ciltlekeleri.gen.tr https://www.ciltlekeleri.gen.tr Cilt, Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ciltlekeleri.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Kuru Ciltler İçin Muz Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-muz-maskesi.html Thu, 02 Aug 2018 11:59:40 +0000 Kuru ciltler için muz maskesi, kuru cilt tipini nemlendirir ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Kuru cilt, bakımı oldukça zor ve zahmetli olan bir cilt tipidir. Hem neme hemde yağa ihtiyacı olan kuru cilt, diğ Kuru ciltler için muz maskesi, kuru cilt tipini nemlendirir ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Kuru cilt, bakımı oldukça zor ve zahmetli olan bir cilt tipidir. Hem neme hemde yağa ihtiyacı olan kuru cilt, diğer cilt tiplerine göre daha fazla bakım istemektedir. Kuru cilt, her zaman gergindir ve özellikle kış aylarında pul pul dökülmelere neden olmaktadır. Nem oranı düşük olduğu için ciltte erken yaşta kırışıklıklar ve ciltte gerginlikler görülebilir. Bu sorunları en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır.

Kuru cilt bakımı yapılırken, öncelikle her cilt tipinde olduğu gibi cilt çok temiz tutulmalıdır. Cilt temizliği yapılmadan önce, yüzünüzde makyaj bulunuyorsa derinlemesine temizlenmelidir. Daha sonraki adım cildin düzenli olarak yapılması gereken temizliğidir. Bu genel temizlik için en iyi yardımcınız, cilt temizleme sütüdür. Kuru cilt için en uygun temizleme ürünü olan temizleme sütleri alkol içermez ve içeriğindeki yağlar ve bazı maddeler sayesinde cildin nemini geri kazanmasını sağlar. Üstelik yıkama gereksinimi duyulmadan kolaylıkla evde uygulanabilen bir üründür. Aynı zamanda kullanılan toniğin de mutlaka alkolsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Kuru ciltlere, çok zorda kalınmadığı sürece peeling yapılmamalıdır. Kuru cilde peeling uygulaması yapılsa dahi, cilde fazla zarar vermeden yumuşak hareketlerle yapılmalıdır ve ciltte uzun süre kalmaması tavsiye edilir. Şimdi kuru ciltler için muz maskesinin malzemelerine bir göz atalım;

Kuru ciltler için muz maskesi için gerekli malzemeler;
 • 1 adet orta boy muz
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
Kuru ciltler için muz maskesi hazırlanışı; 

Ufak bir kase içerisinde bir adet muzu çatal yardımı ile iyice ezin. Muzu ezdikten sonra ve kıvamlı bir hale getirdikten sonra yoğurt ve balı da içerisine ilave edin. Malzemelerin hepsini homojen bir karışım elde edene kadar iyice karıştırın. Hazırladığımız bu maskeyi bir fırça veya eldiven yardımı ile yüzünüze masaj yaparak iyice yedirerek sürün. Göz çevresini sınır olarak kabul etmeyi ve maskenin içeriği ne olursa olsun gözlere gelmemesine dikkat edin. Maskeyi tamamen yüzünüze yedirdikten sonra 10 veya 15 dakika kadar yüzünüzde bekletmelisiniz. Bekleme sırasında yüzünüzde yanma ve kaşıntı gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durum oldukça normaldir, endişelenmeyin. Bal ve yoğurdun içerisinde bulunan düşük miktardaki asit bunun nedenidir ve hiç bir zararı yoktur.

10 veya 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile nazikçe dairesel hareketlerle masaj yaparak yıkayın. Muz maskesinin temizlenmesi diğer yapılan maskelere göre daha zahmetlidir. Bu yüzden cildinizin maskeden tamamen arındığına emin olana kadar yüzünüzü yıkamaya devam edin. Kuru ciltler için muz maskesini yüzünüzden tamamen temizledikten sonra aynaya baktığınızda gözenekler temizlenmiş ve cildiniz nefes alıyor olacaktır, bu değişimi çok kısa zamanda görebilirsiniz
]]>
Kuru Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-cilt.html Thu, 02 Aug 2018 22:23:51 +0000 Kuru cilt; yaşlanma belirtilerinin en hızlı hissedildiği cilt tipi olarak kabul edilmektedir. Cilt kuruluğundan şikayet edenlerin en büyük sıkıntısı ciltte yoğun bir gerilme hissi yaşamalarıdır. Bu gerilme hissi ise bir s Kuru cilt; yaşlanma belirtilerinin en hızlı hissedildiği cilt tipi olarak kabul edilmektedir. Cilt kuruluğundan şikayet edenlerin en büyük sıkıntısı ciltte yoğun bir gerilme hissi yaşamalarıdır. Bu gerilme hissi ise bir süre sonra kişiye acı vermeye başlar. Cilt kuruluğu küçük yaşlar için ciddi bir tehlike oluşturmazken özellikle 30'lu yaşlara yaklaşıldıkça kişinin daha fazla rahatsızlık duymasına neden olur. Cilt kuruluğunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Kuru ciltler için uygulanacak temel tedavi olarak cilde uygun nemlendirici kullanılabilir. Nemlendirici seçimi büyük önem taşımaktadır. Eğer cilt kuruluğu tedavi edilmezse zamanla cilt iyice tahriş olur. 

Kuru ciltten kurtulmak için yapılması gereken şeyler nelerdir
 • Cilt kuruluğundan korunmanın en temel yolu cilt kuruluğu nedenlerinin ortaya konulmasıdır. Cilt kuruluğu bazen troid gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle öncelikle bu hastalıkların tedavisi gerekir.
 • Cilt kuruluğu özellikle soğuk havalarda daha çok artış gösterir. Bu yüzden soğuk havalarda cildin korunması büyük önem taşımaktadır. 
 • Cilt sağlığı da vücut sağlığının bir parçasıdır. Sağlıklı bir yaşam için ise sağlıklı beslenme çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle cildin nem dengesinin sağlanabilmesi için bol bol sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. 
 • Cildin nemli kalabilmesi için bol bol su tüketin. Su cildin nem dengesini korur ve yaşlanmayı geciktirir. Eğer çok su içememekten ya da unutmaktan yana şikayetleriniz varsa su kapını elinizin altında bulundurmaya çalışın ve suyu tarçın, taze nane dalı, limon gibi besinlerle tatlandırın. Böylece daha fazla su tüketmeyi daha kolay alışkanlık haline getirebilirsiniz.
 • Cilt kuruluğundan korunabilmek için vücudunuz için bir takım doğal bebek yağları ya da zeytinyağından da istifade edebilirsiniz. Ayrıca cildiniz için kullanacağınız nemlendirici ve cilt temizleyicisini doğru seçebilmek için bir cilt uzmanından faydalanmanız yararlı olacaktır. Bazı temizleme ürünleri cilt kuruluğuna neden olabilir. Size önerilen nemlendiriciyi ise düzenli olarak kullanmaya gayret gösterin. 
 • Cildinizi çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamaya özen gösterin. 
 • Güneş cildin daha da kurumasına neden olur. Bu nedenle güneşe çıkmadan evvel yaklaşık yarım saat önce cildinize uygun bir güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Eğer güneş altında uzun süre kalacaksanız arada bir kremi tazelemeyi unutmayın. 
 • Eğer yüzme gibi düzenli bir spor alışkanlığınız mevcutsa kuru ciltten kurtulmak için havuz sularında klor kullanıldığını göz önünde bulundurarak yüzme planınızı tekrar gözden geçirin.
]]>
Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Krem https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-nemlendirici-krem.html Fri, 03 Aug 2018 06:57:20 +0000 Kuru ciltler için nemlendirici krem, Kuru ciltler çoğu zaman kişiye bir çok problem yaşatmaktadır. Özellikle kuru ve soğuk havalarda cilt derisi üzerinde çatlaklar oluşması kuru ciltli olduğunuzun göstergesidir. Kuru cilt yapı Kuru ciltler için nemlendirici krem, Kuru ciltler çoğu zaman kişiye bir çok problem yaşatmaktadır. Özellikle kuru ve soğuk havalarda cilt derisi üzerinde çatlaklar oluşması kuru ciltli olduğunuzun göstergesidir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler cildin erken yaşlanmasını engellenmesi için uygun kremlerle cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Cilt için en uygun nemlendirici kremleri bir cilt uzmanından yardım alarak öğrenebilir ve doğru seçimi yapabilirsiniz. Kuru ciltler için hazırlanan ve üretilen kremler cilt üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Kuru cilde sahip olan bir çok kişi kuru ciltler için nemlendirici krem kullanmaktadır ve olumlu sonuçlar almaktadır. Cildin nem seviyesini dengeleyen nemlendirici kremler kullanılmadığı takdirde cildin kuru hava temasında ciltte hasar oluşmaktadır. 

