir peeling cildin daha çok kurumasına ve tahriş olmasına neden olacaktır. Cilde zarar vermeyecek doğal ve bitkisel peeling kullanılması önerilmektedir. Kuru cilde sahip olanlar peeling uygularken zaman aralığına dikkat etmesi gerekmektedir. Kuru ciltler için peeling uygulaması ayda 2 kez ya da 10 günde bir uygulanması önerilir. Kuru ciltler için uygulanması önerilen peeling çeşitleri şunlardır;

Mısır Unu ile Yapılan Peeling
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
Hazırlanışı ve uygulanışı; Malzemeleri bir kabın için de alın ve karıştırın. Karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak sürün. Karışımın cilt derinliklerine inebilmesi için yaklaşık 2 dakika boyunca masaj yapın. Bu masaj aynı zamanda cildin kan basıncını da hızlandıracaktır. Daha sonra cildinizi ılık bir su ile yıkayın ve yavaş yavaş kurulayın. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici kullanabilirsiniz. Özellikle kuru ciltler yağlı krem nemlendirmeleri önerilir. Yoksa yüzünüz daha çok kuru ve tahriş olabilir.

Şeker ile Yapılan Peeling
 • Yarım adet limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı şeker
Hazırlanışı ve uygulanışı; Öncelikle cildinizi ılık bir su ile nemlendirin. Daha sonra şeker ile cildinizi ovun. Yaklaşık iki dakika boyunca ovun. Daha sonra limon suyunu cildinize uygulayın. Ortalama bu şekilde 5 dakika bekleyin ve cildinizi temizleyin. Peeling işleminden sonra mutlaka yağlı bir krem ile cildinizi nemlendirin. Bu peeling uygulamasını haftada 1 defa yapmanız yeterli olacaktır.

İrmik ile Yapılan Peeling
 • 1 çay kaşığı irmik
 • 1 çorba kaşığı gül suyu
 • 2 çay kaşığı yeşil çay kremi
Hazırlanışı ve uygulanışı; Bir kabın içinde bütün malzemeleri karıştırın. Daha sonra cildinize masaj yaparak her yerine eşit gelecek şekilde uygulayın. Ortalama 5 dakika sonra yavaş yavaş ovarak çıkarın. Tamamen çıktıktan sonra ılık su ile durulayın. Yıkadıktan sonra gül suyu ile silebilirsiniz.

Pirinç ile Yapılan Peeling
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
 • 1 miktar nemlendirici krem
Hazırlanışı ve Uygulanışı; Pirinç ve mercimeği mikserden geçirin. Toz haline geldikten sonra nemlendiriciyi ilave ederek karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize sürün. Kurumaya başlayınca ovarak cildinizden çıkarın. Ilık su ile temizleyin ve gerekirse nemlendirici krem kullanın.

Çilek ile Yapılan Peeling
 • 3 adet orta boy çilek
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 6 tatlı kaşığı toz şeker
Hazırlanışı ve uygulanışı; Öncelikle çilekleri haşlayın. Haşladıktan sonra badem yağı ve şeker ile karıştırın. Bu karışımı cildinize hassas hareketlerle uygulayın. Belli bir süre beklettikten sonra ovarak çıkartın ve sonra yüzünüzü ılık bir su ile durulayın. Kuru ciltler hemen hemen her peeling sonrası nemlendirici kullanması gerekmektedir.

Kuru Ciltler İçin Peeling Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Cilt Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Mısır Ununun Cilde Faydası ve Kullanımı

Mısır Ununun Cilde Faydası ve Kullanımı

Cilt Neden Yağlanır

Cilt Neden Yağlanır

Güncel

Cilt Makyajı Tarifi ve Malzemeleri

Cilt Makyajı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Cilt Bakım Kürleri Tarifi ve Malzemeleri

Cilt Bakım Kürleri Tarifi ve Malzemeleri