Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Ciltteki sivilce lekeleri, ergenlik döneminde kendini belli etmeye başlayan sivilceler, zamanla lekelenmeye neden olabiliyor. Özellikle el veya tırnakla sivilcelerin oynanması halinde ciltte zamanla leke ve izler meydana gelmektedir. Bu lekelerin ya da izlerin giderilmesi biraz zaman almaktadır. Ancak sivilcelerin ilk çıkmaya başladığı zamanlar da önlemler alınır ise sivilceler leke bırakmayabilir. İlerleyen yaşlarda çıkan sivilceler genelde iyileşmesi biraz uzun süren sivilcelerdir. Bu sivilcelerin sonucunda lekelenmeler görülebilir.


Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Giderilir?

 • Meydana gelen sivilce lekelerini gidermek için uygun maske ve kürler kullanılabilir.
 • Sivilce oluşmaya müsait olan cilt tipleri için yağlı kremler yerine su bazlı krem ve kozmetik ürünleri tercih edilmelidir. Bu sayede ciltte sivilce ve leke oluşumunun önüne geçilmiş olunur.
 • Vücudunda sivilce çıkmaya müsait olan kişilerin mümkün oldukça yağlı besinlerden kaçınmaları gerekir.
 • Sivilceler oluşmaya başladığı ilk andan itibaren cildin yağ oranını dengeleyecek ürünler kullanılmalıdır.

Sivilce Lekelerini 3 Ayda Geçirecek Kür

 • 2 tatlı kaşığı yağsız süt
 • 1 tane yumurta beyazı
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal
Uygulama ve Hazırlanış: Yumurtanın beyazını çukur bir kâsenin içerisine alın ev köpüklü kıvama gelene dek çatal ile çırpın. İstenilen kıvama gelen yumurta akının üzerine verilen diğer malzemeleri ilave edin ve karıştırın. Hazırlanılan kürü cildinize parmak uçlarınız ile masaj yapar gibi uygulayın. Bu kürü cildinizde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve sürenin ardından cildinizden ılık su ile yıkayarak çıkartın. 3 ay boyunca bu maskeyi haftada 4 gün uygulayın. 3 ayın sonunda ciltte göz ile görünen lekeler gidecektir. Ancak kürün düzenli olarak yapılmasın da son derece fayda vardır.


Sivilce Lekelerini Geçiren Doğal Peeling

 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı su
Hazırlanış ve Uygulama: Bir yemek kaşığı toz şeker ile bir yemek suyu bir kâsenin içerisine akın ve karıştırın. Nemli bir karışım olan şekerli suyu cildinize masaj yapak uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kadar cildin üzerinde bekletin. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için bu peeling inanılmaz fayda sağlamaktadır. Sürenin ardından peelingi cildin üzerinden su ile yıkayarak çıkartın. Karma cilt yapısına sahip olan kişiler için 15 günde bir yapılması uygun görülmüştür. Yağlı cilt tipleri için de haftada bir gün uygulanmasın da herhangi bir sakınca yoktur.


Sivilce Lekelerine iyi Gelen Diğer Alternatif Çözümler


Elma Sirkesi

Elma sikesi cilt için çok faydalıdır. Özellikle cilt lekeleri ve sivilce lekelerinin giderilmesi için uzmanlar su ile elma sirkesinin karıştırılıp uygulanmasında fayda olacağını belirtmişlerdir. Elma sirkesi ile aynı ölçüde suyu bir karıştırma kabının içerisine alın ve karıştırın. Elde edilen suyu bir pamuğa batırıp cildi silin. Özellikle gece yatmadan önce uygulanır ise daha faydalı olacaktır.


Ceviz Yaprağı

Ceviz yaprağının içerisinde bulunan ekstreler cilt için son derece yararlıdır. Ceviz yaprağını sivilce lekelerinin giderilmesi için kullanacak iseniz öncelikle bir avuç ceviz yaprağını bir su bardağı su ile bir kabın içerisinde kaynatın. Elde edilen suyu birkaç dakika demlenmesi için bekletin ve ardından çıkan su ile cildinizi silin. Yarım saat kadar ciltte beklettikten sonra duru su ile yıkayıp cildi temizleyin.


Sabun Otu

Sivilce ve sivilce lekelerinin giderilmesi için sabun otu kökünü bir su bardağı suyun içerisine ilave edip kaynatın. Sonuç olarak çıkan su ile cildi yıkayın veya pamuğu su ile ıslatıp cildi silin. Ciltte görülen lekelerin zamanla kaybolmasını sağlayacaktır.

Ciltteki Sivilce Lekeleri Yorumları

soru

Ergümen

03 Kasım 2018 Cumartesi

Merhaba, benim ergenlik dönemim de yüzümde baya sivilce çıktı. Bitkisel ve tıbbi yollar ile yüzümde çıkan sivilcelerin geçmesini sağladım. Ancak geçen sivilcelerin yerinde lekeler kaldı ve denedimği yollar ile bu lekeleri geçiremedim. Sivilce sonrası ortaya çıkan bu lekelerin geçmesi için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciltte Kabarma Nedenleri

Ciltte Kabarma Nedenleri

Pişik Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Pişik Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Muzun Cilde Faydaları Kullanımı ve Özellikleri

Muzun Cilde Faydaları Kullanımı ve Özellikleri

Cilt Nasıl Beyazlar Yöntemleri

Cilt Nasıl Beyazlar Yöntemleri

Kahve Telvesinin Cilde Faydaları ve Kullanımı

Kahve Telvesinin Cilde Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Güncel

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Ballı Cilt Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Cilt Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Cilt Maskesi, Birçok cilt maskesinin içinde bal bulunmaktadır. Balın cilt maskelerinde bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni balın, cildi nemlendirmesi, B v[...]

Papatyanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Papatyanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Papatyanın Cilde Faydaları, doğa, her türlü rahatsızlığın olduğu gibi cilt sorunlarını gidermede de tam bir hazinedir. Dağlarda ve ovalarda yetişen binlerce bitki ins[...]

Profesyonel Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel Cilt Bakımı, Cildimiz bakıma ve özene ihtiyaç duymaktadır. Çünkü gerek hormon etkisi ile gerek dış etkenlerin sebep olduğu çeşitli birçok olumsuz etki ci[...]

Kaşıntılı Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntılı Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntılı cilt hastalıkları, geniş bir alanda incelenmesi gereken konudur. Çünkü cilt hastalıkları genel nedenlerle birlikte kişilerin metabolizmaları ve alerjik yap�[...]

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru cilt bakımı, Yaşam koşulları, dengesiz beslenme, hava şartları ciltte kurumaya yol açan dış etkenlerden bazılarıdır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler cild[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6