Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Kremler ve Kullanımı

Kuru ciltler için nemlendirici, Değişen mevsim koşulları, ısı değişiklikleri, aşırı soğuk havalar cildimizi kurumasına sebep oluyor. Böylece cildimiz nem eksikliğinden dolayı kurumakta, çatlaklar, kaşıntılar ve pul-pul dökülmeler başlamaktadır. Buda zaman gelip dayanılmaz acılar vermektedir. Cilt kuruluğu sadece dış etkenlerden dolayı değil, vücudumuzun su ihtiyacından dolayı da kaynaklanmaktadır. Cilt kuruluğuna en iyi çözüm cildi nemlendirmek. Cildi nemlendirmek için kimyasal krem ve jeller değil doğal yollarla da cildin kurumasına engel olabiliriz. Doğal cilt kürleri ve yağlar, her yerde bulunabilen, evde kolaylıkla yapılabilen nemlendiricidir.

Cilt kuruluğu sebepleri çoktur. Bazı kişilerde kalıtsal olarak görülmekte ileri yaşlarda önemli ölçüde ortaya çıkmaktadır. Yine ileri yaşlarda cildimizdeki yağ tabakası azalmakta ve dış etkenler zarar vermektedir. Kalitesiz sabunlarla cildimizi yıkamak, aşırı sıcak suyla duş almak, sıcaklığın fazla nem oranının düşük olduğu ortamlarda bulunmak cildin su ihtiyacını artırmaktadır. Sigara ve sigara içilen ortamlarda cilt kuruluğu daha çok görülme olasılığı artmaktadır.


Kuru ciltlere, cilt bakımı nasıl olmalı?


Cildimizin nem oranını dengelemek için kullandığımız sabunlara dikkat etmek gerekir. PH derecesi yüksek ve kalitesiz sabunları kullanmamak ve çok sıcak suyla duş almamak dikkat etmemiz gereken hususlardır. Duş aldıktan sonra cildimizi yavaş şekilde kurumalı daha sonra cilt bakım krem ve yağları kullanmak gerekir. Kullanacağımız cilt kremlerinin içeriği de önemlidir. Ciltte suyu tutan veya suyu cilde çeken içerikler olmasına özen gösterin. Sorbitol, gliserin vb. İçerikler cildimizin su ihtiyacını karşılayan maddelerdir. Protein ve yumuşatıcı yağlar, kuru ciltte hasar gören bölgeye cildi yumuşatıcı bir tabaka oluşturur. Bu tabaka su ihtiyacını karşılarken, kuruluk ve kırışıklığı önler. Bu içerikli kremler yerine de cildin kurumasına faydalı gelen doğal yağlar da kullanabiliriz. Zeytinyağı, jojoba, tatlı badem yağı, şeftali çekirdeği yağı başlıcalarıdır.
  • Zeytinyağı; cilt sağlığı ve bakımı için çok önemlidir. Cildin yumuşak kalması, nemlendirici ve besleyici özelliği ile çatlakları doldurur. Diğer yağlara göre ciltte koku bırakır. Bunun için akşam saatlerinde veya gece yatmadan vücuda masaj yaparak sürersek faydasını daha çok göreceğiz.
  • Tatlı badem yağı; en etkili doğal bakım yağlarından biridir. İçinde bol bulunan E vitamini ile ince ve hafif bir yağdır. Yaşlanmanın ile ortaya çıkan kırışıklığı önler, güneş ışığından korur, nemlendirir. Makyaj temizliği bakımından da çok etkilidir. Çoğu kozmetik ürünleri ve makyaj temizleme ürünlerinin içinde tatlı badem yağı bulunur.
  • Jojaba yağı; insan cildi sebum adı verilen ve cilt kuruluğunu önleyen bir yağ tabakası üretir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak bu üretim zamanla azalır ve cilt hassaslaşır. Jojoba yağı insan cildinin üretiği sebum yağına çok benzer ve böylececildi nemlendirir. Jojoba yağı sivilce ve aknelere de iyi gelen bir yağdır.
  • Şeftali çekirdeği yağı; kokusuz, çok hafif, marketler ve eczanelerde satılan çoğu krem ve losyonun içeriğinde bulunan şeftali çekirdeği yağı A ve E vitaminlerine sahip olup, cildi nemlendirir. Ayrıca cilt iltihaplarına karşı çok etkilidir.
Bu yağlar dışında yine cildimize iyi gelen, esansiyel yağlar adını verdiğimiz; lavanta yağı, limon yağı, biberiye yağı, havuç yağı, bu yağlar arasındadır. Yalnız bu yağları vücudumuza uygularken dikkat edilmesi gereken husus, inceltmeden kullanmamak gerekir. Çünkü cilde ağır gelebilir. İnceltmek için birkaç damla jojoba veya tatlı badem yağıyla birlikte kullanmak gerekir.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Bakım Maskeleri ve Kullanımı

Cilt Bakım Maskeleri ve Kullanımı

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt Lekelerinin Lazer ile Tedavisi

Cilt Lekelerinin Lazer ile Tedavisi

Limonla Cilt Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limonla Cilt Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Yenileyici Kremler ve Kullanımı

Cilt Yenileyici Kremler ve Kullanımı

Güncel

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Güncel

Mısır Ununun Cilde Faydası ve Kullanımı

Mısır Ununun Cilde Faydası ve Kullanımı

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır, evde cilt bakımı bilinçli olarak yapılmalıdır. Öncelikle cildin özellikleri bilinmeli ve buna uygun bakım yöntemleri kullanılmalıd�[...]

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakımı özellikle bayanların üzerine çok düştüğü konulardan biridir ve bazen cilt bakımı için çok ciddi paralar harcarlar fakat c[...]

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maskeler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maskeler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin, Cildimiz, görsellik açısından çok önemli bİr dokudur. Cildimiz vücudumuzun elbisesidir. Vücut elbisemize gereken özeni göstermemiz ve dikkat[...]

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması Sebepleri ve Tedavisi

Cilt Yaşlanması, Geçen zaman hızla akıp giderken hep bir şeyler götürür. Saç renginiz, yüzünüzdeki o canlılık derken gençliğiniz yavaş yavaş yerini kırışıkl�[...]

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Patatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Patatesin cilde faydaları, Mutfakta kullanmanın birçok yolu bulunur. Her ne kadar diyetlerde önerilmemesi, patatesin sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Patates suyu kan[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6