Ciltteki bu hasar bazen çatlak ve kanama oluşmasına neden olmaktadır. Kuru ciltler için tercih edilen ürünün kendi cildinize göre olup olmadığını cilt analizi sayesinde öğrenerek seçiminizi yapabilirsiniz. En doğru kararı vermek için mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Kuru bir cilde sahip olanlar kuru ciltler için nemlendirici kullanmadıklarında ciltlerinin yaşlarına göre 3-4 yıl önceden ilerlediklerini görürler. Ciltte gözle görülür bir şekilde matlık, pullanma ve kuruluk gözlemlenmektedir. Cilde sağlık kazandırmak için ve kuru cilt sahiplerinin şikayetlerini en aza indirmek hatta yok etmek hedeflenerek üretilen nemlendirici kremler özellikle kadınların memnuniyetini kazanmak ve ciltlerini genç tutmak için üretilen bir üründür. Özellikle kuru ciltli kadınların devamlı kullanmaları gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Kuru ciltler için nemlendirici krem isimlerinin bazıları:
 • Arko nem nemlendirici krem
 • Nuxe aroma vaillance nemlendirici krem
 • Sebamed visio nemlendirici krem
 • Garnier esas bakım gül suyu kuru cilttler için nemlendirici krem
 • Dermo expertise hydrafresh nemlendirici krem
 • Neutrogena norveç nemlendirici krem
 • Clinigue nemlendirici krem
Kuru ciltler için nemlendirici krem faydaları:
 • Ciltte erken yaşlanmanın önüne geçmektedir.
 • Ciltteki çatlak oluşumları, kanamaları önlemektedir.
 • Cildin nem seviyesinin ayarlanmasında yardımcı olmaktadır.
 • Cildin kuruluğunu engelleyerek elastik bir yapıya kavuşturur.
 • Ciltteki pürüzlü yapının onarılmasına fayda sağlamaktadır.
 • Cildin yenilenerek daha canlı görünmesini sağlamaktadır.
 • Cildi besleyerek cilt görünümünün daha genç ve ışıltılı görünmesine fayda sağlamaktadır.
]]>
Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-yumurta-maskesi.html Fri, 03 Aug 2018 13:36:27 +0000 Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi: Yumurta sadece kahvaltıda yemekte olarak bilinmez. Kuru ciltler içinde oldukça faydalıdır. Cilt bakımında yüzyıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Yumurta ile yapılan yüz maskeleri c Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi: Yumurta sadece kahvaltıda yemekte olarak bilinmez. Kuru ciltler içinde oldukça faydalıdır. Cilt bakımında yüzyıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Yumurta ile yapılan yüz maskeleri cildi sıkılaştırma, kırışıkların görünümünü azaltma ve akne oluşumlarını engelleme yüzdeki fazla yağı alma gibi önemli bir çok fayda sağlar. Dikkat edilmesi tek gereken şey kişinin yumurtaya alerjisinin olup olmadığını bilmektir. Hazırladığınız yüz maskesini, yüzünüze sürmeden önce elinizin üst kısmında deneyebilirsiniz. Öğrendikten sonra hazırladığınız kuru ciltler için yumurta maskesini yüzünüze sürebilir bekletebilirsiniz.  Kış aylarında havanın kuru olduğu dönemde. Cildinizi nemli ve yumuşak tutmak oldukça zordur.  Özellikle cildiniz normalde de kuru cilt ise yaptığınız maskeyi daha çok arttırabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yumurta maskesini cildinize uyguladığınız taktir de etkisini mutlaka göreceksiniz. Sağlıklı, aknesiz, parlak ve nemli bir cilt için mutlaka yapılması gerekir yumurta maskesi.

Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi Malzemeler:

 • 1 tane yumurta.
 • 3 tane tatlı kaşığı bal.
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı.
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu.  
Kuru Ciltler İçin Yumurta Maskesi Hazırlanışı: Öncelikle bir tane porselen tabak, kap alınız. Çelik olmaz çünkü besin enerjisini çelik alır. Aldığınız porselen tabağın içerisine. 1 tane yumurta, 3 kaşık organik bal, 1 kaşık zeytin yağ, 1 kaşık gül suyunu içerisine koyunuz. Daha sonra hepsini harmanlayınız iyice karıştırınız.

Uygulanışı: Karıştırılan yumurta maskesini kuru cildinize uygulamadan önce cildinizi temizleyiniz her zaman temiz yüze maske yapılması daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze yumurta maskesini sürünüz. Boyun bölgesine de sürebilirsiniz. Ellerinizle sürmeyiniz bir fırça yardımı ile sürebilirsiniz. Yumurta fırçası  olur. Maskenizi  kuru cildinize sürdükten sonra 25-30 dakika  bekletiniz cildinizde yumurta  kuruyana kadar. Kuruduktan ve süre dolduktan sonra ılık bir su ile yüzünüzü yıkayınız. Yüzünüzü maskeden temizledikten sonra yüzdeki parlak görünümünü fark edeceksiniz. Kuru cildinize uygun nemlendirici bir krem sürünüz.  Kış aylarında haftada 2-3 defa yumurta maskesini uygulayabilirsiniz. Cildinize hiçbir şekilde zarar vermez tam tersi çok faydalı olacaktır. Yüzünüzün nem dengesini koruyacak, canlılık, parlaklık verecektir. Genç, yaşlı herkes uygulayabilir. 

İyi Günler.

]]>
Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-avakado-maskesi.html Sat, 04 Aug 2018 07:14:07 +0000 Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi, İnsan vücudunun en önemli organlarından biri şüphesiz ki yüzümüzdür. Yüz bir insan için önemli olduğu kadar dikkat çeken bir organdır. Bundan dolayı herkesin, hepimizin yüzüne daha fazla Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi, İnsan vücudunun en önemli organlarından biri şüphesiz ki yüzümüzdür. Yüz bir insan için önemli olduğu kadar dikkat çeken bir organdır. Bundan dolayı herkesin, hepimizin yüzüne daha fazla önem verdiğini söyleyebiliriz. Yüzüne kadınlar kadar erkeklerde önem verir. Bildiğimiz gibi tabi ki de kadınlar bu konuda daha hassas davranmaktadır. Çünkü bir kadının yüzü ne kadar güzel, bakımlı, pürüzsüz olursa kadın o kadar çok dikkat çeker. Bazı kadınların yüzü hiç bakım yapmamasına rağmen oldukça bakımlı görünür. Bunun nedeni ise cildinin yapısıdır elbette her cilt tipi tabi ki de aynı özellikte değildir. Bazılarının ki de çok bakımlı, güzel ve pürüzsüz olabilir, ancak bazı insanların ki bu kadar güzel olmayabilir. Ya cildi kurudur veya sivilcesi, siyah noktası, lekeleri vardır ve böyle olunca da elbette biz kadınlar ister istemez kendimizi kötü hissederiz. Bu kötü görüntüden kurtulmanın bir çok yolu vardır. Ancak bu yollar bazen oldukça pahalı olabilir. Biz daha uygun ve daha doğal yöntemlerle de bu kötü görüntüden ve kuru ciltten kurtulabiliriz. Bu yöntem bizimde kolayca yapabileceğimiz maskelerdir. Bugün sizler ile güzelliğimiz için avakado maskesi yapıcaz. Şimdiden kolay gelsin. 

Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 adet avakado 
 • yarım çay kaşığı yulaf unu
 • yarım çay kaşığı bal 
 • 1 yemek kaşığı süt
Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi Yapılışı

1 adet avakadomuzu alıp soyuyoruz, soyduğumuz avakadomuzun yarısını küçük küçük doğrayarak bir çatal yardımı ile veya robot ile iyice eziyoruz. Avakadomuzu iyice ezdikten sonra içine yarım çay kaşığı yulaf unumuzu da ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Daha sonra yarım çay kaşığı balımızı da ekliyoruz ( bal isteğe bağlı koyulmasa da olur) ve karıştırıyoruz. Son olarak da 1 yemek kaşığı sütümüzü ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Uygulanışı; Hazırlamış olduğumuz maskemizi vücudumuzun her yerine istediğimiz gibi uygulayabiliriz. Maskemizi uygularken masaj ve peeling yapar gibi maskemizi yapacağımız bölgeye sürüyoruz. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Haftada bir iki kez uygulanabilir.

Kuru Ciltler İçin Avakado Maskesi Faydaları
 • Cildimizin bariyer tabakasını nemlendirir.
 • Kırışmaya karşı korur.
 • Cildi yumuşatır
]]>
Kuru Ciltler İçin Doğal Maske https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-dogal-maske.html Sat, 04 Aug 2018 17:15:27 +0000 Kuru ciltler için doğal maske: Kuru cilt problemi oldukça yaygın bir problemdir. Kuru ciltte yaşanan pullanma, kabuklanma, ve nemsiz bir görünüm bir çok kişinin ortak şikayetleri arasındadır. Kuru ciltlerin daha çabuk yaşlanmas Kuru ciltler için doğal maske: Kuru cilt problemi oldukça yaygın bir problemdir. Kuru ciltte yaşanan pullanma, kabuklanma, ve nemsiz bir görünüm bir çok kişinin ortak şikayetleri arasındadır. Kuru ciltlerin daha çabuk yaşlanması ve kırışıklıkların daha çabuk oluşması da yine bir çok kadının rahatsız olduğu bir durumdur. Kuru ciltler için bir çok kişi nemlendiriciler denemektedir. Fakat nemlendiriciler sadece destekleme amaçlıdır. Kuru ciltler için doğal maske ise cildi derinden besleyerek hafta içerisinde nemli kalması amaçlanarak uygulanmaktadır. Hazırlanan kuru ciltler için doğal maske cildin kuruluğunu gidermenin yanı sıra cildi besler ve cilde parlaklık kazandırır. Işıltılı bir cilt için gerekli olan vitamin ve mineralleri cilde sağlayan bu maske ciltteki bir çok problemi genel olarak gidermektedir. Ayrıca doğal ürünlerden hazırlanması maskenin yan etkilerinin olmamasını sağlamaktadır. Böylece hassas cilde sahip olan kişilerde doğal maskelerden rahat bir şekilde faydalanabilirler. Bir çok kozmetik ürününe göre hem daha maliyetsiz hemde daha faydalı olan kuru ciltler için uygulanan doğal maskeler cilde doğal bir şekilde vitamin ve mineral takviyesi yaparak cildi canlandırmaktadır. Bilinçli ve düzenli bir şekilde uygulandığında ciltteki değişimi sizinde kısa süre içinde görebileceğiniz etkili bir maskenin tarifini şimdi sizler ile paylaşıyoruz. İşte kuru ciltler için doğal maske tarifi. Mutlaka denemelisiniz.

Kuru ciltler için doğal maske de gerekli olan malzemeler:
 • Avakado
 • 1 tatlı kaşığı bal
Kuru ciltler için doğal maske yapılışı: 

Öncelikle avakadoyu cilde sürülecek hale gelinceye kadar çatalın arkası ile ezin. Avakado iyice ezildikten sonra bal ile karıştırıp kıvam alana kadar ezerek karıştırmaya devam edin. Karışım krem kıvamı alınca 5-10 dakika bekletin. Sizde bu arada cildinizi uygun temizleyiciler ile temizleyin. Cildinizi iyice temizledikten sonra kurutarak hazırlanan maskeyi cildinize parmak uçları ile masaj yaparak uygulayın. Göz çevresi hariç cildin her yerine maskeyi sürün.cildinizde yarım saat beklettikten sonra artık ılık suyla durulayabilirsiniz. Cildinizi maskeden iyice arındırdıktan sonra farkı hemen gözlemleyeceksiniz. Kuru ciltler için uygulanan bu maske haftada 2 kez uygulandığında cilt kuruluklarını gidermektedir.
]]>
Cilt Alerjisi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-alerjisi.html Sun, 05 Aug 2018 09:57:51 +0000 Cilt alerjisi; pek çok nedene bağlı olarak cildin reaksiyon göstermesi olayına verilen genel isimdir. Cilt alerjisi yaşandığına dair belirtiler her ciltte farklı şekilde meydana gelebilir. Cilt alerjisi daha çık Cilt alerjisi; pek çok nedene bağlı olarak cildin reaksiyon göstermesi olayına verilen genel isimdir. Cilt alerjisi yaşandığına dair belirtiler her ciltte farklı şekilde meydana gelebilir. Cilt alerjisi daha çık hassas ciltlere sahip olan insanlarda meydana gelen bir durumudur. Bu nedenle cilt alerjisi en çok bebekler ve çocuklarda meydana gelir. Bazen vücudun bazı şeylere karşı gösterdiği ilk tepki de kendisini ciltte hissettirir. Örneğin doz aşımı nedeniyle ilk önce ciltte döküntü oluşur. Cilt alerjisine neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. 

