Cilt Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Cilt alerjisi; pek çok nedene bağlı olarak cildin reaksiyon göstermesi olayına verilen genel isimdir. Cilt alerjisi yaşandığına dair belirtiler her ciltte farklı şekilde meydana gelebilir. Cilt alerjisi daha çık hassas ciltlere sahip olan insanlarda meydana gelen bir durumudur. Bu nedenle cilt alerjisi en çok bebekler ve çocuklarda meydana gelir. Bazen vücudun bazı şeylere karşı gösterdiği ilk tepki de kendisini ciltte hissettirir. Örneğin doz aşımı nedeniyle ilk önce ciltte döküntü oluşur. Cilt alerjisine neden olan birçok faktör bulunmaktadır.


Cilt alerjisi neden olur?


Cilt oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cilt sağlığına dikkat etmek gerekir. Cilt alerjisinin oluşum nedenleri kişiden kişiye de değişiklik göstermektedir.
 • Yanlış kozmetik ürünlerin tercih edilmesi ciltte alerji oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ucuz ve kalitesiz ürünlerin asla tercih edilmemesi gerekir. Ayrıca her ne kadar kaliteli ürünler kullansanız dahi eğer cildiniz için doğru bakım ürünlerini seçememiş iseniz de cildiniz aynı reaksiyonu gösterebilir.
 • Kullanılan ilaçlar insan vücudunda genellikle yan etkilere neden olur. Bu yan etkilerden bir tanesi de ciltte alerji oluşmasıdır. Bu durumlarda doktorunuza başvurarak ilaç ile ilgili ayrıntılı görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ilacınızı değiştirebileceği gibi bazı durumlarda da faydalarını gözeterek yeniden doz ayarlaması yapabilir. Kullanılan ilacın önerilen dozdan daha fazla alınması da cilt alerjisine neden olur.
 • Bilmeden cilde uygulanan sabun, parfüm gibi kimyasal bileşimler veya doğal ürünler bazı ciltlerde alerjiye sebep olabilir.

Cilt alerjisinden korunmak için neler yapılması gerekir?

 • İlk yapmamız gereken şey vücudumuzu ve cildimizi iyi tanımak olmalıdır. Ancak bu şekilde cildimizin neyi sevip neyi sevmediğini anlayabiliriz.
 • Kozmetik ürünlerinin seçimi esnasında mümkün olduğu kadar hassa ve cömert davranmamız gerekir. Cilt için kullanılabilecek ürünlerin çoğu reçetesiz satılmaktadır ve bu piyasa oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Cildiniz için seçeceğiniz bakım ürünlerine kendi başınıza karar vermeden almamaya gayret gösterin. Eğer mümkün ise mutlaka cilt taraması yaptırın.
 • Ucuz ve bilmediğiniz markalar yerine kendisini ispatlamış ve daha önce kullandığınız ürünleri tercih etmeye gayret gösterin.
 • Kimyasal içerikli cilt ürünlerinin yerine daha doğal bileşenlerden oluşan bakım ve onarım ürünlerini kullanmaya yoğunlaşın. Böylece doğal yollarla cildinizi hem alerji oluşumundan hem de diğer dışsal faktörlerden korumuş olursunuz.
 • Eğer cilt alerjisi sürekli tekrarlıyor ise nelere alerjiniz olduğunu tespit edilmesi gerekmektedir. Günümüzde bunu öğrenmenin en etkili yolu ise alerji testi yaptırmaktır. Alerji testi yaptırabilmek için teşekküllü bir hastanenin cildiye bölümüne başvuru yapmanız şarttır.

Cilt Alerjisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Nemlendirici Besinler

Cilt Nemlendirici Besinler

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri?

Güncel

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Güncel

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Karma Cilt Çeşitler ve Maskeleri

Karma Cilt Çeşitler ve Maskeleri

Karma Cilt, Karma cilt; bazı bölgelerde yağlı, bazı bölgelerde kuru olan cilt yapısıdır. Kuru ve yağlı cildin karışımı şeklindedir. Yüzde karma cilt bölgesi genel[...]

Cilt Pürüzsüzleştirici Maskeleri ve Tarifleri

Cilt Pürüzsüzleştirici Maskeleri ve Tarifleri

Cilt Pürüzsüzleştirici, Evet kızlar, cildinizin bebek gibi olmasını arzuladığınızı, bunun için ne paralar döktüğünüzü biliyorum. Peki ya bunu evde kolay yollarla[...]

Argan Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Argan Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Argan yağının cilde faydaları, günümüzde adından sıkça bahsettiren bitkisel bir yağ olan argan yağı 10 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtan elde edilmektedir. E vi[...]

Aloe Vera Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe vera cilt, aloe vera çok eski dönemlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda aloe vera ülkemizde de son derece popüler bir bitki haline gelmiş[...]

Anne Sütü Cilde İyi Gelirmi

Anne Sütü Cilde İyi Gelirmi

Anne sütü cilde iyi gelir mi, Süt içerdiği kalsiyumdan dolayı her yaşta ve her insanın tüketmesi gereken değerli bir besindir. Bu mucize besinin faydalarından biri de an[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6