Nane Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Nane Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Nane yağının cilde faydaları, çok daha önceki zamanlardan beri ağrı kesici tedavilerinde kullanılan nanenin faydalanıldığı alanlardan biridir. Ağrılar, gündelik hayatınızda sizi en çok zorlayıcı ve çözüm üretmek amaçlı uğraştığınız problemlerin en başında gelmektedir. Bu problemlerin ve daha çoğu problemin çözümü nane yağındadır. Aynı zamanda kokusu da çok harika ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Yemeklerin içerisinde dahi kullanabilmektesiniz.

Günlük hayatınıza devam ederken, rastgele bir gayret harcamadan nane yağını kullanabilir ve iyileştirme amaçlı kullanabilirsiniz. Kozmetikte, otlardan faydalanmak mühim bir konudur. Natürel otlar, iyileştirici güçleri bulunmasının yanı sıra güzellikte de etkililer. Bu yollar, cildi bakmak ve harika cildi savunmak amaçlı çok yararlı. Nane, çok kullanılan nebatlardan bir tanesidir. Hoş kokusuyla biliniyor ve sayısız yararları ile herkesin mutfağının bir köşesinde yer alıyor.

Yapraklarında yer alan mentol, kan dolaşımını artırıyor ve kan damarlarını güçlendiriyor. Hücrelerdeki toksinlerin birikimini engelliyor. Ten bakımı amaçlı nane kullanımı az çok önem taşıyor. Yağlı ve karma ciltler amaçlı nane özü az çok yararlı. Cildinizi güzelleştirmesi amaçlı naneyi nasıl kullanabilirsiniz.

Yağlı-karma ciltler amaçlı nane losyonu

Nane cildi hem temizler hem güçlendirir. Bu yüzden yağlı - karma ciltler amaçlı harika bir doğal meyvedir. 2-3 kaşığı bayat olmayan ya da kuru nane yaprakları üstüne 200 ml sıcak su dökün. Kabın üstünü kapayın ve 20-30 dk daha sonra süzün. Her gün bu losyon ile cildinizi silin.

Nane yaprağı cildi sıkıştırır

Cilde bir kompres olarak naneyi kullanabilirsiniz. Ten üstünde tonik tesiri ile sıkıştırma yapıyor, bununla birlikte yüzünüzde tahrişleri ve iltihaplanmaları hafifletmeye destekçi oluyor. Bunun amaçlı bir tutam bayat olmayan nane yaprakları üzerine sıcak su dökün. Demlenince bu suya tülbent batırın ve tülbenti yüzünüze yapıştırıp, uzanın. 10-15 dk daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Yaşlanan tenlere nane losyonu

Nane losyonu yaşlanan ten amaçlı hazırlanabilir. Bu losyon cildi yeniler ve çok ince kırışıklıkları yumuşatır. 2 çorba kaşığı nane hakkında 400 ml soğuk su dökün, 10 dk pişirin. Soğuyunca içerisine birkaç damla limon sıkın. Bu su ile her gece yatmadan öncesinde cildinizi silin.

Cilt geliştirmek amaçlı losyon

Nane ile cildinizi geliştirebilir ve doğal rengini geriye verebilirsiniz. 4 çorba kaşığı kuru nane otu üzerine 200 ml sıcak su dökün. 30 dk bekleyin. Soğuyunca içerisine 1 çorba kaşığı bayat olmayan salatalık suyu ekleme edin. Ayrı bir kapta bir tutam maydanozu kaynatın. Soğuyunca nane suyuna bunu da ekleme edin. Her gün bu karışım ile yüzünüzü ovuşturarak ovma yapın.

Nane ile göz bakımı nasıl yapılır?

Demlenmiş bayat olmayan naneye pamuğu batırın ve 2-3 dk göz hakkında bu pamuğu tutun. Bu kompres rahatlatır, yorgun gözlere faydalıdır ve yeniler. Ciltte başlaması mümkün kırışıklıkları önler.

Ayaklar amaçlı yararlı

Nane suyu ile ayak ve bacaklarınızı banyodan daha sonra durulayın. Mantar benzeri enfeksiyon hastalıklarından ayakları korur. Bununla birlikte bir minik bir leğene koyacağınız ılık nane suyunda ayaklarınızı bekletirseniz, moral verici etkisini görürsünüz.

Nane suyu vücudu durulayın

Nane, civanperçemi ve binbirdelik otunu birer tutam alarak sıcak suda demleyin. Banyodan daha sonra bu su ile bütün vücudunuzu yıkayın. 20 dk daha sonra durulanın. Uygulama, vücudun bağışıklık sistemini etkinleştirir.

Nane Yağının Cilde Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cilt Neden Yağlanır

Cilt Neden Yağlanır

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Hastalıkları ve Bakımı

Cilt Hastalıkları ve Bakımı

Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifi ve Kullanımı

Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifi ve Kullanımı

Cilde İyi Gelen Sabunlar Hangisidir?

Cilde İyi Gelen Sabunlar Hangisidir?

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Doğal Cilt Temizleme Yöntemleri

Doğal Cilt Temizleme Yöntemleri

Güncel

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?

Güncel

Cilt Bakım Yağları Nelerdir?

Cilt Bakım Yağları Nelerdir?

Güncel

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?