Cilt alerjisinin nedenleri nelerdir

Cilt oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cilt sağlığına dikkat etmek gerekir. Cilt alerjisinin oluşum nedenleri kişiden kişiye de değişiklik göstermektedir. 
 • Yanlış kozmetik ürünlerin tercih edilmesi ciltte alerji oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ucuz ve kalitesiz ürünlerin asla tercih edilmemesi gerekir. Ayrıca her ne kadar kaliteli ürünler kullansanız dahi eğer cildiniz için doğru bakım ürünlerini seçememiş iseniz de cildiniz aynı reaksiyonu gösterebilir. 
 • Kullanılan ilaçlar insan vücudunda genellikle yan etkilere neden olur. Bu yan etkilerden bir tanesi de ciltte alerji oluşmasıdır. Bu durumlarda doktorunuza başvurarak ilaç ile ilgili ayrıntılı görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ilacınızı değiştirebileceği gibi bazı durumlarda da faydalarını gözeterek yeniden doz ayarlaması yapabilir. Kullanılan ilacın önerilen dozdan daha fazla alınması da cilt alerjisine neden olur. 
 • Bilmeden cilde uygulanan sabun, parfüm gibi kimyasal bileşimler veya doğal ürünler bazı ciltlerde alerjiye sebep olabilir. 
Cilt alerjisinden korunmak için neler yapılması gerekir
 • İlk yapmamız gereken şey vücudumuzu ve cildimizi iyi tanımak olmalıdır. Ancak bu şekilde cildimizin neyi sevip neyi sevmediğini anlayabiliriz.
 • Kozmetik ürünlerinin seçimi esnasında mümkün olduğu kadar hassa ve cömert davranmamız gerekir. Cilt için kullanılabilecek ürünlerin çoğu reçetesiz satılmaktadır ve bu piyasa oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Cildiniz için seçeceğiniz bakım ürünlerine kendi başınıza karar vermeden almamaya gayret gösterin. Eğer mümkün ise mutlaka cilt taraması yaptırın. 
 • Ucuz ve bilmediğiniz markalar yerine kendisini ispatlamış ve daha önce kullandığınız ürünleri tercih etmeye gayret gösterin.
 • Kimyasal içerikli cilt ürünlerinin yerine daha doğal bileşenlerden oluşan bakım ve onarım ürünlerini kullanmaya yoğunlaşın. Böylece doğal yollarla cildinizi hem alerji oluşumundan hem de diğer dışsal faktörlerden korumuş olursunuz. 
 • Eğer cilt alerjisi sürekli tekrarlıyor ise nelere alerjiniz olduğunu tespit edilmesi gerekmektedir. Günümüzde bunu öğrenmenin en etkili yolu ise alerji testi yaptırmaktır. Alerji testi yaptırabilmek için teşekküllü bir hastanenin cildiye bölümüne başvuru yapmanız şarttır.
]]>
Cilt Hastalıkları Çeşitleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-hastaliklari-cesitleri.html Mon, 06 Aug 2018 05:13:34 +0000 Cilt hastalıkları çeşitleri; birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Cilt oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cildi her türlü iç ve dış faktörlerden korumak gerekir. Bazen elimizde olmayan sebeplerle ciltte göz Cilt hastalıkları çeşitleri; birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Cilt oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle cildi her türlü iç ve dış faktörlerden korumak gerekir. Bazen elimizde olmayan sebeplerle ciltte gözle görülebilen hastalıklar meydana gelir. Cilt hastalıklarının teşhisi diğer hastalıklara göre daha kolaydır. Cilt hastalıkları gözle görülebilir nitelikte olduğundan insanların hastalık çok fazla ilerlemeden hemen belirtilerini hissetmeleri mümkündür. Bu nedenle de eğer cilt hastalığı çeşiti ile ilgili bir teşhis konulmuş ise hemen tedaviye başlanılması gerekir. 

Çeşitli cilt hastalıkları ve özellikleri nelerdir
 • Sedef hastalığı: Ciltte meydana gelen ve cilt değişikliği şeklinde kendisini gösteren bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı daha çok el, ayak, diresek ve yüz bölgesinde meydana gelir. Sedef hastalığı hayat standartlarını ve kişinin psikolojisini oldukça etkileyen bir hastalıktır. Sedef hastalığı günümüzde ilaç, krem ya da lazer tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Sedef hastalığı asla bulaşıcı değildir.
 • Behçet hastalığı: Bu hastalık kendisini bulan bilim adamının ismiyle anılmaktadır. Behçet hastalığının en önemeli belirtisi ağızda çıkan yaralardır. Ayrıca kol ve benzeri yerlerde yumuşak kırmızı şişlikler meydana gelir. Daha çok erkeklerde görülen bu hastalığın ilerleme seyri 30'lu yaşlardan sonra yavaşlamaktadır. İlaç ile kontrol altına alınabilen Behçet hastalığı eğer ihmal edilirse ilerleyen yıllarda eklem ve gözlerde kalıcı hasarlara neden olabilir. 
 • Uyuz hastalığı: Uyuz daha çok kırsal bölgelerde yaşanan bir cilt hastalığı çeşitidir. Uyuzun oluşum sebebi ise bir çeşit böcektir. Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Ciltte kızarıklık ve dayanılamayan kaşıntılara şeklinde kendisini hissettirir. Krem ve losyonlar ile tedavi edilebilir.
 • Zona hastalığı: Zona hastalığı bir virüs nedeniyle meydana gelir ve bulaşıcı nitelikte bir hastalıktır. Zonaya neden olan virüs suçiçeği virüsüdür. Önceki yıllarda suçiçeği çıkartan kişilerin vücudunda yer eden bu mikrop bünyenin zayıf düştüğü bir  durumda atağa kalkar. En büyük belirtisi yüksek ateş ve deride kızarıklıktır. Zona daha çok karın ve sırt bölgelerinde kendisini gösterir. 
 • Mantar hastalığı: Mantar bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Daha çok ayak parmakları ile tırnaklarda görülen mantarın en önemli belirtisi tahriş olmuş kaşınan bir deri yapısının oluşmasıdır. Mantar hastalığı en çok rastlanılan bir hastalıktır. 
 • Akne: Hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir cilt hastalıkları çeşitlerindendir. Günümüzde aknenin tedavi amacıyla pek çok yöntem geliştirilmiştir. Akne diğer cilt hastalıklarının bazılarına göre oluşumu kontrol altına alınabilir nitelikte bir hastalıktır. Akne oluşumunu engelleyebilmek için cilt temizliği ve bakımına önem vermek gerekir Ayrıca beslenme alışkanlığının da gözden geçirilmesi gerekir. 
]]>
Kayısının Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kayisinin-cilde-faydalari.html Tue, 07 Aug 2018 04:52:30 +0000 Kayısının cilde faydaları, Yetişme alanı ülkemizde geniş olan ve kayısının birçok faydası bulunmaktadır. Yaz meyvesi olan kayısı sağlık açısından hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Kayısının kullanım alanları Kayısının cilde faydaları, Yetişme alanı ülkemizde geniş olan ve kayısının birçok faydası bulunmaktadır. Yaz meyvesi olan kayısı sağlık açısından hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Kayısının kullanım alanlarından biri de cilt bakımıdır. Günümüzde kadınlar ve erkekler cilt bakımlarına dikkat etmektedir. Özellikle kadınlar ciltlerinin pürüzsüz olmasına ve güzel gözükmesine önem vermektedir.  Cilt bakımı için birçok yöntem bulunmaktadır. Tıbbı yöntemlerin yanı sıra birçok uzman cilt bakımı için bitkisel yöntemleri de önermektedir. Cilt bakımı için tercih edilen bitkisel yöntemlerden biri de kayısı ile yapılan cilt maskeleridir. Sağlık için kayısının birçok faydası bulunmaktadır. Sağlık için faydasının yanı sıra cilt de yaşanan birçok rahatsızlığa da iyi gelmektedir. 

Kayısının cilde olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kayısı herhangi bir olay ya da durum sonrasında tahriş olan ciltlerin onarımı için kullanılmaktadır. Özellikle cilt için uygulanan herhangi bir kür sonrasın da ciltte oluşan tahrişler için kayısı tüketilmesi  gerekmektedir. 
 • Birçok kişi cildinin hassas olmasından şikayet eder. Hassas cilde sahip olan kişiler kullandıkları ürünlerden ya da dış etkenlerden şikayet ederler. Hassas cilde sahip olan kişiler ciltlerini güçlendirmek ve dış etkenlere karşı koruyabilmek için kayısı tüketimini artırmaları gerekmektedir. 
 • Cilt lekeleri birçok kişinin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır.  Özellikle ergenlik sorası ciltte kalan sivilce lekeleri ve güneş lekeleri için kayısı çok faydalıdır.  Bunların yanı sıra akne lekeleri için uygulanan tedavi yöntemlerinde kayısı süreci hızlandırmaktadır. 
 • Kayısı ile yapılan maskeler cildi temizler ve gözenekleri açar. Kurumuş ciltleri nemlendirir ve cilde yumuşaklık katar. 
]]>
Bepanthol Cilt Bakım Kremi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/bepanthol-cilt-bakim-kremi.html Tue, 07 Aug 2018 11:28:56 +0000 Bepanthol cilt bakım kremi, Vücudumuzu streç bir örtü gibi saran cildimiz dört mevsim bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Cilde hem nem kazandıran hem de dış etkenlere karşı koruyan kremlerin başında Bepanthol gelmektedir. Be Bepanthol cilt bakım kremi, Vücudumuzu streç bir örtü gibi saran cildimiz dört mevsim bakım ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Cilde hem nem kazandıran hem de dış etkenlere karşı koruyan kremlerin başında Bepanthol gelmektedir. Bepanthol krem hem yaz sıcağının etkisinden, hemde kış ayazının cildi yıpratan etkilerinden koruyan, etkili ve güçlü bir krem olma özelliği taşımaktadır. Bepanthol ailesi, cildiniz için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden oluşmaktadır. Bepanthol ürünlerinin ortak özelliği, pro- vitamin B5 olarak da bilinen dekspantenol içermeleridir. Su bazlı bir krem olup cilt tarafından çabuk emilmeyi ve cildin koruyucu tabakasını korumayı sağlar. Bepanthol ürünleri, cildinizin ihtiyacına göre, çeşitli içeriklerle zenginleştirilmiştir. Ciltte oluşan kesik, yara yanık, güneş yanıkları ve ayrıca pişikler için yardımcı olabilir. Bepanthol cilt bakım kremi cildi yumuşak, pürüzsüz ve nemli tutarak cilt yüzeyinin doğal yenilenme sürecine yardımcı olmaktadır. Nemlendirici içeriği sayesinde cildi rahatlatır ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur.

