Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Cilt Bakımı, Erkeklerde cilt bakımının temeli; cilt temizliği, nemlendiriciler ve güneş koruyucu kremlerden oluşur. Ayrıca akne izi problemi olanlar peeling ve lazerden, derin çizgileri meydana gelenler ise botoks ve dolgu gibi neştersiz yöntemlerden faydalanabilir. Yaşlanmayı geciktirmek isteyen erkekler ise retinoik asit, vitamin C ve meyve asidi içeren kremler kullanabilir.

Sıcak yerine ılık bir duş alın: Serin bir sabah da sıcak bir duşun yerini hiçbir şey tutmaz. Fakat suyun sıcaklığını az bir şey azaltmak cildinizin kurumasını, dökülmesini ve kaşınmasını durdurur. Suyun sıcaklığı yükseldikçe (Ve suda uzun bir süre durdukça) cildinizdeki doğal olan yağlar gider. Duşta 5 dakikadan fazla kalmamanız tavsiye ediyoruz.

Nemlendirin: Erkek cildi kadınlara oranla daha yağlıdır fakat yine de kırışıklık oluşumunu engellemek için günlük nemlendirici krem kullanılmalıdır. Normal ya da yağlı bir cilde sahip erkekler için hafif bir losyon ya da nemlendirici jel yeterli olabilir. Kuru bir cilde sahipseniz daha güçlü bir nemlendirici kullanın.

Yüzünüzü sabunla yıkamayın, yüz temizleyici kullanın: Eğer yüzünüz narin ise“sodyum lauril” sülfat içermeyen bir temizleyici kullanın. Kullanacağının yüz temizleyici de seramid, gliserin, ayçiçeği, soya yağı veya petrolatum olmasına özen gösterin. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz limon, çay ağacı yağı veya ökaliptus içeren temizleyiciler kullanın. Normal sabunlar yüzünüzdeki ince deriye zarar vereceği için kullanılmamaladır.

Tıraş olmadan önce sakalları yumuşatın: Kolay bir tıraş için, sakalları iyice nemlendirin. Bunun için en uygun zaman duştan çıktıktan sonrasıdır, sakallar iyi bir şekilde nemlenmiş ve yumuşamış olur. Eğer tıraş bıçağı tahriş oluşturuyorsa köpük yerine tıraş jeli kullanın. Yeni üretilen jeller sakalları daha yumuşak hale getirerek tahrişi ve kıl dönmeleri oluşmamasına yardımcı olur. Sakallarınızı mümkün olduğunca az tekrarla uzama tarafından kesilmelidir.

İçerisinde alkol olan aftershave kullanmayın: Tıraş cildinizin yüzeyindeki ölü hücreleri temizler. Bu durum cildinizde tahrişe sebep olabilir. Nemlendirici rahatsızlığı azaltabilir fakat alkol içeren losyonlar durumu kötüleştirir. Alkol içeren losyonlar bakterileri öldürerek kesilen yerlerin mikrop kapmasını önüne geçebilir fakat yeni tıraş bıçakları ile yüzünüzü kesmeniz oldukça zordur.

Hafifçe vurarak kurulanın, havluyu yüzünüze sürtmeyin: Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla hafif bir şekilde vurarak kurulanın, sürterek kurulanmak cildi tahriş eder ve gereğinden fazla kurumasına sebep olur.

Bakım ürünleri almadan önce etiketleri okuyun: Cilt bakım ürünlerinin etiketleri ilk başta değişik gelebilir fakat size yardım edebilecek anahtar kelimeleri arayın. “Noncomedogenic” sivilceye sebep olmaz demektir. “Alkolsüz – Alcohol-free” cildinizi kurutmaz, Antioksidan ya da A, C, E vitamini içerenler ise cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Koku içeren ürünleri kullanmayın: Cilt bakım ürünlerindeki kokular çoğu zaman sentetik malzemelerdir ve cildinizi kurutup rahatsızlık oluşturabilir. Eğer hassas cildiniz varsa kokusuz ürünleri kullanın. Bazı erkekler limon ya da lavanta gibi doğal içeriklerle koku verilmiş ürünleri kullanırlar.

