Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalıkları, sık karşılan hastalıkların başındadır. Aynı zamanda birçok çeşidi bulunmaktadır hastalığın.
 • Behçet hastalığı: Oluşmuş olan ağız aftları, genital olarak ülserler, bacaklarda para büyüklüğünde ağrılı lezyonlar, ayrıca göz, eklem, damar ve sinir tutulumu oluşturan, sebebi tam olarak bulunamayan bir damar iltihabıdır. 20-40 yaşlarında enfeksiyonlarla başlayarak, alevlenmeler ve iyileşme dönemleriyle sürekli yenilenerek oluşabilir.
 • Becker nevüs hastalığı: Genelde erkeklerde görülen 10-20 yaş aralığında görülen, tek taraflı olarak omuz ve göğüste yerleşen bir ben çeşididir. Üzerinde kılların belirmesi sık oluşmaktadır. Tedavisinde lazer denenebilir.
 • Kepek: Saçlı deride kişiyi oldukça etkileyen kaşıntıyla başlayan rahatsızlıktır. Ergenlik ve ergenlikten sonra sıkça görülür. Kepeği durduran şampuanlar kullansanız da yenileyebilir.
 • İlaç Kaynaklı Deri Döküntüsü: Kişi ya da kişilerde aynı ilacı her alışında aynı kısımda meydana gelen aşırı duyarlılığa bağlı yuvarlak kırmızı veya mor lekelerdir. Gövde kollar ve erkekte cinsel organda görülmektedir.
 • Sistemik Hastalıklardaki tırnak bozuklukları: Beslenme sıkıntıları, ateşli rahatsızlıklar ve kimi ilaç kullanımları sonrasında tırnaktaki oluklanma görülür.
Onikoliz: ise tırnağın yatağından bir miktar ayrılmasıdır. Sedef egzama tiroit gibi hastalıklar ve bazı ilaçlarla meydana gelir. Koinonişi (Kaşık tırnak) demir eksikliğine bağlı kansızlıkta oluşur.