Bepanthol cilt bakım kremi özellikleri;
 • Ciltteki deformasyonları daha hızlı ve düzgün bir şekilde iyileşmesine bepanthol cilt bakım kremi yardımcı olabilir.
 • Ciltte emilip B5 vitaminine dönüşmesini sağlar.
 • Cildin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Cildin kurumasını engelleyerek nemlenmesine yardımcı olur.
 • Cildin pul pul dökülmesine, kızarıklık ve çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
 • Anüs çatlaklarına ve emziren annelerin emzirme dönemlerinde kullanılabilir. 
 • İçeriğinde koruyucu madde, renklendirici ve parfüm içermez.
 • Bepanthol cilt bakım kremi ve pişik kremi olmak üzere iki ayrı formülüyle iki farklı ihtiyaca yardımcı olmaya çalışır.
 • Cildin nefes almasını sağlar. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olur.
Bepanthol cilt bakım kremi nasıl kullanılır
 • İlk olarak sorunlu bölgeyi nazik bir şekilde yıkayın ve kurulayın.
 • Temizlenmiş ve sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde emilimi sağlanana kadar mesaj yaparak uygulayın.
 • Bebeklerde her bez değişiminden sonra tekrarlamayı unutmayın.
 • Alerjisi olanlarda tahriş ve kızarıklık olabilir.
 • Göze temas ettirmeyiniz, göze temas halinde bol ılık suyla yıkayın.
 • Daha iyi sonuçlar için bepanthol f body lotion 200 ml. Vücut losyonu ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.
Bepanthol yüz kremi olarak da kullanılabilir. Yüzünüzü makyajdan temizledikten sonra; yatmadan önce, makyaj öncesi baz olarak, gündelik nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz yapıda bir kremdir. Her ailenin evinden eksik etmediği Bepanthol cilt bakım kremi, ekstra bakıma ihtiyaç duyan cildinizi nemlendirir ve koruma altına alır. Günlük bakım için uygundur. Problemli bölgelere günde iki- üç defa uygulanabilir. Bepanthol cilt bakım kremini eczanelerden satın alabilirsiniz.
]]>
Aloe Vera Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/aloe-vera-cilt.html Tue, 07 Aug 2018 21:07:47 +0000 Aloe vera cilt, aloe vera çok eski dönemlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda aloe vera ülkemiz de de son derece popüler bir bitki haline gelmiştir. Maliyeti son derece az olan bu bitkinin ev k Aloe vera cilt, aloe vera çok eski dönemlerden beri alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda aloe vera ülkemiz de de son derece popüler bir bitki haline gelmiştir. Maliyeti son derece az olan bu bitkinin ev koşullarında yetiştirilmesi de son derece kolay olup evde aloe vera yetiştirdiğinizde elinizin altında her daim kullanabileceğiniz bir bitkiye sahip olursunuz. Aloe vera jel, krem ve losyon olarak çok çeşitli şekilde kullanılabilmektedir. Ama her zaman doğal olanı kullanmakta fayda olduğunu unutmayın ve şu ana kadar yapmadıysanız mutlaka küçük bir fide edinerek evde yetiştirin. Küçücük fideniz belli bir zamandan sonra kocaman onlarca yaprağı olan minik bir ağaca dönüşüveriyor. Ve içeriğinde bulunan jeli bir çok amaç için kullanabiliyorsunuz. Ayrıca çok fazla bakım gerektirmeyen bir bitki sadece suyunu vermeniz ve biraz da güneş görmesi bu bitki için yeterli.

Aloe vera cilt bakımında nasıl kullanılır ve cilde faydaları nelerdir

Öncelikle güvenle kullanabileceğiniz bir bitki olduğunu bilmelisiniz. Aloe vera hakkında yapılan çok sayıda bilimsel araştırma mevcuttur. Sağlıklı bir cilt açısından  faydası ortaya konmuştur. İçeriğindeki vitamin, mineral, aminoasitler ve enzimlerle muhteşem bir bitkidir.

Aloe vera cilt için kullanıldığında (anti aging) yaşlanmayı önleyici bir etki göstermektedir. Cildin doğal sıkılığını koruyarak hücre yenilenmesini harekete geçirir. Bitki antibakteriyel özelliğinden dolayı cilt enfeksiyonlarını yok ederek sivilceli ciltler için tedavi edici bir özelliğe sahiptir. 

Güneş yanıkları yaz aylarında hem bizim hem de çocuklarımızın en sıkıntılı sorunlarından biridir. Aloe verayı güneş yanıklarında son derece güvenle kullanabilirsiniz, hem tedavi edici hem de serinletici etkisinden dolayı çocuklar için bundan daha saf ve doğal bir ürün olamaz sanırım. Cildiniz için aloe verayı doğal bir nemlendirici olarak da kullanmanız mümkün. Cildinize ilk uyguladığınızda yapışkan bir his bırakmasına rağmen emilimi çok kuvvetli olduğundan kısa bir süre içinde cilt ile bütünleşiyor. Böylece cildiniz de kimyasal içermeyen doğal bir nemlendirici kullanmış oluyorsunuz. Ayrıca hassas cildi olanlar için kızarıklık ve kuruluk sorunlarında kullanıldığında ciltte yatıştırma etkisine sahip olan aloe vera cildi yumuşacık ve pürüzsüz bir hale getirme özelliğine de sahip. Aloe vera jeli ciltte oluşan serbest radikallerin hareket özelliğini kısıtlayarak, cilt dokusunu güçlendiriyor.

Aloe vera jeli ciltte oluşan küçük yara ve sıyrıkları da güvenle tedavi edebiliyor. Ve en önemlisi ciltte oluşan izler konusunda da düzenli bir kullanımla son derece başarı sağlanıyor. Zaten piyasa da satılan pek çok üründe "aloe vera içermektedir" şeklindeki ibare mutlaka hepimizin dikkatini çekmiştir. Ama belirtiğimiz gibi doğalı için en iyisi evde yetiştirmek ve sadece yaprağın kopardığınız yaprağı kırarak bu mucizevi jele ulaşmak mümkün.     

]]>
İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ibrahim-saracoglu-cilt-lekeleri.html Wed, 08 Aug 2018 07:28:38 +0000 İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri için uygulanabilecek pratik ve doğal tariflerle kadınlara yardımcı olur. Ciltte meydana gelen deformasyon sonucunda cilt lekeleri oluşur. Doğum, güneş ve yaşlılık cilt lekelerinin oluşmasının b İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri için uygulanabilecek pratik ve doğal tariflerle kadınlara yardımcı olur. Ciltte meydana gelen deformasyon sonucunda cilt lekeleri oluşur. Doğum, güneş ve yaşlılık cilt lekelerinin oluşmasının başlı sebepleridir. Bu lekeler kimi zaman kadınların öz güven sorunu yaşamasına ve sosyal hayatını etkilemesine yol açmaktadır. Ünlü uzman İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri için verdiği bu tariflerle kadınların bu sorununa çözüm getirmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri İçin Gül Maskesi
 • 10 yaprak doğal kırmızı gül
 • 100 gram kil 
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 bardak kaynar su 

Hazırlanışı ve Uygulaması,

1 bardak kaynayan suyun içine 10 adet doğal kırmızı gül yaprağı atılır. Güller mutlaka doğal gül olmalıdır bunu anlamanın en iyi yolu güllerin kokuyor olmasıdır. Suyu gül yapraklarıyla birlikte 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra bu suyu kenara alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra 10 gram kilin üzerine 7 yemek kaşığı bu sudan ilave edin. Kil krem kıvamına gelene kadar eklemeye devam edin ama cıvık olmamasına  dikkat edin. Ardından 1 çay kaşığı balı bu karışıma ekleyin ve güzelce karıştırın. Temiz ellerinizle bu karışımı cildinize sürüp 10 yada 15 dakika bekletin ve sonra bol su ile yıkayın.

İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri İçin Soğan ve Sirke Maskesi
 • 2 adet soğanın cücük kısmı
 • 1 çay bardağı elma sirkesi( cam kavanozda bulunan elma sirkeleri tercih edilmeli)  
Hazırlanışı ve Uygulaması

Öncelikle soğanların suyunu çıkartmalıyız. Bunun için soğanı rendeleyerek suyunu sıkalım. Bu suyu 1 çay bardağı elma sirkesinin içine karıştıralım. Hazırladığınız bu losyonu akşamları cildinize sürebilirsiniz. Sürdükten sonra 30 dakika bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayın.
Dilerseniz tüm gecede cildinizde bekletebilirsiniz. Bu kür 2 yada 3 günde bir defa uygulanabilir ve ciltteki lekeler kaybolana kadar tekrar edilebilir.

Kolaylıkla hazırlayacağınız bu tarifler cilt lekelerinin tamamen yok olmasına yardım ettiği gibi aynı zamanda cildinizi güzelleştirir. Bitkisel maskeleri ve kürleri uygularken dikkat etmeniz gereken şey, eğer içeriğinde cildinizde alerjiye sebep olabilecek bir malzeme varsa kullanmamanızdır. Maskeleri hazırladıktan sonra bileğinize biraz sürerek reaksiyon gelişip gelişmediğine bakarak basit bir alerji testi yapabilirsiniz.
]]>
Profesyonel Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/profesyonel-cilt-bakimi.html Wed, 08 Aug 2018 07:51:13 +0000 Profesyonel Cilt Bakımı, Cildimiz bakıma ve özene ihtiyaç duymaktadır. Çünkü gerek hormon etkisi ile gerek dış etkenlerin sebep olduğu çeşitli birçok olumsuz etki cildin nefes alamamasına ve ölmüş derinin cilt üstünd Profesyonel Cilt Bakımı, Cildimiz bakıma ve özene ihtiyaç duymaktadır. Çünkü gerek hormon etkisi ile gerek dış etkenlerin sebep olduğu çeşitli birçok olumsuz etki cildin nefes alamamasına ve ölmüş derinin cilt üstünde birikerek kararmasına ve hatta siyah nokta gözeneklerinin dolmasına ve git gide büyümesine yol açar. 

