Cilt Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Çatlakları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt çatlakları, Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlakları gebelik sırasında sık sık kilo verme gibi anlarda ortaya çıkıyor. Her kadın estetik bir vücuda, parlak ve canlı, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Ancak cilt dokusu zarar görüp, cilt sağlığı bozulmasına sebep olan bazı dış etkenler ortaya çıkarabiliyor. İşte bu cilt rahatsızlıklarından biri de cilt çatlakları. Çatlaklar daha çok göğüs, baldırlar, kalça ve karın bölgelerinde hamilelikte veya çok kilo alıp verme gibi durumlarda ortaya çıkmakta, başta kırmızımsı bir renkte büyük küçük çizikler oluşmakta daha sonra beyaz bir renk almaktadır. Cildin aşırı gerilmesi ile esnek dokunun kırılmasıyla oluşur. Burada bir üstüne basılması gereken bir nokta her hamile kadında ortaya çıkmayan bu çatlaklar uzmanlar tarafından cildin rengi ve hassasiyetine bağlamaktadırlar. Örnek vermek gerekirse açık renkli ciltlere sahip olan bayanlarda çatlak görülme olasılığının daha çok olması gibi.

Cildin epiderm, derm ve hipoderm adında üç tabakası vardır. Cilt çatlakları en üst tabaka olan hipoderm de oluşur. Hipodermin içinde elastik ve kolajen lifler vardır bu lifler düzensizleşirse ve liflerde kopma olursa cildi sıkılaştırmayı sağlayan sistem bozulur ardından cilt çatlakları oluşur.


Kimler de cilt çatlağı görülür


Kadınlarda daha çok görülmekle birlikte vücut geliştirme sporuyla uğraşan erkeklerde de görülmektedir. Kadınlar da kız dönemlerinde buluğ çağında görülmeye başlanır. Vücutların ani kadınsı değişmeler cilt çatlağına sebep olmaktadır. Yine hamilelik dönemlerinde karın bölgesinde bebeğin büyüme gelişimine bağlı cilt çatlakları oluşur.

Her kilolu ve hamile bayanda görülmez. Sebebi ise cilt yapısı ve cilt dokularının farklılığından dolayı oluşur. Esmer tenli kişiler de daha az cilt çatlağı görülmektedir.


Cilt çatlaklarının oluşmasına engel olunabilir mi?


Cilt çatlaklarının oluşumuna tabi ki de engel olunur. Bunun için çatlakların çok çıkan bölgelerde; karın, bacak ve göğüs bölgelerinde esneme çalışmaya başlamalıdır. Bol bol bu bölgelere çeşitli losyon ve kremlerle masaj yapılmalıdır. Bölgede kan dolaşımını hızlandırıcı çözümlerle birlikte soğuk ya da sıcak duş alarak, düzenli egzersiz yaparak cildin hücrelerinin güçlenmesi bununda çatlakların önüne geçilmektedir. Cilt çatlaklarının engellenmesi yeterli ve dengeli beslenme ile de sağlanır. Bol sıvı alın daha çok su için, A, C, E vitaminlerini bol olan yiyeceklere özen gösterin. Spor yaparak, cildimizi doğal veya güvenilir kremlerle nemlendirin. Cilt çatlağı erken dönemler de ise Uzman dermatologlardan yardım alınız.

Cilt Çatlakları Yorumları

soru

Rasime

04 Eylül 2018 Salı

İyi günler. Yaklaşık 95 kilodayım ve bir anda bu kiloları aldım. Göbeğimin etrafında kırmızı renkte birçok çatlak belirdi. Bunun nedeni fazla kilolu olmam mı? Ve bu kiloları verdikten sonra çatlaklar ortadan kalkar mı?

Cevap yaz
cevap

Berçin

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba, ani kilo almalarda ve vermelerde özellikle göbek çevresinde kırmızı çatlaklar meydana gelir. Bu çatlakları derinin genişlemesi ile oluşur. Bu çatlaklar için vücudunuzu spor yaprak germe, göbek çevrenize gerdirici krem ile masaj yapmak ve kan dolaşımını hızlandırmak, çatlakların onarılması tedavisine yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Peyrev

05 Eylül 2018 Çarşamba

Çatlak bölgelerimde karın, bacakve göğüs bölgelerinde esneme çalışmaya başlamalıdır. Bolbol bu bölgelere çeşitli losyonve kremlerle masaj yapılmalıdır. Bölgede kan dolaşımını hızlandırıcı çözümlerle birlikte soğukyada sıcakduş alarak, düzenli egzersiz yaparak cildin hücrelerinin güçlenmesiyle çatlakların önüne geçilmektedir. Her kiloluve hamile bayanda görülmez. Cilt yapısıve cilt dokularının farklılığından oluşur. Esmertenli kişilerdeaz ciltçatlağı görülmektedir.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Kuruluğu Nedenleri?

Cilt Kuruluğu Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Temizleme Teknikleri

Cilt Temizleme Teknikleri

Kilin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kilin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt Kararması Nasıl Geçer?

Cilt Kararması Nasıl Geçer?

Güncel

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Güncel

Sivilceli Cilt Bakımı Tarifi ve Maskesi

Sivilceli Cilt Bakımı Tarifi ve Maskesi

Güncel

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları, Kayısı her yerde kolayca bulabileceğimiz ve evlerimizde kolaylıkla yapabileceğimiz oldukça doğal cilt maskesidir. Fakat cil[...]

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ciltte Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ciltte kızarıklık, Ciltte kızarıklık birçok kişinin ortak sorunudur. Ciltte kızarıklığa soğuk hava, kuru cilt, sivilceler, sivilce izleri, alerjik reaksiyonlar, tahri�[...]

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları, Hindistan cevizi yağı genel sağlık açısından faydalı olduğu gibi, cilt bakımında da çok tercih edilen bir cilt bakım yağ[...]

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi, özellikle yazın sıcak günlerinde güneş kremi kullanımı yaygınlaşmaya başlar ama güneş kremi özellikle atopik ve kuru ciltler için [...]

Karma Cilt Bakımı Tarifi ve Malzemeleri

Karma Cilt Bakımı Tarifi ve Malzemeleri

Karma Cilt için Bakım Önerileri, Karma cilt yapısına sahip olan bayanlar öncelikle ciltlerine uygun olan temizleyiciler ve losyonlar kullanmalıdır. Cilt bir taraftan yağ o[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6