Yağlı Cilt Temizliği Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yağlı Cilt Temizliği Yöntemleri

Yağlı cilt temizliği, yağlanan cildin birçok sebebi vardır. Bunların başında kişinin kendine karşı sorumsuz oluşu, yeterli düzeyde temizlik yapmaması, sigara dumanına maruz kalması ve nemlilik gibi faktörler etkilidir. Çoğu zaman bazı kişilerde genetik olarak yağlı cilde sahiptirler. Bunun ardından menopoza girenler, hamile kadınlar veya doğum kontrol hapı kullananlar özellikle yağlı cilt zanı altındadırlar. Yağlı cildi tıpkı bir mıknatısa benzetebiliriz. İster istemez nemli halde göründüğü için bütün kirleri ve tozları içine çeker. Böyle olduğu için gözenekleri tıkanmasına sebep olur ve siyah noktalar ve ciltte problemler meydana gelir.


Yağlı cilt temizliği yöntemleri nelerdir?

 • Cilt tipi doğru belirlenmeli: Daha güzel cilt temizliği için, cilt tipinin iyi araştırılıp doğru belirlenmesi önemlidir. Bu konuda dermatolojiye gitmek gerekebilir. Gitme imkânı yoksa en yakın eczaneye gidip cilt testi yapılabilir.
 • Cilt içten temizlenmeli: Beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Her ne kadar hangi yiyeceğin zararlı olduğunu bilmesek de cilt üzerinde faydalı etki yapacak birçok beslenme türleri mevcuttur. Kivi ve limon cildi temiz tutar. Bunların ardından tahıllar, kabuklu yemişler ve fasulye cilt için faydalıdır tüketmek gerekir.
 • Ilık su kullanılmalı: Suyun cilt üzerinde etkisi büyüktür ve cildi kurutur. Soğuk su cildin üzerindeki yağları ve kirleri pek çıkarması söz konusu olamaz ama sıcak ya da ılık su bu konuda çok etkili olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sert şekilde cildimizi ovalamamız gerekir aksi halde biz temizlediğimizi zannederiz ama öyle olmaz. Yağlar çıkar ama yanma, kızarma gibi nedenlerden dolayı ıstırap çektirebilir. Bu konudaki uzmanlar cildin en az günde 2-3 kez yıkanması öneriyor.
 • Dükkân dükkân dolaşılmalı: Cildimize uygun ılımlı ve temizleyici bir nemlendirici almamız gerekir. Yapılan kampanyalarda cilt ürünlerinin bazılarında, pahalı ürünler kadar etkili olduğu söylenebilir. Çünkü içindeki maddeler birbirine benziyor olabilir.
 • Yüz toniklerini önem verilmeli: Tonik kullanmanın amacı, cildin pH derecesini azaltıp cilt üzerindeki kir ve yağları temizlemektir. Ama birçok kişinin tonik hakkında görüşleri farklıdır. Örnek olarak toniklerin cildi daha fazla kuruttuğunu ileri sürerek, haftada sadece bir kere kullanılması söylüyorlar.
 • Kil kullanılmalı: Ciltteki fazla olan yağdan, kirden ve ölü hücrelerden kurtulmak için haftada bir kereye mahsus maske yapılmalıdır. Kimyasal maddelerden ziyade daha hafif ve yapımı kolaydır. Çünkü doğal özellikleri daha ağır basıyor. Gözeneklerin küçülmesine ve cildin temizliğine katkı sağlamaktadır.
 • Gereksiz ve sert tedavilerden kaçınılmalıdır: Birçok kişi yüz bakımında ağaç kabuğunu soyar gibi cildi hafif şekilde düzeltiyor. Cilt bozukluklarını düzelteyim derken daha fazla tahriş olmasına sebep olabilirler. Çünkü bazen bu mümkün olmayabilir. Cildin üst tabakası temizlenip, cildin tamamının temizlendiğini sanırlar. Kesinlikle bu tür tedavi yöntemlerden kaçınmak gerekir.

Yağlı Cilt Temizliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Güzelliği İçin Dualar

Cilt Güzelliği İçin Dualar

Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Ciltteki Sivilce Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Karbonatın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Karbonatın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Ciltte Kırmızı Noktalar Nedenleri

Ciltte Kırmızı Noktalar Nedenleri

Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt Tipleri Nelerdir?

Buharın Cilde Faydası ve Kullanımı

Buharın Cilde Faydası ve Kullanımı

Buharın Cilde Yararları, Bir kabı kaynar su ile doldurun. Biraz greyfurt yağı ile biraz Biberiye yağı ilave edin. Aynı şekilde taze biberiye saplarını ve greyfurt diliml[...]

Lekeli Cilt Tedavisindeki Yöntemler Nelerdir?

Lekeli Cilt Tedavisindeki Yöntemler Nelerdir?

Lekeli cilt kimsenin istemediği bir durumdur. Özellikle de güzelliğine düşkün olan bayanların korkulu rüyası olan lekeli cilt günümüz sorunları haline gelmiştir. Bir[...]

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması, Geçen zaman hızla akıp giderken hep bir şeyler götürür. Saç renginiz, yüzünüzdeki o canlılık derken gençliğiniz yavaş yavaş yerini kırışıkl�[...]

Cilt Kızarıklığı Nedenleri

Cilt Kızarıklığı Nedenleri

Cilt kızarıklığı, çoğu zaman kılcal damarların yüzeye yakın olduğundan dolayı ya da kan dolaşımının hızlanmış olmasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. [...]

Anne Sütü Cilde İyi Gelirmi

Anne Sütü Cilde İyi Gelirmi

Anne sütü cilde iyi gelir mi, Süt içerdiği kalsiyumdan dolayı her yaşta ve her insanın tüketmesi gereken değerli bir besindir. Bu mucize besinin faydalarından biri de an[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6