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Yüz ile cilt bakımsız bir hale gelmiş ve halen gerekli olan bakım yapılmıyorsa tende kararma, çabuk yaşlanma, tabakalaşma ve gerçekten de diğer kişileri çok rahatsız eden kötü görüntü oluşmuş olur. 

İlk önce cilt üzerinde krem veya makyaj varsa temizlenmektedir. Cilt sütü kullanılarak cilt iyice temizlenir. Bu işlemi yaptıktan sonra da cilt buhara maruz bırakılır ve oluşan siyah noktalar yumuşatılır. Bu işlemden sonrada komedon ile sıkma kaşığı kullanılarak siyah noktalar temizlenir ve işlem sonucunda cilt iyice silinir. Bu işlemi de yaptıktan sonra cilde nem maskesi yaparak frimatör yardımı sayesinde cilde maske iyice yedirilir. Arta kalanda iyice silinerek temizlenmektedir. Buda son aşamadır cilde azot serumu sürülmektedir. Ciltte emilimi yine frimatör kullanılarak yapıldıktan sonra da cilt üstünde olan fazlalıklar kağıt mendil kullanılarak alınır. Böylecede profesyonel cilt bakımı tamamlanmış olur. 

Profesyonel cilt bakımı, cildime profesyonel bakım nasıl yaparım diye artık düşünmenize gerek yok bütün bu işlemleri sizde evinizde yapabilir veya cilt bakımınızı alanında uzman kişilere emanet edebilirsiniz. Cilt bakımı yaptırmak oldukça ciddi bir iştir. Cildin gereksinimine yönelik ürünler kullanmak gerektiğinden dolayı bu ürünlerin ayrımını sizin yapmanız zor olur. Bu neden ile cilt bakımınızı cilt bakımı yapan uzmanlara bırakmanız daha doğru bir seçim olur. En azından da ilk defa yaptırdığınızda bilgi almak ve aşamaları gözlemlemek sizin için çok daha iyi olur. Profesyonel cilt bakımı, sizler bu işlemlerin tümünü de evde yemiş olduğunuz meyveleri ve sebzeleri de kullanarak da yapabilirsiniz. Böylelikle tamamen katkısız doğal olan ürünler kullanmış olacaksınız. Cildinizde hiçbir kimyasal kalıntı oluşmaz. Çeşitli birçok cilt problemlerine yönelik kürler yapabilirsiniz. Cilt için oldukça sağlıklı olan bu kürleri yapmak için alanında uzman olan kişilerden uygulamış oldukları kür tariflerinden yararlanabilir ve cilt bakımınızı en doğal ve sağlıklı bir şekilde yapmış olursunuz. 

]]> Medikal Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/medikal-cilt-bakimi.html Thu, 09 Aug 2018 00:57:59 +0000 Medikal Cilt Bakımı, Profesyonel ellerde uygulanan ve %100 olumlu sonuç veren bir cilt bakım uygulamasıdır. Medikal cilt bakımında cilt yumuşak ve estetik bir görüntüye sahip olur. Sadece kadınlar için değil erkekler içi Medikal Cilt Bakımı, Profesyonel ellerde uygulanan ve %100 olumlu sonuç veren bir cilt bakım uygulamasıdır. Medikal cilt bakımında cilt yumuşak ve estetik bir görüntüye sahip olur. Sadece kadınlar için değil erkekler içinde ciltte estetik görüntü çok önemlidir. En çok önem verdiğimiz cildimiz olduğu gibi en güzel giysimiz cildimiz dir. Ayrıca cildimize önem vermek aynı zamanda sağlığımıza da önem vermek demektir. Bu nedenle medikal cilt bakımını düzenli olarak en az haftada bir kez uzman ellerin denetiminde uygulamamız gerekir. Bazen cilt bakımı için evde bakım yapmak yeterli olmayabilir. Bu nedenle medikal cilt bakımı daha güvenli ve sağlıklıdır. Cilt altına yerleşen ölü hücrelerden siyah noktalardan ve yüzdeki sarkmalardan kurtulmak kolay değildir. Ancak medikal cilt bakımı sayesinde bu sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar. 

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır
 • Medikal Cilt Bakımı uygulanan kişi öncelikle uygulama için hazırlanır. Saçlar su değmeyecek bir biçimde bone ile boyundan toplanarak kapatılır. Daha sonra cilt bakımı yapılması için boyun bir havlu ile kapatılır. Daha sonra cildi arındırmak ve varsa makyajdan temizlemek için silinir ve cilt kuru ve temiz hale getirilir. Çünkü medikal cilt bakımı temiz olan bir cilde uygulanır. 
 • Cilt temizlendikten sonra cilde en uygun yüz temizleme jeli sürülerek pamuklu bir ped ile cilde peeling uygulanır. Daha sonra cilt peelingten tamamen arındırılıp yıkandıktan sonra ıslak bir sünger ile silinir. Böylelikle ciltteki ölü hücreler kaybolmuş olur. 
 • Daha sonra cilt kurulandıktan sonra cilde bir süre yoğun ılık buhar verilerek, gözeneklerin açılması sağlanır. Ilık buhar ile genişleyen gözeneklerde siyah noktalar ve sivilceler daha kolay çıkar ve sonrasında iz bırakmaz. Bu nedenle gözeneklerin açılması çok önemlidir. Ayrıca derinin yumuşaması sayesinde deri altındaki kabarıklıklar ve yağ bezeleri de daha kolay temizlenir.  
 • Cilt temizlendikten sonra açılan gözeneklerin mikrop kapmaması için cilde solüsyon sürülür. Böylelikle temizlenmiş olan cilt daha steril olur. 
 • Daha sonra steril olan cilde tekrar bir peeling uygulaması yapılarak jel sürülür ve ıslak bir sünger ile silinir ve cilt pamuklu bir ped ile kurulanır. 
 • Temizlenen ve kurulanan cilde yüzde sarkma var ise düşük akımlı bir radyofrekans uygulanarak cilt sıkılaştırılır. Ciltte kollajen ve elastin uyarısı yapılır. 
 • Son adımlara yaklaştıkça cilt için en önemli olan protein, vitamin, mineral ve kollajen etkili karışımdan serum cilde uygulanır. Sürüldüğü dakika da gözeneklerden emilim gerçekleşerek deride toplanır ve yavaş yavaş deriyi toparlamaya başlar. Ardından cilde en uygun cilt bakım kremi sürülür. Güneşten koruyan özel faktörlü kremler sayesinde cilt korunma altına alınır ve cilt ışıldar. 
]]>
Cilt Soyma https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-soyma.html Thu, 09 Aug 2018 16:11:46 +0000 Cilt soyma, cilt kırışıklıkları günümüzde insanlarda çevresel olan etkenler yüzünden daha yaygın olarak görülmelidir. Özellik ile erken yaşlarda görülmeye başlayan bu sorunun tedavisi için estetik yüz cerrahisinden faydal Cilt soyma, cilt kırışıklıkları günümüzde insanlarda çevresel olan etkenler yüzünden daha yaygın olarak görülmelidir. Özellik ile erken yaşlarda görülmeye başlayan bu sorunun tedavisi için estetik yüz cerrahisinden faydalanabilmektedir. Güneşin ciltteki zararlı olan etkileri, aknelerin olumsuz etkileri, keratoz adı verilen kanser öncesi ciltteki bozulmalar cilt soyma yapılarak giderilebilmektedir.

Cilt soyma neden yapılır,

Cilde uygulanan cilt soyma işleminde amaç cildin dış yüzünü soyarak ciltteki akne izlerini yada diğer yara izlerini, kırışıklıkları veya yaşlanma nedeniyle oluşan çizgileri olabildiği kadar azaltmaktır. Hastalarda cilt tipi veya cilt rengi yaşı yada etnik olan kökeni gibi etkenler uygulamadan önce değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü koyu olan bir cilde sahip olan kişilerde, yanık izi ve yara izi gibi sorunları olan kişilerde özel olan bir değerlendirme yapılarak cilt soyma uygulanması gerekir. Bunun yanında ağız çevresinde kabarcık ve uçuk gibi oluşumlar varsa bunun  dikkate alınması gerekmektedir. Bu kararın verilmeden önce uygun olan cilt bakımı rejimi uygulanması gerekebilmektedir. Ciltte yaşlanmadan veya yaralanmadan dolayı geniş olan bir hasar varsa yapılacak olan işlemler daha çok olabilmektedir. Cilt soyma yaşlanma sürecini durdurmadığı gibi ciltte meydana gelen sarkmayı engellememektedir. 

Cilt soyma işleminden önce karar verebilme aşamaları nelerdir, 

Öncelik ile kişinin bu ameliyata karşı zihinsel yada duygusal durumunu değerlendirebilmek için kişinin tıbbi geçmişi doktor tarafından incelenmektedir. Bunun nedeni gerçekçi beklentilerin yapılacak cerrahi işlemin başarısını olumlu olarak etkilemesidir. Kişinin cilt yapısı yada yüz yapısı doktor tarafından  incelenmesi gerekmektedir. Cilt soyma işlemi için uygulanacak teknik işlemin yapılacağı yer ve işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar değerlendirildikten sonra uygulama yapılabilmektedir. 

Cilt soyma estetiğinde yapılan işlemler, 

Hastaların özellikleri, kişisel olan ihtiyaçlar dikkate alınarak cilt soyma estetiği yapılmalıdır. Kimyasal soyma, cilt yenileme, lazer cerrahisi yada dermabrazyon gibi farklı olan işlemler de uygulanabilmektedir.

