Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt lekeleri, küçük büyük demeden herkeste görülen bir problemdir. Cilt lekeleri, insanlarda özellikle yüz ve diğer görünen bölgelerde meydana gelerek insanlarda estetik problemlerine neden olan bir durumdur. Bu tür sorunlar genellikle sonradan ortaya çıksa bile bazı insanlarda doğum sonrasında oluşan bir problemdir. Birden fazla nedeni olan cilt lekeleri, günümüzde uygulanan tıbbi tedavilerle ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat bazı cilt lekeleri son derece zor tedavilerle ortadan kaldırılabilir. Bu lekelerin tedavisinin zor olması nedeniyle birçok insan bu tedavilerden vazgeçmektedir. Birçok zaman dış koşullardan dolayı ortaya çıkarak insanlar üzerinde etkiler oluşturan bu sorun son derece olumsuz problemleri meydana getirmektedir. Bazen bu lekeler hızla yayılarak kişinin cildinde çoğalırlar. Bu durumda aslında yapılacak çok şey bulunmaktadır. Fakat insanlar yapılacak olan müdahaleleri ve önlemleri uygulamamalarından dolayı bu lekeler başka hastalıklara da neden olmaktadır. Cilt lekeleri çocuklarda görülüyorsa bu durum çocukların okul hayatında ya da arkadaş ortamında diğer çocukların baskısından dolayı psikolojik olarak etkilenebilmektedir. Bu durumda kişilerin psikolojik sağlıkları da etkilenebilmektedir.

Güneş Lekeleri: İnsanlarda meydana gelen lekeler arasında yer alan güneş lekeleri oldukça önemli bir durumdur. Günümüzde özellikle iş nedeniyle güneş ışığına maruz kalan insanlarda görülen güneş lekeleri, cilt üzerinde çok olumsuz durumlara neden olmaktadır. Cilt lekeleri arasında oldukça fazla görülen güneş lekeleri özellikle kollarda ya da kişinin yüz bölgesinde çokça görülmektedir. Güneş lekeleri oluştuktan sonra kişi artık güneşten korunsa bile bu lekeler artış gösterebilmektedir.

Sivilce Lekeleri: Cilt lekeleri arasında önemli bir yeri olan sivilceler, özellikle gençlerde ve ergenlik dönemine giren kişilerde oldukça görülen bir sorundur. Sivilcelerin neden olduğu lekeler bazı durumlarda kalıcı problemlere neden olabilmektedir. Özellikle sıkılan ve zarar gören sivilceler son derece büyük izler bırakarak kişilerde cilt sorunlarını meydana getirmektedir. Tabi ki sivilceleri sıkmak zararlı değildir. Fakat sivilceler çok narin bir şekilde iki taraftan hafif bir şekilde sıkılarak çıkarılmalıdır. Birçok insanın yaptığı gibi tırnak ile şiddetli sıkmalar sonucunda ciltte kalıcı lekeler meydana gelebilmektedir. Bunun için kesinlikle sivilcelere iğne gibi ucu sivri cisimler sokulmamalıdır.

Yaşlılık lekeleri: Adından da anlaşılabileceği gibi en çok yaşlılarda görülen bu problem kişilerde genellikle 45 yaşından sonra oluşum gösteren ve insanların yaşam şekline göre değişiklikler gösteren bir durumdur. Bu durumda görülen cilt lekeleri, giderilmesi aslında oldukça zordur. Günümüzde hala bu kırışıklıklar ve lekelerin giderilmesi için birçok bili çalışmaları yapılmaktadır. Yaşlılık nedeni ile ortaya çıkan lekeler bazen giderilse bile oldukça maliyetli olacağından birçok kişi bu işlemi yaptırmamaktadır.

Çil lekeleri: Birçok zaman çocukluk döneminde oluşarak ve genellikle kızıl saçlı kişilerde görülen bir sorundur. Geçici olarak ortaya çıkan çil sorunu tam olarak aslında bir cilt lekesidir. Birkaç sene kadar etkili olduktan sonra ortadan kalkan bu durum bazı insanlarda kalıcı olarak görülebilmektedir. Çil lekeleri kızıl saçlılarda ve sarışın kişilerde en çok görülmektedir. Bu durumun tıbbi olarak bazı tedavileri vardır. Fakat genellikle herhangi bir tedavi uygulanmadan bu tür sorunlar ortadan kaldırılır. Eğer kişide görülen çil problemi daha hızlı iyileştirilmek istenirse gerekli tıbbi uygulamalar yapılabilmektedir.

