Karma Cilt Bakımı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Karma Cilt Bakımı Tarifi ve Malzemeleri

Karma Cilt için Bakım Önerileri, Karma cilt yapısına sahip olan bayanlar öncelikle ciltlerine uygun olan temizleyiciler ve losyonlar kullanmalıdır. Cilt bir taraftan yağ oluştururken, diğer taraftan da kurumaya gerçekleştirir. Her gün uyandığınız vakit aynada cildinizi dikkatle incelerseniz ve T bölgesinin yağlı olduğunu görürsünüz. Karma cilt bakımı için önemli olan husus her noktayı aynı seviyeye ulaştırmaktır. Ya bütün cildin kuru olması gereklidir ya da bütün cilt bölgesinin yağlı olması gereklidir. Bu yüzden cilt için kullanılacak olan cilt bakım malzemeleri özenle seçilmelidir. Karma cilt tipinin kesinlikle önemli olan bir artısı yoktur. Bunun tersine ciltte değişik nemlendirici kremler ve cilt kapatıcılar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu duruma yönelik olarak da birçok ürün kozmetik sektöründe var olmaktadır. Cildinize makyaj yaptığınız zaman karma cilt yapısına sahip olan bayanların burun bölgesi yağlanma oluşturur. Bir yandan da yanaklar gergin ve kuru haldeyken alın ve burun kısmı çoktan yağlanmış olacaktır. Bu durumda piyasada bulunan yağ emici mendilleri kullanmak uygun olacaktır. Ciltte yağlı olan bölgenin üzerinde kullandığınız zaman cildi birkaç saat rahatlatacaktır.

Karma cilt bakımı ve cildin temizliği günde bir kez yapılmalıdır. Günlük olarak 3 kez yüzünüzü temizlerseniz eğer yanak bölgesinin kırışmasına sebebiyet verirsiniz. Kurumuş olan cilt bölgesine defalarca bakım yapmak ve losyonlarla cildi yıkamak o bölgenin kırışmasına ve kurumasına sebep olacaktır. Karma cilde sahip olan bayanlar için özel olarak üretilen cilt bantları bulunur. Bu bantlar yağlı cilt bölgelerinde ciltteki yağı emici özelliğe sahiptir. Bu bantlardan cildinize yapıştırarak cildinizdeki yağın emilimini sağlar. Cildinize makyaj uygulamadan önce cildinizde bu bandı kullanırsanız cildiniz daha rahat edecektir. Karma ciltlerdeyanak kısmının daha kuru ve gergin olduğu bilinen hususlardandır. Bu bölgelere nemlendirici krem kullanılması uygun görülür. Yağlı bölgelere de cilt bantları kullanmak cildin yağının giderilmesi sağlar. Görüldüğü gibi karma cilt bakımı oldukça zahmetli olan bir iştir. Sivilce sorunu olan karma bir cilt yapısı kişileri daha fazla yorabilir. Fakat çok endişelenmeye gerek yok. Çünkü sivilceler burun ve çene bölgesinde daha az görülmektedir. Bu hususta önemli olan kuru cilt bölgesinin yani yanakların buna uygun bir ortamı olmamasıdır. Yanaklar yağlı olduğunda daha kötü sonuçlar oluşacaktır. Yanak alanı daha geniş olduğundan çıkan sivilceler kolay bir şekilde temizlenmez ve yok olmaz.

Karma Cilt Bakımı Maskeleri
  • 2 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı kadar da mısır unu güzelce karıştırılır ve cilde sürülür. Bu karışım cilde sürüldükten sonra ciltte etkisini göstermesi için 15 dakika bekletilir. Bu süre tamamlandıktan sonra cilt ılık suyla yıkanır. Siyah noktaları yok etmek için kullanımı sağlanan bu maske karma cilt bakımı için uygun görülür.
  • Diğer bir yöntem maden suyuna birkaç damla limon suyu eklenir ve bu karışım buz kalıbına alınarak buzdolabına koyulur. Bu buz kalıplarını cilt bakımı için cilde sürülür. Karma yapılı ciltler için uygun görülür.
  • Karma ciltlere elma suyu kullanımı faydalı olacaktır. Elma suyu karma ciltlerde ve bütün ciltlerde cildin gözeneklerini sıkılaştırır.
  • Bir yemek kaşığı bira mayası, bir yemek kaşığı ılıtılmış olan sütün içerisinde eritilir. Hazırlanan karışım bir saat kadar serin olan bir yerde dinlendirilir. Karışım iyice mayalandıktan sonra bütün cilde sürülür. Cilde sürülen karışım 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık suyla durulanır.
  • Rendelenmiş olan elma (1 adet) çok az miktarda süt ilave edilerek ısıtılır ve ılık iken cilde sürülür. Maske kuruduğunda yüzünüzü gül suyuna batırılmış olan bir parça pamukla silerek temizlemeniz gerekir.
Karma cilt bakımı yaz mevsiminde ciltte daha fazla bakım ister. Yağlanan ciltler daha çok yağlanır ve kuruyan cilt bölgeleri daha çok kuruma gerçekleştirir. Bu dengenin sağlanmasında güneş koruma maddeleri içeren kremler kullanılmalıdır. Bu kremler cilt yapısını korur ve aynı zamanda cildin dengede durmasını sağlayan güneş kremleri bütün cilt tipleri için uygun görülür.

Karma Cilt Bakımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ciltte Kaşıntı Nedenleri?

Ciltte Kaşıntı Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Temizleme Teknikleri

Cilt Temizleme Teknikleri

Kantaron Yağı Cilde Faydaları ve Kullanımı

Kantaron Yağı Cilde Faydaları ve Kullanımı

Ciltte Döküntü Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Döküntü Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri Türleri Türleri ve Özellikleri

Cilt Kanseri Türleri Türleri ve Özellikleri

Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri Nedir?

Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri Nedir?

Güncel

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?