Kimyasal cilt soyma: 

Cilt yapısı epidermis üst doku veya dermis adı verilen alt dokudan oluşmaktadır. Alt deride kalojenden oluşan güneşin yada ileriki yaşın vermiş olduğu etkiye uzayıp gevşeyen uzun olan elyaflardan oluşan 2 katman bulunmaktadır. Kimyasal olan soyma işlemi ciltte üst yüzeyin ölü bir tabakaların atılması amacı ile uygulanmaktadır. Bu sayede alt tabakada olan kan dolaşımına veya dokuların canlanmasına da destek olmaktadır. Bu uygulama cilt uzmanları tarafından en çok tercih edilen veya kullanılan bir yöntemdir. Uygulamanın yapılmasından sonra 5-7 gün içerisinde ciltte pul pul dökülmeler olmaktadır. Ortadaki deride ise yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde toparlanarak canlanır yada ışıl ışıl bir görünüme kavuşmaktadır. Bu uygulama genellik ile ciltte olan sivilce izlerinin giderilmesi ve güneş lekelerinin ortadan kaldırılması yada yaşlılıktan dolayı meydana gelebilecek olan kırışıklıkların yok edilebilmesi için uygulanmaktadır. 
]]>
Prp Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/prp-cilt.html Thu, 09 Aug 2018 18:19:17 +0000 Prp Cilt, Prp kelime anlamı olarak, trombosit ve pıhtı hücresi bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış ismidir. Son yıllarda çok fazla gündeme gelen ve tercih edilen bir cilt gençleştirme y Prp Cilt, Prp kelime anlamı olarak, trombosit ve pıhtı hücresi bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış ismidir. Son yıllarda çok fazla gündeme gelen ve tercih edilen bir cilt gençleştirme yöntemi olan Prp, hastadan alınan 20 cc kanın santrifüj yöntemi ile bazı değerli vitaminler ile zenginleştirilerek tekrar kişiye geri verilmesidir. Kişinin kendi kanından elde edilen serum küçük miktarlarda kişinin cildinde ihtiyaç duyduğu yerlere enjekte edilerek yapılır. Dokularımızda ve hücrelerimizde bir zarar oluştuğu zaman kanımız pıhtı hücrelerini zarar gören bölgeye yükleyerek kendi içinde bir tedavi süreci başlatır. Prp işlemi de özel olarak seçilmiş pıhtı hücrelerinin cilde yüklenmesidir. 

Prp uygulamasının amacı nedir cilde faydaları nelerdir

Prp uygulamasında amaç zarar görmüş tüm dokularının iyileştirilmesi ve etkin hale getirilmesidir. Prp yöntemi ile elde edieln serum, pıhtı hücreleri ve kolajen oluşumunu tetikler. Prp serumu cildin alt katmanlarına verildiği için son derece etkilidir. Prp derinin çok hızlı bir şekilde yapılanmasını sağlayarak, yılların ve güneşin UV ışınlarından kaynaklanan zararlı etkileri gidermeye yönelik çalışır. Bir nevi geriye dönüş olarak da kabul edilebilen bu işlem sayesinde kırışıklıklar yok olur, çöküntüler giderilerek cilt gençlik zamanlarındaki esneklik, parlaklık ve canlılığına geri döner. 

Prp uygulaması medikal bir uygulama olup mutlaka tecrübeli bir doktor tarafından hastane koşulları altında yapılan bir işlemdir. Çoğu hastalığın ve enfeksiyonun kan yolu ile bulaşma özelliği göz önüne alındığında konunun ciddiyeti ve önemi çok daha net anlaşılacaktır.

Prp uygulamasında iki farklı kan ürünü elde edilmektedir. Biri Prp denilen kanın pıhtılaşmasını sağlayıcı madde diğeri ise kandan elde edilen trombositlerin bir dolgu maddesi olarak kullanılmasını sağlayan trombinlerden oluşur. Bu ikisi bir arada tecrübeli ellerde uygulandığında ortaya çıkan sonuç son derece olumlu ve etkisini hemen gözle görülür bir şekilde gösterecek kadar etkilidir. Prp kişinin kendi kanından üretilen bir madde olduğundan maliyeti çok fazla değildir. Deri yaşlanmasında inanılmaz bir biyolojik süreç başlatır. Savunması zayıflamış cildi tetiklemek sureti ile zamanın ve çevrenin negatif etkilerine karşı ciltte bir savaş başlatır.   

Cilde yapılan prp uygulaması çoğu zaman kök hücre tedavisi ile karıştırılabilmektedir, yada pek çok kişi prp yi bir kök hücre tedavisi sanmaktadır. Prp uygulaması bir kök hücre tedavisi değildir. Prp uygulamasından sonra deride oluşan fibrin ağları kök hücreleri kendine doğru çekerek çalışmalarına yardımcı olur.

Prp işlemi güvenli bir uygulama mıdır 

Prp uygulaması cilt için özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller üzerinde kullanılmaktadır. Cilt için göz altı bölgesinde ve lekelenmelerde de son derece pozitif sonuç vermektedir. Aynı zamanda deri kırışıklık oluşmuş bölgelerde adeta bir dolgu işlevi görerek, ciltteki hacim kayıplarını giderme özelliğine sahiptir. Prp içeriği kişinin kendi materyali olduğundan herhangi bir yan etki oluşturma durumu da söz konusu olmaz. Prp işleminin özel bir kiti olduğundan dolayı bir alerji riski yada bulaşıcı bir hastalık riski yoktur. Kendi içinde güvenli bir uygulama olup işlemi yaptırdığınız yerinde bu konuda son derece hijyenik ve profesyonel olması gerekir.       

]]>
Cilt Lekeleri İçin Krem https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-lekeleri-icin-krem.html Fri, 10 Aug 2018 12:13:32 +0000 Cilt Lekeleri İçin Krem, kullanmak günümüzde vazgeçilmez bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde ya da ergenlik döneminden sonra kalan cilt lekeleri sivilce izleri için krem kullanmak neredeyse mecburi bir hale gelmiştir. Tabi b Cilt Lekeleri İçin Krem, kullanmak günümüzde vazgeçilmez bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde ya da ergenlik döneminden sonra kalan cilt lekeleri sivilce izleri için krem kullanmak neredeyse mecburi bir hale gelmiştir. Tabi bir tek sivilce izi ilede sınırlı değil. Güneş lekeleri yaşlılıktan kaynaklanan kahverengi lekeler ya da doğuştan gelen lekeler de cilt lekelerine girmektedir. Önemli olan husus cilt lekelerinin oluşumunu önlemektir. Peki bu cilt lekeleri neden ve nasıl oluşur

Cilt Lekeleri Neden Oluşmaktadır

Cilt lekeleri cildimizin belirli bir küçük kısmının cildimizin doğal renginden farklı bir renge bürünmesidir. Bu durum esmer insanlarda bir nebze daha az kötü dursa da cilt rengi açık olan insanlarda oldukça kötü durabilmektedir. Melanin pingmentinin yüzün belli bir kısmında birikmesi ya da artması durumunda ortaya çıkar. Melanin artışını arttıran durumların başında güneş kremi sürmeden uzun saatler güneş altında kalmak, doğuştan kalıtsal faktörler, yüzümüze sürdüğümüz zararlı kimyasal ürünler ve yapay bronzlaşma sağlayan solaryum bu lekelere neden olmaktadır. Cilt lekeleri denince akla ilk olarak  yüz bölgesinde lekeler gelse de vücudumuzun her yerinde ortaya çıkabilir. 

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Cilt lekeleri için piyasada bir sürü maske krem çeşidi bulunmaktadır. Ancak bunları kullanırken de seçici olmakta fayda vardır. Cilt lekeleri için bitkisel maddeler de çözüm olabilse de alternatif çözümden çok cildiye uzmanı tavsiyesinde kullanılan kremler veya eczanede satılan kremler kullanmak daha kalıcı ve sağlıklı çözümler sunmaktadır. Cilt lekeleri için piyasada en çok kullanılan ve beğenilen kremler ise şunlardır.

Cilt Lekeleri İçin Krem Tavsiyeleri
 • Sinoz krem
 • Unitone 4 krem
 • Darmaderm Cilt Lekelerine Karşı Krem
 • Olay Total Effects Lekelere Karşı Krem
 • Loreal Paris Dermo Leke Karşıtı Krem
]]>
Ceviz Yağının Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ceviz-yaginin-cilde-faydalari.html Sat, 11 Aug 2018 09:54:00 +0000 Ceviz yağının cilde faydaları, Ceviz yağı cilde olan faydaları ile bilinen doğal bir yağıdır. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen ceviz yağı tamamen organik ve doğaldır. Cevizin insan vücuduna ve cildine faydaları herkes Ceviz yağının cilde faydaları, Ceviz yağı cilde olan faydaları ile bilinen doğal bir yağıdır. Katkı maddesi kullanılmadan üretilen ceviz yağı tamamen organik ve doğaldır. Cevizin insan vücuduna ve cildine faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Ceviz yağı tüm bu faydalar göz önünde bulundurularak üretilmeye başlamıştır. Ceviz yağının faydaları anlatmakla bitecek gibi değildir. Omega 3 yağ asitleri bakımından son derece zengin olan ceviz yağının cilt üzerinde bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Ceviz yağının cilde sağladığı vitamin ve mineraller cildi derinden besleyerek cilde genel ağlık kazandırmaktadır. Ceviz yağı içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri vücudun dışarıdan temin etmesi gereken bir değerdir. Vücut omega 3 asidini üretemez ve dışarıdan takviye olarak alması gerekmektedir. Sağlığa oldukça faydalı olan bu yağ asitleri cilt üzerine uygulandığında bir çok problemin hafiflemesine hatta ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır. Omega 3 değerlerinin yanı sıra ceviz yağında protein, potasyum, fosfor, magnezyum, ve bakır gibi değerleri de bünyesinde barındırmaktadır. 

Cilt için gerekli olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran ceviz yağı cilde sağlık kazandırmakta ve kişinin cilt şikayetlerini doğal yollarla çözmektedir. 17. yüzyıldan beri ceviz yağının cilt üzerindeki faydaları bilinmektedir. Artık günümüzde ceviz yağı tescillenmiş ve cildi güzelleştirdiği bilim tarafından da yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Ceviz yağının içerdiği amino asitler cilt üzerinde bir çok olumlu farklılığa neden olmaktadır. Yan etki içermeyen ve cilt üzerinde günlük olarak kullanılabilen ceviz yağını sizde cildinize uyguladığınızda ne kadar etkili sonuçlar alındığını fark edeceksiniz. Düzenli ve bilinçli kullanıldığı takdirde ceviz yağı bir çok şikayetinizin son bulmasına fayda sağlayacaktır. Cilt sorunları için kullanılan kozmetik ürünlere nazaran hem daha maliyetsiz hemde daha etkilidir. Cilde zarar vermeden şikayetlerinizin bir çoğunu giderecek özelliği taşımaktadır.

