Cilt Benleri Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Benleri Tedavi Yöntemleri

Cilt Benleri, Günümüzde insanlarda en büyük sorunlar haline gelen cilt benleri estetik olarak son derece zor durumlara neden olmaktadır. Öyle ki görülen cilt benlerinin birçoğunun her ne kadar tedavisi olsa bile oldukça rahatsızlık verici ve estetik problemlere neden olarak kişilerde olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu nedenle gündem konusu olan cilt benleri, oldukça farklı türlerde görülmektedir. Cilt benleri aslında cilt hastalıkları arasında sayılabilecek bir durumdur. Cilt benleri genellikle kişilerde yaş ya da cinsiyet gibi etkenlere bağlı olmadan gelişen bir hastalıktır. Bu hastalıkların birçoğunun tedavisi günümüzde tabi ki mümkündür. Genellikle yaş ya da cinsiyet farkı olmadan hatta birçok zaman doğuştan kişinin genlerinde var olan sorunlardır. Anne ya da babada görülen benlerin çocuklarda da görülme durumu oldukça fazladır. Birçok insanın özellikle yüz bölgesi olmak üzere birçok bölgesinde görülen bu durum aslında tam olarak hastalık değildir. Deride doğuştan ya da daha sonradan görülen hücrelerin farklılaşması nedeni ile meydana gelen renk değişimleridir. Ben sorunu bazen tehlikeli olabilmektedir. Bazı benlerin türleri kansere dönüşebildiği için tehlike saçmaktadır. Bu nedenle özellikle büyüme görülen benlerin zaman kaybetmeden doktor muayenesinden geçirilmesi şarttır. Benler birçok zaman siyah ya da kahverengi gibi görülebilmektedir.

Cilt benleri probleminde genellikle kişiler bu benleri aldırma yöntemlerine başvurmaktadır. Özellikle benlerin büyük ya da etli olması birçok kişiyi rahatsız ettiği için kişiler bu benleri tıbbi yöntemlerle aldırmaktadır. Tıbbi olarak benlerin alınması için üç yöntem bulunmaktadır.
  • Lazer Yöntemi: bu yöntem günümüzde en çok gelişmiş ben aldırma yöntemidir. Ülkemizde de birçok ilde bulunan lazer cihazları ile kişinin seanslar halinde benlerinden kurtulması son derece olanaklı bir hal almıştır. Birçok insanın başvurduğu lazer yöntemi aynı zamanda oldukça geliştirilmiştir ve birçok riskten arındırılmıştır. Cilt benleri lazer tedavisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Tabi ki bu tedavinin uygulanması için şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi cilt beninin türüdür. Kişide görülen cilt beni eğer lazer için uygun olup olmamasıdır. Özellikle büyük benler etli ya da etsiz bile olsa bu durumda lazer yöntemi uygulanamamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise tabi ki büyük benler yok edilene kadar lazer ile derinlere inmek gerekir. Bu nedenle ciltte çukurlaşmalar görülür.
  • Cerrahi Tedavi: bu tedavi yöntemi genellikle büyük ve etli olan benler için uygulanır. Kanser riski olan benler ya da diğer hastalıklar açısından risk taşıyan benler bu yöntem ile alınır. Bu durumda kişinin cildinde alınan benin büyüklüğüne göre dikiş izleri kalabilmektedir. Bu nedenle sizlerde ben aldırmayı düşünüyorsanız bu durumu göze almanız gerekmektedir.
  • Asitle yakma yöntemi: bu tedavi yöntemi oldukça eskidir ve günümüzde artık uygulanmayan bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminin başarılı olma ihtimalinin söz konusu olması nedeni ile bazı hastalarda olumsuz olması diğer hastaların da bu tedavi yönteminden kaçmalarına neden olmaktadır. Aynı zamanda bene zarar vererek yok ettiği için kişilerde kanser durumlarının ortaya çıkmasına bile neden olur.
Cilt benleri bazı zamanlarda oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle kanser riski olan benler son derece tehlikeli olduğundan önlem amacı ile ya da diğer durumlar nedeni ile kesinlikle alınması gerekmektedir. Özellikle ben üzerinde kaşıntı durumlarının görülmesi bu benin ileride sorun olacağının bir göstergesidir. Bunu yanı sıra ben üzerinde kanama sorunlarının gözlenmesi de yine tehlikeli bir durumun oluşacağının göstergesidir.

Cilt Benleri Yorumları

soru

Mehmet Yıldırım

02 Eylül 2018 Pazar

Yüz bölgesinde yer alan cilt benleri yaşımın ilerlemesiyle birlikte kocaman bir hal aldı. Artık yüzüm çok çirkin görünüyor ve etrafımdaki insanlar bana olumsuz gözle bakıyor. Bu benleri aldırmak istiyorum. Sağlık açısından Asitle yakma yöntemi, lazer yöntemi veya Cerrahi yöntemlerden hangisi daha faydalı olacaktır. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında iz kalıyor mu?

Cevap yaz
cevap

Cevşen

06 Eylül 2018 Perşembe

1 büyük benlerde lazer yöntemi uygulanamamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise tabi büyük benler yok olana dek lazerle derinlere inmek gerekir. Bu yüzden ciltte çukurlaşmalar görülür. 2 Bu tedavi yöntemi genellikle büyük ve etli olan benlere uygulanır. alınan benin büyüklüğüne göre dikiş izleri kalabilir. 3 asitle yakma ise artık kullanılmamaktadır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Ciltte Beyaz Lekelerin Sebepleri

Ciltte Beyaz Lekelerin Sebepleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Cilde Faydaları ve Kullanımı

Maden Suyunun Cilde Faydaları ve Kullanımı

Domates Maskesi ile Cilt Güzelleştirme

Domates Maskesi ile Cilt Güzelleştirme

Lazerle Cilt Soyma Tedavisi

Lazerle Cilt Soyma Tedavisi

Cilt Bakım Yağları Nelerdir?

Cilt Bakım Yağları Nelerdir?

Güncel

Ciltteki Beyaz Noktalar Nedenleri ve Tedavisi

Ciltteki Beyaz Noktalar Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Kuru ve Yağlı Cilt Bakımı

Kuru ve Yağlı Cilt Bakımı

Güncel

Doğum Sonrası Cilt Bakımı

Doğum Sonrası Cilt Bakımı

Lazer Cilt Tedavisinin Sebepleri

Lazer Cilt Tedavisinin Sebepleri

Lazer cilt tedavisi; genellikle ciltteki lekelerin yok edilmesi için yapılan bir tedavi şeklidir. Q swicthed lazerler, leke tedavilerinde önemli bir lazerdir. Q swicthed teknol[...]

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cilt lekelerine bitkisel çözüm, evinizde, elinizin altında olan sebze ve meyvelerle de mümkün. Pahalı kremlere gerek kalmadan evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz [...]

Çörek Otu Cilt Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Cilt Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek otu cilt kremi, çörek otunun ölümden başka her derde deva olması söyleminin örneklerinden birisidir. Çörek otu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadı[...]

Cilt Yanığı Neden Olur?

Cilt Yanığı Neden Olur?

Cilt yanığı, Deri ve deri altında bulunan dokuların sıcak bir materyele, yakıcı özellik taşıyan kimyasal maddelere, elektrik akımına maruz kalan ve radyasyona maruz ka[...]

Cilt Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Mantarı, ciddi bir cilt hastalığıdır. Erken zamanda tedavisine bakılmazsa çevre bölgelere yayılma gösterebilir. Bu rahatsızlığın çeşitli tipleri bulunmaktadır[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6