Kuru Ciltler İçin Kırışıklık Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kuru Ciltler İçin Kırışıklık Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuru ciltler için kırışıklık maskesi, cildi beslediği gibi cildinize parlaklık, sağlıklı bir görünüm ve doğal bir ışıltı kazandıracaktır. Kuru cilt bakımı özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında daha çok özen istemektedir. Kuru ciltler, daha çok kırışmaktadır, çatlamaktadır ve pul-pul dökülmektedir. Aynı zamanda kuru ciltlerde cilt hasarları daha fazla görülmektedir. Bu sebeple sürekli cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru cilt bakımı; yüz bakımı, el ve ayak bakımı ve vücut bakımı olarak ayrılmaktadır. Bir ürün alacağınız zaman vücut, el ve ayak ve yüz bakımı olarak ürünleri ayrı ayrı almalısınız.

Kuru cilt derisi gergin ve mat bir görünüme sahiptir. Kuru cilt bakımı cildin sağlıklı ve sürekli nemli olacak şekilde korunmasına yönelik olmalıdır. Cildin doğal korumasını ortadan kaldıracak sabun ve alkol içerikli temizleyiciler kullanmamalısınız. Cildin kurumasını ve pul-pul dökülmesini engellemek için yıkama sonrası cildi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Bunun için de mutlaka doğal içerikli ve alkol içermeyen, su bazlı nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda kullanılacak tonikte alkol içerikli olmamalıdır. Aksi halde cildinizin daha fazla kurumasına neden olacaktır. Tonikte, mutlaka nemlendirici içerikli olanları tercih etmelisiniz. Kuru ciltler için çok sık peeling önerilmemektedir fakat hafta bir kez ölü hücreleri kaldırmak için peeling uygulanabilir. Peeling uygulamasından sonra tekrar yine nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Şimdi kuru ciltler için kırışıklık maskesi için gerekli malzemelere bir göz atalım;

Kuru ciltler için kırışıklık maskesi malzemeleri
  • 1 yemek kaşığı badem
  • 1 tatlı kaşığı pekmez
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Yarım dilim bal kabağı
  • 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
Kuru ciltler için kırışıklık maskesi nasıl yapılır?

İlk önce yarım dilim bal kabağını doğradıktan sonra bir tencereye koyarak ocak üzerinde orta ateşte kaynatarak, haşlayın. Bal kabağı güzelce haşlandıktan sonra iyice ezin. Daha sonra üzerine tüm malzemeleri ekleyerek bir tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Karışım hazır hale geldikten sonra cildinizi demlenmiş çay ile temizledikten sonra yaptığımız bu karışımı cildinize nazik hareketlerle iyice yedirerek sürün. Bu karışımı göz çevresi ve dekolte bölgesi gibi kırışıklık görülen bölgelere sürmelisiniz. Yaklaşık 30 dakika cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü tamamen yıkamalısınız. Haftada 2 kez uygulandığında kırışıklıklar üzerinde iyileştirici etkileri görülmektedir. Üzüm çekirdeği yağının içerisinde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır ve yaşlanma çizgileri ve kırışıklıklar ile mükemmel savaşmaktadır. İçerisinde bulunan zeytinyağı cildi beslerken yoğurtta cildinize parlaklık ve doğal ışıltı kazandıracaktır. Düzenli olarak kırışıklık maskesini uyguladığınız zaman gözle görülür bir şekilde kırışıklıkların azaldığını veya tamamen yok olduğunu zamanla görebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kırışıklık Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Balın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Balın Cilde Faydaları ve Kullanımı

Evde Cilt Bakımı Yapılışı

Evde Cilt Bakımı Yapılışı

Cilt Dökülmesi Cilt Dökülmelerinin Nedenleri

Cilt Dökülmesi Cilt Dökülmelerinin Nedenleri

Cilde Limon Sürmek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilde Limon Sürmek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Cilt Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Kabarma Nedenleri

Ciltte Kabarma Nedenleri