Ceviz yağının cilde faydaları nelerdir
 • Ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır
 • Cildi güzelleştirerek daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
 • Cildi onararak cilt yüzeyini yeniler.
 • Cildi dış etkenlerden koruyarak cildin yıpranmasını engeller
 • Cilt dokusunu yumuşatarak elastik bir yapıya kavuşturur.
 • Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından zengin olan ceviz yağı cildin yaşlanmasını geciktirerek daha genç bir görünüme kavuşturur.
 • Cildi derinden besleyerek nemlendirir, cilt kuruluklarını giderir.

]]>
Sarı Kantaron Yağının Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/sari-kantaron-yaginin-cilde-faydalari.html Sat, 11 Aug 2018 19:28:28 +0000 Sarı kantaron yağının cilde faydaları çok fazladır ve maliyeti oldukça düşüktür. Sarı kantaron yağı alternatif tıbbı kabul eden ve kimyasal değil de doğal yöntemleri kabul eden kişilerce bir çok alanda kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağının cilde faydaları çok fazladır ve maliyeti oldukça düşüktür. Sarı kantaron yağı alternatif tıbbı kabul eden ve kimyasal değil de doğal yöntemleri kabul eden kişilerce bir çok alanda kullanılmaktadır.

Sarı kantaron yağını nasıl hazırlayabiliriz

Aktarlarda yada pazarlarda bulabileceğimiz sarı kantarondan bir demet alalım ve güzelce yıkayıp kurutalım. Çiçekleri ve sapını parçalara bölelim. Bir kavanoz içine aldığımız sarı kantaronun üzerine saf zeytinyağı ile dolduruyoruz. Kavanozun ağzına öncelikle bir tülbent koyuyoruz ve sıkıca kapatıyoruz. Kantaronun mayalanabilmesi için beş gün boyunca güneşte bekletiyoruz. Bu şekilde kantaron özleri zeytinyağına geçiyor. Beş günün sonunda kavanozun kapağını kapatıyoruz ve hava almamasını sağlıyoruz. Kırk beş gün boyunca güneşte bekletmeye devam ediyoruz. Kırk beş günün sonunda zeytinyağına geçen kantaron özleri nedeniyle yağın rengi koyulaşacak ve kırmızımsı bir renk alacaktır. Bu sürecin sonunda yağı koyu bir şişe yada kavanoza aktarıyoruz ve karanlık bir yerde saklamaya devam ediyoruz. 

Sarı kantaron yağı hangi durumlarda kullanılır 

Sarı kantaron yağı mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Antiseptik özelliği sayesinde yaralar üzerinde mikrop üremesini engeller ve yaralarda iltihap oluşumunun önüne geçer. Bu yağ aynı zamanda hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı yaraların hızla tamiri ve kapanmasında önemli rol oynar ve yaralı cildin eski sağlıklı halini almasını sağlar. Bununla birlikte ağrı kesici özelliği bulunan bu yağ ile yaralarda meydana gelen ağrılar büyük ölçüde azalır. Cilt yenileme özelliğinden dolayı ciltte oluşan olumsuzlukları (sivilce, siyah nokta, güneş lekeleri gibi) bertaraf eder ve ciltte önemli ölçüde iyileşme sağlar. Özellikle yağlı ciltlerde her türlü ürün rahatlıkla kullanılamaz ancak bu yağ, yağlı ciltlere de uygundur. Cilt hücrelerinde yenilenmeyi sağladığı icin bir süre sonra  cilt kusurlarını azaltarak yada tamamen yok ederek ciltte pürüzsüz bir görüntü sağlar.

Sarı kantaron yağını nasıl kullanacağız  

Cilde bir pamuk yardımı ile az miktarda yağ sorunlu bölgeye yumuşak hareketler ele sürülerek yedirilir. İçerek de kullanılabilen yağ için günlük doz en fazla 1 tatlı kaşığıdır.
]]>
Cilt Sıkılaştırıcı Tonik https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-sikilastirici-tonik.html Sun, 12 Aug 2018 13:31:47 +0000 Cilt Sıkılaştırıcı Tonik, Birçok bayanın sorunlarından biri de cildidir. Her bayan cildinin pürüzsüz ve güzel görünmesini ister. Bu yüzden bayanlar cildini temizlemek ve sıkılaştırmak için piyasada kullanılan kimyasal ma Cilt Sıkılaştırıcı Tonik, Birçok bayanın sorunlarından biri de cildidir. Her bayan cildinin pürüzsüz ve güzel görünmesini ister. Bu yüzden bayanlar cildini temizlemek ve sıkılaştırmak için piyasada kullanılan kimyasal maddeler içeren cilde zarar veren tonikleri tercih ederler. İçerisinde bulunan maddeler alerjik reaksiyonlara sebep olduğu gibi oldukça pahalıdır. Ama evde doğal yöntemlerle hazırlayacağınız cilt sıkılaştırıcı doğal tonikler hem mükemmel cilt temizliği yapar hemde cildinizi sıkılaştırır. İçerisinde kimyasal maddeler bulunmadığından dolayı oldukça sağlıklıdır. Hemde evde hazırladığınız doğal tonikler oldukça ekonomiktir.

Cilt Sıkılaştırıcı Tonik Tarifi 1
 • 2 yemek kaşığı maden suyu
 • 1 yemek kaşığı saf gül suyu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
Bu bütün malzemeleri boş bir şişenin içine ilave edip iyice çalkalayın. Bir pamuk yardımı ile çene kısımından başlayarak alnınıza doğru bu karışımı sürmeye başlayabilirsiniz. Burun ve alın en yağlı kısım olduğu için bu bölgeler daha çok sürmenizi tavsiye ederim. Uygulamayı aşağıdan yukarıya doğru yapmanız kan akışının hızlanmasına yardımcı olacaktır. 

Cilt Sıkılaştırıcı Tonik Tarifi 2
 • Yarım çay bardağı kil 
 • Bir çay kaşığı saf limon suyu
 • Akışkan kıvama getirmesini sağlayacak kadar az bir miktarda maden suyu 
ilk önce yarım çay bardağı kil ile bir çay kaşığı saf limon suyunu karıştırarak krem kıvamına getirin. Daha sonra az bir miktarda maden suyu dökerek akışkan hale getirin. Karışımı hazırladıktan sonra göz çevresi hariç bütün yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu uygulamayı 2 hafta bir yapabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Tonik Tarifi 3

Kuşburnu çayını demledikten sonra soğumaya bırakın. Daha sonra bir parça pamuk yardımıyla yüzünüzün her bölgesine uygulayın. Kuşburnu çayının cilt temizleme ve cilt sıkılaştırma özelliği vardır. Bu uygulamayı sık sık yaparak hem cildinizi temizlemiş hemde sıkılaştırmış olursunuz.

Cilt Sıkılaştırıcı Tonik Tarifi 4
 • 1 kaşık bal
 • 3-4 damla limon suyu
Bu malzemeleri bir kaba koyup iyice karıştırın. Cildinize uygulayın. 10 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. Bal ve limonun da gözenekleri temizleyip sıkılaştırıcı özelliği vardır.
]]>
Cilt Sıkılaştırıcı Krem https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-sikilastirici-krem.html Mon, 13 Aug 2018 07:26:32 +0000 Cilt Sıkılaştırıcı Krem, yaşa bağlı olarak ya da kilo alım ve verimi sonucunda gerçekleşen cilt dokusundaki sarkmaları toparlamak ve cilde daha zinde ve pürüzsüz bir görünüm vermek için kullanılan kozmetik türüdür. Cilt Cilt Sıkılaştırıcı Krem, yaşa bağlı olarak ya da kilo alım ve verimi sonucunda gerçekleşen cilt dokusundaki sarkmaları toparlamak ve cilde daha zinde ve pürüzsüz bir görünüm vermek için kullanılan kozmetik türüdür. Cilt sıkılaştırıcı krem türleri kişinin cilt yapısına ya da yaşına ve cilt problemlerinin tamamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Gerek bir çok drogstore marka arasından gerekse bir dermatolog vasıtasıyla eczanelerden temin edilebilecek cilt sıkılaştırıcı kremler ile cilde daha genç ve daha sıkı bir görünüm vermek mümkündür. Cilt sıkılaştırıcı kremler genellikle cildin ön sarkma dönemlerinde tek başına işe yarayabilir, ilerleyen sarkma ve selülitli dokular için tek başına sıkılaştırıcı krem kullanmak işe yaramayabilir, krem ile birlikte küçük estetik operasyonlar ya da masaj teknikleri ile birlikte cilt sıkılaştırıcı krem kullanmak gerekebilir.

Cilt Sıkılaştırıcı Krem Nasıl Etki Eder

Cilt sıkılaştırıcı kremler bir çok marka bünyesinde yer alan ve özellikle kilo problemi ve yaş nedeni ile cilt sarkması ya da gevşemesi sorunu yaşayan bir çok insanın tercih sebebidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken cilt sıkılaştırıcı krem seçerken ya da kullanmaya başlarken gerçekçi olmaktır. Ciltte yaşanan problem bir ya da bir kaç milimlik bir toparlama işlemi için destek almak amaçlı ise cilt sıkılaştırıcı krem işe yarayabilir fakat aşırı kilo kaybetmiş ya da belli bir yaşın üzerindeki insanların vücutlarında meydana gelen sarkmalar için cilt sıkılaştırıcı krem tek başına işe yaramayabilir. Cilt sıkılaştırma için kullanılan bazı estetik operasyonlar vasıtası ile cilt sıkılaştırıcı kremin birlikte kullanılması daha çok işe yarayacaktır. Cilt sıkılaştırıcı kremler genellikle içerdiği maddeler vasıtası ile cilt altında yer alan hücreleri harekete geçirerek kan akışını hızlandırır ve hücre yenilenmesini sağlayarak cildin spor yaptığı ya da aktif olarak hareket ettiği yanılgısını yaratır. En yoğun kullanılan cilt sıkılaştırıcı krem içeriği genellikle acı biber ekstresi ya da yakıcı acı nane ruhu ekstresi olur. Her iki madde de aktif olarak deri üzerine uygulandığı zaman bir miktar yanma ve ısınma hissi uyandırır bu cilt altındaki hücrelerin çalıştığı ve bedenin aktif olduğu anlamına gelir. 

