Kuru Cilt Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kuru Cilt Belirtileri ve Tedavisi

Kuru cilt; yaşlanma belirtilerinin en hızlı hissedildiği cilt tipi olarak kabul edilmektedir. Cilt kuruluğundan şikâyet edenlerin en büyük sıkıntısı ciltte yoğun bir gerilme hissi yaşamalarıdır. Bu gerilme hissi ise bir süre sonra kişiye acı vermeye başlar. Cilt kuruluğu küçük yaşlar için ciddi bir tehlike oluşturmazken özellikle 30'lu yaşlara yaklaşıldıkça kişinin daha fazla rahatsızlık duymasına neden olur. Cilt kuruluğunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Kuru ciltler için uygulanacak temel tedavi olarak cilde uygun nemlendirici kullanılabilir. Nemlendirici seçimi büyük önem taşımaktadır. Eğer cilt kuruluğu tedavi edilmezse zamanla cilt iyice tahriş olur.

Kuru ciltten kurtulmak için yapılması gereken şeyler nelerdir?
  • Cilt kuruluğundan korunmanın en temel yolu cilt kuruluğu nedenlerinin ortaya konulmasıdır. Cilt kuruluğu bazen tiroit gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle öncelikle bu hastalıkların tedavisi gerekir.
  • Cilt kuruluğu özellikle soğuk havalarda daha çok artış gösterir. Bu yüzden soğuk havalarda cildin korunması büyük önem taşımaktadır.
  • Cilt sağlığı da vücut sağlığının bir parçasıdır. Sağlıklı bir yaşam için ise sağlıklı beslenme çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle cildin nem dengesinin sağlanabilmesi için bol bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.
  • Cildin nemli kalabilmesi için bol bol su tüketin. Su cildin nem dengesini korur ve yaşlanmayı geciktirir. Eğer çok su içememekten ya da unutmaktan yana şikâyetleriniz varsa su kapını elinizin altında bulundurmaya çalışın ve suyu tarçın, taze nane dalı, limon gibi besinlerle tatlandırın. Böylece daha fazla su tüketmeyi daha kolay alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Cilt kuruluğundan korunabilmek için vücudunuz için birtakım doğal bebek yağları ya da zeytinyağından da istifade edebilirsiniz. Ayrıca cildiniz için kullanacağınız nemlendirici ve cilt temizleyicisini doğru seçebilmek için bir cilt uzmanından faydalanmanız yararlı olacaktır. Bazı temizleme ürünleri cilt kuruluğuna neden olabilir. Size önerilen nemlendiriciyi ise düzenli olarak kullanmaya gayret gösterin.
  • Cildinizi çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamaya özen gösterin.
  • Güneş cildin daha da kurumasına neden olur. Bu nedenle güneşe çıkmadan evvel yaklaşık yarım saat önce cildinize uygun bir güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Eğer güneş altında uzun süre kalacaksanız arada bir kremi tazelemeyi unutmayın.
  • Eğer yüzme gibi düzenli bir spor alışkanlığınız mevcutsa kuru ciltten kurtulmak için havuz sularında klor kullanıldığını göz önünde bulundurarak yüzme planınızı tekrar gözden geçirin.

Kuru Cilt Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saç ve Cilt Bakım Önerileri

Saç ve Cilt Bakım Önerileri

Güncel

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Cilt Kuruluğu Nedenleri?

Cilt Kuruluğu Nedenleri?