Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır, evde cilt bakımı bilinçli olarak yapılmalıdır. Öncelikle cildin özellikleri bilinmeli ve buna uygun bakım yöntemleri kullanılmalıdır. Cildin güzel olması demek, gözeneklerin açık olması ve pürüzsüz bir yapıda olması demektir. Cilt bakımında kozmetik ürünlerin yanında, doğal ürünlerde kullanılmalıdır. Kadınların cilt bakımında yaptıkları en önemli hata makyajı temizlemek için su ve sabun kullanmalarıdır. Bu gözeneklerde tıkanmaya, ardından ciltte akne ve sivilce oluşumuna yol açar. Cildin zamanında önce yaşlanmaması amacıyla cilt temizliği yapılarak, uygun nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Cilt tipinin belirlenmesi için, basit bir yöntem kullanılabilir. İlk olarak cildin iyice temizlenmesi gerekir. Herhangi bir işlem yapılmadan yarım saat kadar beklenir. Daha sonra kâğıt peçeteyle cilde 1 dakika kadar bastırılırsa, alınan sonuca göre cilt tipinizi belirleyebilirsiniz. Normal ciltlerde mendilin üzerinde yağ kalıntısı olmazken, karma ciltlerde mendilde yüzünüzde alın, burun ve çene kısımlarının olduğu yerde yağ kalıntısı olur. Yağlı bir cildiniz olursa, kâğıt mendilin her tarafı yağlanır. Kuru bir cildiniz olursa, mendilde pullu cilt döküntüleri olur. Bu tespiti yaparsanız, evde cilt bakımı yapmak için ilk adımı atmış olursunuz. Çünkü kuru cildiniz olursa, sürekli nemli tutmalı, yağlı cildiniz olursa akne, sivilce gibi sorunlardan kurtulmanın yolunu aramalı, karma cilt yapınız varsa, yağlı bölgelere özel bir itina göstermelisiniz.

Evdeki cilt bakımında uymanız gereken kuralların başında yaşam tarzınızı düzenlemeniz, beslenmenizden, günlük egzersizlere kadar dikkat etmeniz geliyor. Yeteri kadar uyumalı, kafeinli içeceklerden, sigaradan uzak kalmanız önerilir. Ayrıca cildinizi güneş ışınlarından korumalı, kireçli suyla cildinizi yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Yağlı ciltlere evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı cilt aslında geç yaşlanma etkisi gösterdiğinden, oldukça avantajlıdır. İnce kırışıklıklar kuru ciltlerde daha fazla etkili olur. Cilt tipi belirlenerek yapılan evde cilt bakımında daha başarılı sonuçlar alınır. Kuru cilde yağlı cilt bakımı yapılması ya da tam tersinin yapılması olumsuz neticeler verir. Yağlı ciltler akne ve sivilceye çok meyillidir. Bu dikkate alınarak, cilt temizliğine çok önem verilmelidir. Cildin daha fazla yıkanması gerekir. Cilt bakımı için kullanacağınız ürünler gözenekleri tıkamamalıdır. Temizleme jeli dairesel hareketlerle uygulanmalı, ölü hücreler fırçayla temizlenmelidir. Daha sonra tonik uygulanarak, cildin parlaması önlenmeli, gözenekler sıkılaştırılmalıdır. Nemlendiriciler su bazlı olmalıdır. Belirli zamanlarda cilt bakım maskesi yapılmalıdır.

Kuru ciltlere evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Günlük bakımın ihmal edilmemesi gereken bir cilt tipidir. İhmal edildiği takdirde, erkenden ince kırışıklıklara maruz kalmanızı önleyemezsiniz. Kırışıklıklar hızla derinleşir, ciltte pullanma meydana gelir. Her gün cilt uygun bir bakım ürünüyle temizlenmeli, tonik kullanılmalı ve nemlendirici seçimine özen gösterilmelidir. Bu ciltlerde akne ve sivilce sorunu az olsa da kırışıklık oluşumu sorunu bulunmaktadır.

Evde cilt bakımında kullanılabilecek doğal bakım maskeleri

Kuru ciltler için bal ve muz maskesi: 1 adet ezilmiş muz, 3 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yağsız yoğurt maskenin hazırlanması için yeterlidir. Bunları krem kıvamına getirerek, cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika sonra ılık suya cildinizi yıkayın. Maskenin ardından nemlendirici kremle cilt bakımı tamamlanır.

Kuru ciltlere elma ve yulaf maskesi: 1 adet elma, 2 tatlı kaşığı bal, 2 tatlı kaşığı yağlı yoğurt ve 2 yemek kaşığı yulaf kâsede karıştırılır. Temizlenmiş cilde uygulanan maske 20 dakika ciltte bekletilir. Ilık suyla cildinizi yıkayarak, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kırışıklıklar için bakım maskesi: Avokado ve limon suyu ile hazırlanacak maskesinin etkisini birkaç günde göreceksiniz. Ağız ve burun çevresindeki kırışıklıklarda soya ürünleri tüketilmeli, flavonoid içerikli kremlerle masaj yapılmalıdır. Zeytinyağı masajı üst dudak bölgesi için yararlı olacaktır.

Armut suyu: bu şifalı ürün sigaradan kaynaklanan cilt sararmalarını önler. Armut suyu ile yapılacak masajla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Cildiniz istediğiniz gibi pembemsi bir görünüm alır.

Çiller için maske: Maydanozla yapılacak maske sayesinde çillerden kurtulabilirsiniz. 5 dakika kaynattığınız maydanozla cildinize masaj yapın. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde, çillerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Hamilelikte Cilt Kuruması?

Cilt Kızarıklığı Nedenleri

Cilt Kızarıklığı Nedenleri

Haber Bülteni

Güncel

Cilt Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Cilt Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?