Lökonişi: tırnaktaki beyaz lekelere takılan addır. Çoğunlukla bir neden bulunamaz ancak manikürle daha da artan bir durumdur.
 • Tırnaklarda tabakalanma (Lameller distrofi): Tırnakların görülmeyen kısımları ayrılan bölümdür. Tırnakların sık yıkanıp kurutulması, aşırı manikür nedeniyle meydana gelir.
 • Saç Dökülmesi ve Tedavisi: Saç dökülmesi insanlarda görülen önemli bir rahatsızlıktır. Birçok kişide şikâyet yaratan bir sorundur. Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi olağandır ve fakat fazlası anormal bir durumdur. Sebebinin araştırılması gerekir.
 • Rossacea: Özellikle yüzde belirgin olan akne benzeri kabarıklıkların olduğu kronik iltahabik bir cilt rahatsızlığıdır. Zamanla kılcal damar genişlemelerine sebep olabilir.
 • Peri Oral Dermatit: Çoğunlukla ağız çevresinde görülen küçük minik iltihapların bulunduğu sivilce benzeri su kabarcıklarıdır. Genç bayanlarda daha çok görülür. Tedavide tetrasiklin tavsiye edilir.
 • Sebase hiperplazi: Özellikle orta ve ilerleyen yaşlarda, çoğu zaman yüzde alın ve şakaklarda deri içindeki yağ bezlerinin olgunlaşmasından meydana gelen sarımsı renkteki kabarcıkladır. Tedavi gerek duyulmamaktadır.
 • Pseudoxantoma elasticum: Genel olarak ergenlik çağında belirtileri görülen ve elastik dokuyu bulundurarak deride kalınlaşma, gevşeme ve sarkmalara sebep olan genetik geçişli bir hastalıktır. Ayrıca kalp, damarlar ve gözde de başladığının göstergesi görünebilir.
 • Pemfigus vulgaris: Genellikle yetişmiş çağda ağız içi yaralarla başlayan, sonrasında gövdede yaygın olarak gözüken bül dediğimiz su toplamaları ile bütünleşmiş bir rahatsızlıktır. Hayatı ciddi anlamda etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır ve tedavisinin yıllarca sürmesi zorunlu hale gelebilir.
 • Pityriasis lichenoides: Net olarak nedeni bilinmemekle birlikte enfeksiyonların etkilediği düşünülen, ara ara ataklarla seyreden, akut formunda kabuklu yaraların olduğu, kronik formunda ise kuru plaklarla seyreden zor bir cilt rahatsızlığıdır.
 • Pannikülit: Çoğunlukla bacaklarda oluşan, deri altı yağ dokusundaki inflamatuar reaksiyon sonrası meydana gelen kızarık, hassas su kabarcıklarıdır.
 • Terleme ve Tedavisi: El, ayak ve koltuk altı terlemeleri kişiyi olumsuz etkiler. Hastaların günlük yaşantısında ve sosyal faaliyetlerinde zorlanırlar. Aynı zamanda kıyafetlerde leke ve koku oluşumuna sebep olur.
 • Kuru Deri: Çevresel etkenler, deterjanlar, jeller, çevre kirliliği, klima, ciltte kurumaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra atopik ekzema iktiyosis gibi genetik bazı rahatsızlıklar metabolik etkenler, tiroit hastalıkları, böbrek yetmezliği ve ilerleyen yaşlarda deri kuruluğuna sebep olan etkenlerden bazılarıdır. Tedavi edilmezse kaşıntı ve egzama ile sonuçlanabilir. Tedavisinde sabun yerine cildin yağ tabakasını koruyan duş ürünleri ve yağlı bazlı nemlendiriciler kullanılmalı bol su içilmeli ve pamuklu giyisiler giyilmelidir.
 • Folikülit (Kıl kökü iltihabı): Bilhassa sebep stafilakokus aerius denilen bakteri türüdür. Temizliğe dikkat etmeyen insanlar, dar ve havasız kıyafet seçimi uzun süre kortizonlu kremlerin kullanılması diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar ve bağışıklık sisteminin baskılandığı olaylarda görülür. Tedavisinde antibiyotikli krem antiseptik sabunlar ve gerektiğinde antibiyotikli tabletler önerilir.

Cilt Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Cilt Rengi Açma Yöntemleri

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı

Güncel

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Fondötenin Cilde Zararları Nelerdir?

Fondötenin Cilde Zararları Nelerdir?

Cilt Sıkılaştırıcı Tarifler

Cilt Sıkılaştırıcı Tarifler

Portakal Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Portakal Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Besinler, Tüketilen yiyecekler cilt yapımızı yakından etkilemektedir. Yiyeceklerden alınan vitamin ve mineraller ile cilt hücreleri yenilenmekte, cilt elast[...]

Ciltteki Yağ Bezeleri Nedenleri

Ciltteki Yağ Bezeleri Nedenleri

Ciltteki Yağ Bezelerinin Bakımı, Vücudun herhangi bir yerinde yer yer yağ bezeleri oluşabilmektedir. Özellikle yağ bezelerinin yüz bölgesinde daha sık rastlandığı gö[...]

Akneli Cilt Belirtileri ve Tedavisi

Akneli Cilt Belirtileri ve Tedavisi

Akneli Cilt, Ülkemizde toplum olarak incelendiğinde %85'inde hayatları boyunca minimum bir kere akneli cilt ile karşılaşmıştır. Bundan dolayı akneli cilt, toplum olarak b[...]

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Gül suyunun cilde faydaları, güzel kokusu ile pek çok kozmetik ürünün içerisinde yer alan gül suyu, kişisel bakım ürünleri arasında en saf olanıdır. Antik zamanlard[...]

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır, evde cilt bakımı bilinçli olarak yapılmalıdır. Öncelikle cildin özellikleri bilinmeli ve buna uygun bakım yöntemleri kullanılmalıd�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6