Kaz ayaklarını yok edin: Eğer göz ya da ağız bölgesinde çizgiler oluşmaya başladıysa“hyaluronic acid” bulunan nemlendirici kullanın. Kaz ayağı gibi daha derin çizgiler için“retinol” ya da“glicolic acid” içeren yaşlanmayı geciktirici krem kullanın. Bu doğal içerikler cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri temizler ve çizgileri yumuşatır.

Güneş koruyucu kullanın: Yaşlanmaya sebep olan lekelerin ve kırışıklıkların en büyük sebebi güneş ışınlarının sebep olduğu hasardır. Günde 5 dakika kadar güneşte kalsanız bile cildiniz büyük bir şekilde etkilenir. Sabah bakımınıza güneş koruyucu ya da en az 30 SPF içeren nemlendirici kullanın. Ürünün geniş spektrumlu yani hem yakıcı hem yaşlanmaya sebep olan ışınlardan koruyucu olmasına dikkat edin.

Ayaklar: Yaşımız ilerledikçe ayak derimiz kalınlaşır ve çatlar. Eczaneden bir ponza taşı alın ve sertleşen ayak kısımlarını duşta her gün temizleyin. Sonra da ayak için üretilmiş olan güçlü nemlendiriciler kullanın. Eğer çatlaklar fazla ve kötü ise kalın bir tabaka nemlendirici sürün, çoraplarınızı giyin ve o şekilde uyuyun.

Erkek Cilt Bakımı Yorumları

soru

Ahmet

06 Ekim 2018 Cumartesi

Dış görünüşüme gayet önem veren modern bir erkeğim. Yüzümdeki kırışıklıkları gidermek amacıyla sürekli olarak cilt maskesi yapmaktayım. Kısa süre içerisinde erkek cilt bakımı sağlamanın pratik yöntemleri nelerdir? Bu konuya ilişkin bitkisel ürün kullanımı nasıl olur? Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Benleri Tedavi Yöntemleri

Cilt Benleri Tedavi Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Şapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Şapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Parlak Cilt Maskeleri ve Bakımı

Parlak Cilt Maskeleri ve Bakımı

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar

Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar

Profesyonel Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel Cilt Bakımı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının Cilde Faydası ve Kullanımı

Zeytinyağının Cilde Faydası ve Kullanımı

Güncel

Fondötenin Cilde Zararları Nelerdir?

Fondötenin Cilde Zararları Nelerdir?

Güncel

Yazın Cilt Bakımı Cilt Maskesi

Yazın Cilt Bakımı Cilt Maskesi

Güncel

Sigara İçenler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Sigara İçenler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Evde Cilt Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Evde Cilt Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Evde cilt maskesi, cilt maskesi ciltte oluşan sivilce, cilt yağlanmaları ve ciltte oluşan siyah noktaları ortadan kaldırmak için uygulanan maskelerdir. Ciltte oluşan bu sor[...]

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Patatesin cilde faydaları, Mutfakta kullanmanın birçok yolu bulunur. Her ne kadar diyetlerde önerilmemesi, patatesin sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Patates suyu kan[...]

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Besinler, Tüketilen yiyecekler cilt yapımızı yakından etkilemektedir. Yiyeceklerden alınan vitamin ve mineraller ile cilt hücreleri yenilenmekte, cilt elast[...]

Balın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Balın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Balın Cilde Faydaları, Bal hem çok lezzetli hem de çok faydalı doğal bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte binlerce yıldır balın cilt üzerindeki olumlu etkileri hep b[...]

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı: cilt hastalığında kaşıntının birçok sebepleri vardır. Tıp dilinde kaşıntıya "pruritus" olarak geçer. Kaşıntı cilt hastalığının [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6