Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri, Kanser türleri arasında en sık görülen kanser şeklidir. Cilt dokularında meydana gelen bir hastalıktır. Birçok çeşidi vardır. Bu hastalık çok ciddi aşamalara kadar ilerlemedikçe ölüme sebebiyet vermez. Cilt kanserinde erken teşhis diğer kanser türlerine göre yüksektir çünkü cilt yüzeyinde yer alır ve göz ile görülebilir. Daha çok yaşlı insanlarda ortaya çıkar. Özellikle aşırı güneş ışınına maruz kalan hassas cilt yapısına sahip insanlarda görülür. Genellikle yüz, kulak, eller ve ensede sıklıkla rastlanır. Ciltte aniden oluşan ve dört hafta süreyle geçmeyen lekeler genellikle cilt kanseri belirtisidir.


Cilt Kanserinde Başlıca Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Aşırı açık tenli, sarışın, çilli olmak
 • Mavi veya yeşil gözlü olmak
 • Arsenik maruziyeti yaşamak
 • Aşırı güneş ışınına maruz kalmak
 • Radyoterapi almış olmak
 • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak
 • Kronik cilt enfeksiyonu yaşamak
 • Radyasyon hasarı yüksek olan bölgelerde yaşamak
 • İnşaat işçisi, çiftçi olmak veya açık hava sporlarından biri ile uğraşmak
 • Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmak
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak deride meydana gelen yıpranmalar.
Cilt kanseri genel isimleriyle üç ana başlık altında incelenir. Bunlar; bazal hücreli cilt kanseri, skuamöz hücreli cilt kanseri ve melanom cilt kanseridir.


Bazal Hücreli Cilt Kanseri


Vücudu dış etkenlere karşı koruyan epidermis tabakasında meydana gelen bazal değişiklikler sonucu oluşur. Bazal değişiklik yaşayan hücrelerde meydana gelen bu değişmelerde kanserin gelişimi yavaştır ve vücudun geneline yayılmaz. En sık görülen cilt kanseridir ancak hayatı tehdit etmez. Açık tenli insanlarda daha çok görülür. Çapları küçüktür ancak çapının bir veya iki santime ulaşması için aylar ve yıllar geçmesi gerekmektedir. Yüz bölgesinde %80, burun bölgesinde %20 oranında görülür.

Bazal hücreli cilt kanserinde genel belirtiler şu şekildedir; genellikle soluk kırmızı renkte, hafif pembemsi. Kuru ve pullu kabartılar şeklinde oluşmaya başlar. Bu kabartılar zaman içinde iyileşmesi mümkün olmayacak bir hale gelebilir ve güneş ışınlarına maruz kaldıkça çoğalarak büyürler.


Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri


Sıkça görülen bir kanser türüdür. Genellikle elli yaş üzeri insanlarda görülür. Vücutta yer alan lenf bezlerinde meydana gelen bir kanser türüdür ve bu hastalık erken teşhis edilmezse iç organlara yayılabilir. Bu kanser türünde erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemlidir. Zamanında tedavi edilmeyen bu kanser türünde ölümle sonuçlanma muhtemeldir.

Skuamöz hücreli kanser belirtileri genel olarak şöyledir; cilt üzerinde sertleşmiş ve kırmızı, kolay kanayan lekeler meydana gelir. Bu lekeler çoğu zaman kuru bir yapıya sahiptir ve zamanla ülserleşebilir.


Melanom Cilt Kanseri

Cilt kanseri türleri arasında en tehlikeli olan cilt kanseridir. Diğer cilt kanserlerine oranla nadir olarak görülür ancak erken teşhis ve tedavi olmadığında ölümle sonuçlanır. Erken teşhis ile hastanın tedavisi mümkündür. Genellikle farklı renklerde ve sınırları tam olarak belli olmayan benler bu kanser türünde en önemli risk faktörüdür.

Melanom cilt kanserinde genel belirtiler şu şekildedir; cilt yüzeyinde aniden bir lekenin oluşması veya vücutta bulunan bir lekenin büyümesi, renk değiştirmesi ve şeklinin değişmesi ile kendini gösterir. Diğer cilt kanserlerinden farklı olarak vücudun güneş ışınlarına maruz kalmayan bölgelerinde de meydana gelmektedir. Cilt yüzeyindeki lekeler bu kanser türünde genellikle kabartı ve kubbe şeklindedir. Bu kabartı ve kubbe şeklindeki lekelerde zaman içerisinde kuruma ve kanama görülebilir. Lekelerin renkleri çoğu zaman pembe ve açık kırmızıdır ancak nadiren siyah lekelerde görülebilir. Renkli gözlü ve açık tenli insanlarda görülme oranı daha yüksek olan bu hastalık aşırı güneş ışınına maruz kalma ve güneş ışınlarına karşı korumasız kalma sonucu ortaya çıkar.


Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanserin türüne, yerine, büyüme evresine göre farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır. İlk tedavi cerrahi müdahale ile lezyonun tam olarak çıkarılmasıdır. Lokal anestezi ile küçük bir cilt kanserinin tedavisi mümkün olduğu gibi kriyoterapi, radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi de uygulanmaktadır. Radyoterapi sıklıkla cerrahi müdahalenin zor olduğu bölgelere uygulanmaktadır. Kemoterapi ise sadece vücudun diğer kısımlarına yayılma söz konusu olduğunda uygulanan bir tedavi şeklidir.

Özellikle güneş ışınlarının fazlaca olduğu saat 10:00-14:00 arasında gölgede bulunmak, eğer açık alanlarda isek şapka ve gözlük kullanmak gibi küçük tedbirler ile cilt kanseri riski azaltılabilir.

Cilt Kanseri Yorumları

soru

Ayas

31 Ağustos 2018 Cuma

Benim dedemin yüz bölgesinde durduk yere lekelenmeler oldu ve yavaş yavaş yara olmaya başladı. Cilt kanseri olduğu söylendi ama yıllar sonra bu lekeler tamamen ortadan kalktı. Bu cilt kanserinin kendisi midir yoksa bir türü mü?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Faydaları Nelerdir?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Cilt Bozuklukları Nedenleri ve Sonuçları

Lekeli Cilt Tedavisindeki Yöntemler Nelerdir?

Lekeli Cilt Tedavisindeki Yöntemler Nelerdir?

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır, bir çoğumuz maalesef bilmiyoruz. Cildimizin nasıl olduğunu neye ihtiyacı olduğunu araştırmalıyız. Cildimiz vücudumuzda olan en b[...]

Portakal Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Portakal Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Portakal Yağının Cilde Faydaları, portakal kabuğu ve porkal çiçeğinden elde edilen portakal yağı C vitamini açısından oldukça zengindir. Başta basen ve kalça bölge[...]

Cilt Kanseri Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt kanseri lekeleri; Cilt kanseri, cilt yüzeyinde belirtiler ve uyarılar ile kendisini gösteren bir hastalıktır. O nedenle de bu uyarı ve belirtiler takip edilmeli ve çok [...]

Cilt Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı nedir, her insanın yapması gereken bir bakım olarak önemli yeri bulunmaktadır. Hem sağlık açısından hem de estetik açısından çok önemlidir. Cilt temizl[...]

Yağlı Cilt Bakımı Bakım Maskesi

Yağlı Cilt Bakımı Bakım Maskesi

Yağlı Cilt Bakımı, genel olarak diğer cilt tiplerine göre bakımı oldukça önemli olan bir cilt tipidir. Yağlı ciltler oluşum açısından ele alındığında derimizin [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6