Cilt lekeleri, daha birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir problemdir. Bazen doğum nedeni ortaya çıkan cilt lekeleri annelerin sorunlarından biri olur. Bazen de aşırı kilo nedeni ile ortaya çıkan cilt lekeleri kişinin en büyük problemi olmaktadır. Günümüzde geliştirilmiş olan tedavi yöntemleri arasında olan lazerle bu tür lekeler ortadan kaldırılabilmektedir. Cilt lekelerinin oluşumunda genellikle insanların etkileri ve dış ortam etkileri önemli roller oynamaktadır. Alında kullanılması gereken sağlık ürünlerini kullanarak kişiler bu tür cilt sorunlarının önüne çok kolay bir şekilde geçebilirler.

Cilt Lekeleri Yorumları

soru

Cevdet Canpolat

06 Eylül 2018 Perşembe

Baya fabrikasında çalışan biri olarak sürekli olarak kimyasallarla çalışan biriyim. Yakın zamanda bir kimyasalı üzerime döktüğümden dolayı vücudumda ciddi anlamda lekeler oluştu. Doktora gittim ve ilaç kullanmama rağmen halen bu lekeler yok olmadı. Benim gibi cilt lekeleri oluşan biri oldu mu? Bu lekelerden nasıl kurtuldunuz? Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap yaz
soru

Bülent

09 Eylül 2018 Pazar

Yüzümde 10 senelik güneş yanığı var cildiyeye gitmeden bunu geçirebilirmiyim? Bir arkadaşım cildiyeye gittiğinde yüzüne sürdüğü ilaç kalıcı leke bırakıyor demişti.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Bakımı Sıralaması

Cilt Bakımı Sıralaması

Editörün Seçtiği

Cilt Analizi Testi

Cilt Analizi Testi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kahvenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları ve Kullanımı

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları ve Kullanımı

Cilt Hastalıkları ve Bakımı

Cilt Hastalıkları ve Bakımı

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Saç ve Cilt Bakım Önerileri

Saç ve Cilt Bakım Önerileri

Güncel

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maskeler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Maskeler

Güncel

Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Cilt Neden Yağlanır

Cilt Neden Yağlanır

Cilde İyi Gelen Sabunlar Hangisidir?

Cilde İyi Gelen Sabunlar Hangisidir?

Cilt Bakım Maskeleri ve Kullanımı

Cilt Bakım Maskeleri ve Kullanımı

Cilt Kanseri Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Yağlanması Nedenleri

Cilt Yağlanması Nedenleri

Ciltte Egzama Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Ciltte Egzama Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Cilt Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt yaraları, cildin bütünlüğünün bir hastalık sebebiyle ya da rastgele bir harici etkenden darbe alması, bozulması sonucu olarak yara meydana gelir. Yara iyileşmesi be[...]

Doğal Cilt Temizleme Yöntemleri

Doğal Cilt Temizleme Yöntemleri

Doğal Cilt Temizleme, Cilt, vücudun elbisesi görevini yapan yani vücudumuzu kaplayan dokudur. Cilt, önem verilmesi gereken en önemli vücut bölgemizdir. Bizler giydiğimiz e[...]

Bitkisel Cilt Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Cilt Bakımı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Cilt Bakımı, Bitkisel cilt bakımı, ciltlerimiz günümüzde artan çevre kirliliği ve artan hazır gıdaların tüketimi ile cilt bakımları artık zorunlu bir hale [...]

Kuru Ciltler İçin Fondoten Kullanımı

Kuru Ciltler İçin Fondoten Kullanımı

Kuru Ciltler İçin Fondoten, uygulanması yanında fondotene baz olarak nemlendirici krem cilde uygulansa dahi pürüzlü bir görünüm elde edilmektedir. Bu cilt yapısını ön[...]

Ciltteki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Ciltteki Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Ciltteki Kızarıklıklar Nasıl Geçer, kendine bakmayı seven ve güzelliğine önem veren bayanları ilgilendiren önemli bir konudur. Ciltte meydana gelen kızarıklıkların e[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6