Ciltteki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltteki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Ciltteki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer, Yağ bezeleri parmak ucu yardımıyla yerinden oynatılabilir, serttir, genellikle sarı, beyaz ve cildin kendi renginde olurlar, ağrı hissettirmez. Yağ bezesinin meydana gelmesinin başlıca sebebi ciltte yağ oluşturan yağ bezlerinin yolunun tıkanmasıdır. Bunun dışında aşırı testosteron oluşumu, aşırı bir şekilde yağ üretimi, güneş ışığı, şişen saç kökleri, akne oluşumuna yatkın cilt, tıraş veya ağdanın yağ bezesinin meydana gelmesine sebep olduğu bilinmektedir. Küçük yağ bezelerini gidermek için evde bitkisel çözümleri deneyebilir veya eczanelerde reçetesiz olarak satılan merhemleri kullanabilirsiniz. Fakat büyük yağ bezelerinin enfeksiyon kapma olasılığı daha çok olduğu için bir cilt doktoruna başvurulması en güvenli tedavi yöntemi olacaktır.


Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözümler ve Evdeki Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Buhar: Buhar, ısı ve nem yağ bezesinin yumuşamasına neden olur. Yumuşayan yağ bezesinin kendi halinde boşalma durumu artar. Yeteri kadar ısı ve buharı oluşturmak için sık sık sıcak suyla duş yapılmalıdır. Öbür bir yöntem ise bir havluyu buhar yardımıyla ısıtarak veya sıcak suyla ıslattıktan sonra iyice sıkarak bezenin üstüne kompres yapmaktır. Sıcak kompresi gün içerisinde 20-30 dakikalık zaman dilimlerinde 3-4 defa uygulanır.

Çay Ağacı Yağı: İltihabı önleyici ve bakterileri temizleyici bir özelliği olan çay ağacı yağı sivilceler de olduğu gibi yağ bezeleri tedavisinde de önerilen doğal yağlar arasında bulunur. Çay ağacı yağını gün içerisinde 2-3 kez direkt olarak yağ bezesinin üzerine ve çevresine sürülebilir. Bu uygulama bezenin iyileşme zamanını azaltırken bakterileri temizleyerek enfeksiyon riskini önemli bir şekilde azaltır.

Aloe Vera: Aloe Vera yağ bezesini yumuşatır, küçültür ve iyileşme zamanını kısaltır. Bir miktar jeli her gün düzenli bir şekilde bezenin üzerine sürün. Aloe veranın anti bakteriyel özelliği de vardır ve bakterileri temizler.

Hintyağı: Yağ bezesi üzerine düzenli bir şekilde hint yağı sürmek bezenin daha kısa sürede boyutunun küçülmesine neden olur. Hint yağını uygulamak için küçük bir parça pamuklu kumaşa veya bir parça pamuğa 4-5 damla kadar hint yağı damlatıp bezenin üzerine konulur. Daha sonra yağın etkisinin ortaya çıkması için üzerine sıcak havlu koyun ve 30 dakika kadar bekletin. Gün içerisinde 2-3 kere yapılabilir. Not: Hint yağını ağız yoluyla almayın.

Sirke: Sirke özellikle enfeksiyon olasılığı yüksek yağ bezesini temizlemek ve azaltmak için oldukça faydalı bir yöntemdir. Sirkeyi yağ bezesi üstüne sürdükten sonra gazlı bezle veya yağ bezesi çok ufaksa yara bandıyla kapatın. 3-4 gün kadar bu şekilde beklettikten sonra yara bandını çıkartın ve bir parça kadar pamuğu ılık suyla birlikte ıslatıp sirkeyi temizleyin. Bu yöntemi yağ bezesi iyi bir şekilde temizlenene kadar tekrarlayın.

Bal: Cilt yüzeyine uygulandığında yaraların iyileşmesini hızlandıran bal yağ bezesi oluşumunun tedavisinde de kullanılabilir. Balı yoğun merhem kıvamına gelene dek buğday unuyla karıştırın. 1 çay kaşığı bal için 1 çay kaşığı un kullanmak yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımı bezenin üstüne uygulayın ve üstünü kapattıktan sonra 1 gece kadar bekletin.


Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Yağ bezesini yumuşatmadan önce patlatmaya çabalamayın. Bezeye iğne veya ucu sivri herhangi bir şey sokarak müdahale etmeyin ve sakın kesmeyin. Tüm bunların bezenin iltihaplanmasına ve derinin alt kısımlarına yayılmasına neden olabilir. Bezeyi anti bakteriyel sabunla veya anti bakteriyel özelliği olan ıslak mendillerle temizleyin. Bezeyi oluşturan irin akmaya başladığında temizliğe son derece önem gösterilmelidir.

Ciltteki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer Yorumları

soru

Zeynep

18 Eylül 2018 Salı

Merhabalar arkadaşlar bu siteyi hazırlayarak bize merak ettiğimiz konularda bilgiler verdiğiniz için hepinize teşekkürler. Ben 19 yaşında olan bir bayanım. Yüz bölgemde genellikle sivilce, akne ya da yağ bezesi gibi sorunlarla karşılaşmam. Ancak karma bir cilt tipim var, regl dönemim yaklaştıkça özellikle T bölgesinde yağ bezeleri çıkmaya başlıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap yaz
cevap

Talha

31 Ekim 2018 Çarşamba

Öncelikle geçmiş olsun. bu bezelerin gecmesi için buhar ve ısı en etkili yöntemdir. dusta sıcak su ile masaj yaparak elinizle yavaş yavaş ovarak uygulayın.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Kaya Tuzunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Karbonatlı Cilt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karbonatlı Cilt Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Güncel

Zeytinyağının Cilde Faydası ve Kullanımı

Zeytinyağının Cilde Faydası ve Kullanımı

Güncel

Yağlı Cilt Bakımı Bakım Maskesi

Yağlı Cilt Bakımı Bakım Maskesi

Cilt Temizleme Suyu Faydası ve Kullanımı

Cilt Temizleme Suyu Faydası ve Kullanımı

Cilt Temizleme Suyu, Günümüzde her yerde bulabileceğimiz, değişik içeriklerde cilt temizleme sütleri, cilt temizleme suları, cilt temizleme losyonları gibi değişik ür�[...]

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Cilde Faydaları, Su dünyada yaşamın devamlılığı için ne kadar önemliyse insan yaşamının devamlılığı için su tüketmekte o kadar önemlidir. Gün içe[...]

Kahvenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kahvenin cilde faydaları, birçok kişinin günümüzde kahve tiryakisi olduğu bilinmektedir. Her sevilen gıdalar veya ürünlerin fazlasını tüketmek mutlaka kişilere zarar [...]

Cilt Beyazlatıcı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Beyazlatıcı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt beyazlatıcı sabun, çeşitli kozmetik firmaları tarafından üretilmektedir. Ciltteki hassas dengeyi koruyan içeriğiyle, cilt aydınlatıcı, E vitamini sayesinde cildi d[...]

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması, Geçen zaman hızla akıp giderken hep bir şeyler götürür. Saç renginiz, yüzünüzdeki o canlılık derken gençliğiniz yavaş yavaş yerini kırışıkl�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6