Cilt sıkılaştırıcı krem kullanırken kremin uygulandığı bölgeye masaj yapmak ya da eğer varsa sert kıllı bir fırça ile kremi cilt altına yedirmeye çalışmak daha hızlı ve etkili bir sonuç verecektir. Cilt sıkılaştırıcı kremler banyo sırasında kullanılan ve duş sonrası tatbik edilen kremler olarak farklılık gösterebilir. Banyo sırasında kullanılan cilt sıkılaştırıcı kremler, banyo esnasında buhar yardımı ile açılan gözeneklere daha iyi nüfuz edecekleri için daha etkili oldukları düşünülür. Cilt bakım rutininde cilt sıkılaştırıcı krem kullanan kişilerin haftada bir kere mutlaka peeling uygulaması tavsiye edilir. Peeling hem ölü derilerden kurtulmaya hem de cilt üzerinde biriken krem kalıntılarının temizlenmesine yardımcı olur.
]]>
Cilt Sıkılaştırıcı Yağlar https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-sikilastirici-yaglar.html Mon, 13 Aug 2018 18:40:28 +0000 Cilt sıkılaştırıcı yağlar, günümüzde kendine bakım yapan birçok erkek ve bayanlar vardır. Özellikle yaşlarının erken olmasından dolayı ama çoğu zaman istemeyen durumlardan ötürü cildin tahriş olması onları sıkınt Cilt sıkılaştırıcı yağlar, günümüzde kendine bakım yapan birçok erkek ve bayanlar vardır. Özellikle yaşlarının erken olmasından dolayı ama çoğu zaman istemeyen durumlardan ötürü cildin tahriş olması onları sıkıntıya düşürmektedir. O yüzden cilde bakım yapmayı bir ekol haline getirmişler. Cildin pürüzsüz ve sıkı bir hale bürünmesi için, cilt yağlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Cildi sıkılaştırmak için birçok maske ve doğal yöntem bulunur.  Aşağıda belirteceğimiz gibi bu yağların kullanımı ve faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Cildi sıkılaştıran yağ çeşitleri

 • Susam yağı: Doğal antioksidanlar bulunduran ve yağ asitleri açısından zengin olan susam yağ,  cildin yaşlanmasının önüne geçer ve cilt hücrelerinin daha sağlıklı olmasını katkıda bulunur. Su ile seyrelterek cilde masajla uygulanabilir. Haftada en az 1 kere kullanıldığı zaman cildin daha sağlıklı ve sıkı olmasını sağlar.
 • Yasemin yağı: Hücrelerin sıkılaşmasını ve yenilenmesin etkileri ile bilinen yasemin yağ, nemli bir pamuk aracığıyla cilde uygulanabilir. Bir pamuğa 5-6 damla olacak şekilde pamuğa damlatılır ve istenilen bölgeye sürülür. 2 veya 3 günde bir defa uygulanan yasemin yağı cildin daha sıkı hale gelmesini katkıda bulunur.
 • Fındık yağı:  Çatlakları önlemede ve cildin sıkılaşmasında önemli bir paya sahip olan fındık yağı, elimize alacağımız pamuğa az olacak şekilde fındık yağı dökerek cilde uygulayabiliriz. Sıkılaştırıcı ve nemlendirici etkisi kısa zaman içinde gösterecektir.
 • Portakal yağı: İçeriğinde barındırdığı mineral ve vitamin sayesinde cildi sıkılaştıran portakal yağı, düzenli ve dikkatli kullanıldığında etkisini gösterir. Bir parça pamuğu nemlendirip üzerine az miktar olacak şekilde portakal yağı damlattıktan sonra bu pamuklu cilt silinebilir. 2 gün de 1 olacak şeklide uygulanmalı ve cilt hassa bir cilt ise bu süre 1 haftaya kadar uzatılabilir.
 • Kantaron yağı: Cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar.  Yanık ve yara tedavilerinde etkilidir. Parmağa bir damla kantaron yağı damlatıp yüze mesaj yapacak şekilde yağ yedirmek gerekir. Hafta da bir kere tekrar edildiği zaman içinde cilt pürüzsüz olur ve sıklaşır. Alerji ve kızarıklık gibi durumlarda yağ kullanımına son verilmesi gerekir.
 • Avokado yağı: E vitamini açısından zengin olan avokado yağ, su ya da sabit yağ ile seyrelmesinin ardından cilde uygulanması gerekir. Islak pamuğun üzerine birkaç damla avokado yağı aldıktan sonra cilde uygulanabilir.  Haftada 2-3 kez düzenli şekilde kullanıldığında etkisi 2-3 hafta içerisinde görülebilir.
 • Çilek yağı: Besleyici ve sıkılaştırıcı özellikleri ile gözenekler üzerinde oldukça etkili faydalı yağdır. Çilek yağ cilde uygulanırken az miktarda ıslatılmış pamuk aracığıyla uygulanmalıdır. Haftada 2-3 kere kullanılabilir.

]]>
Cilt Kanseri Lekeleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-kanseri-lekeleri.html Mon, 13 Aug 2018 23:52:34 +0000 Cilt kanseri lekeleri; Cilt kanseri,  cilt yüzeyinde belirtiler ve uyarılar ile kendisini gösteren bir hastalıktır. O nedenlede bu uyarı ve belirtiler takip edilmeli ve çok sık aralıklarda cilt incelenmelidir. Cilt kanseri hastalığ Cilt kanseri lekeleri; Cilt kanseri,  cilt yüzeyinde belirtiler ve uyarılar ile kendisini gösteren bir hastalıktır. O nedenlede bu uyarı ve belirtiler takip edilmeli ve çok sık aralıklarda cilt incelenmelidir. Cilt kanseri hastalığı günümüz dünyasının büyük tehdit içeren hastalıklarından bir haline gelmiştir. Cilt kanseri vakıları genellikle hava kirliliği, genel kirlilik, ultraviyole ışınları ve hatta beslenme alışkanlıkları bile kişilerde cilt kanseri hücrelerin büyümesine neden olan risk faktörleri arasında yer almaktadır. Kanserli tümörlerin hepsi deri kanserlerinin tüm türlerini kapsamaktadır. 

Cilt kanseri lekeleri aslında bu hastalığın belirtilerinin başında gelir o nedenlede özellikle eller, yüz, kollar, göğüs ve vücudun diğer yerlerinde ortaya çıkan lekeler cilt kanseri hastalığının belirtileridir. 

Cilt kanserinde lekelenmeler meydana geldikten sonra hastalarda görülen diğer belirtiler;
 • Kanama,
 • Cilt yüzeyindeki lekelerden sızma,
 • Pul pul dökülme,
 • Pigment,
 • Normal bir zaman dilimde iyileşmeyen boğaz hastalıkları,
 • Kaşıntı,
 • Ağrı,
 • Ani derecede hassasiyet,
 • Gözle görülen belirgin cilt kanseri lekeleri,
Cilt kanseri lekelerinin en az otranlarda görüldüğü vücudun diğer yerlerinin arasında kulaklar, boyun, dudaklar, ayak altları, tırnak altları, üreme organları ve kafa derisidir. Cilt kanserleri kendi içerisinde farklı çeşitlere sahiptir. Bazı cilt kanser çeşitlerinde lekelenmeler çiller ve noktalar halinde iken bazılarıda geniş ve yaygın lekelenmelerden oluşur. Cilt kanser lekeleri oluşan kansere göre belirtiler gösterir. 


]]>
Cilt Lekeleri Nasıl Geçer https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-lekeleri-nasil-gecer.html Tue, 14 Aug 2018 13:20:25 +0000 Cilt lekeleri nasıl geçer, Özellikle yaz sezonunda bütün yaşlarda karşılaşabilecek bir cilt sorunudur. İlk olarak akla gelen yüz kısmı olsa bile güneşe maruz kalan her tarafta meydana gelebilir. Bu lekelerin en başında d Cilt lekeleri nasıl geçer, Özellikle yaz sezonunda bütün yaşlarda karşılaşabilecek bir cilt sorunudur. İlk olarak akla gelen yüz kısmı olsa bile güneşe maruz kalan her tarafta meydana gelebilir. Bu lekelerin en başında da güneşten kaynaklı oluşan lekelerdir. Ciltte oluşan lekeler sadece güneşten kaynaklı olmayıp çiller, sivilceler, yaşlılıktan dolayı oluşan kahverengi renkteki lekeler, hamile kişilerde oluşan lekeler ve doğum esnasında oluşmuş olan çeşitli lekeler vardır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi çözüm üretebilmek için önce sebebin ana kaynağı bulunup ona göre tedavi yöntemi seçilmelidir. Cilt lekeleri, özellikle melanin pigmentinin ciltte aşırı yoğunlaşması ve o bölgede birikmesi ile leke oluşmasına sebep olmaktadır. Bu lekelerden korunmak için;
 • Cildin uzun süre güneş ile temasta kalmasından dolayı oluşan lekeler oluşur.
 • Genetik olarak gelen lekeler olabilir. 
 • Kullanılan kimyasal içerikli ilaçların ciltte verdiği tepkiden dolayı oluşan lekelerdir.
 • Doğal olmadan solaryum ile bronzlaşmaya çalışmadan oluşan lekeler gibi.
Cilt lekeleri nasıl geçer Cilt lekeleri tedavisinde farklı farklı çok yöntem uygulanmaktadır. Medikal, maske uygulamaları, bitkisel yöntemler gibi çeşitli uygulamalar vardır. Bunlar;

Asit içeren kimyasal ürün kullanımı: Cildin soyulması için uygulanan bu yöntem evde basit hazırlıklar ile uygulanabilir. Bunun için en basit örnek sirkedir. Önemli olan asidin içerisinde kanserojen madde kullanmamasıdır. Uygulamadan sonra ciltte oluşabilecek kızarıklıklar ise normal karşılanmalıdır.

Kimyasal pellingler: Üst derinin soyulması ile lekeyi kaldırmak için uygulanan yöntemdir. Uygulamadan sonra kabuk bağlama, yanma ve yanma gibi yan etkileri olabileceğinden dolayı dikkat edilip sadece lekeli bölgeye uygulanmalıdır.

Lazer uygulaması: Kimyasal pelling uygulamasının aynı olmakla beraber basit fakat yan etkiler doğurabilmektedir. Bunlar özellikle, kaşıntı, yanma, ağrı, kabuklanma ve morarmalar gibidir. 

Mezoterapi: Bu uygulamada yüz rengini açıcı bir uygulamada uygulanmaktadır. Cildin üst derisinin soyularak lekelerin kaybolması sağlanır. Deri altına vitamin enjekte edilerek o kısımdaki onarımda sağlanabilmektedir. 

Çeşitli kremler: Eczanelerden temin edilerek dermo-kozmetik ürünler güneş kremi ile beraber kullanılması cilt lekelerini geçirmek için faydalı olur.

Cilt lekeleri için maske: Evde pratik olarak hazırlanabilecek maskeler vardır. Bunlardan en çok tercih edilen limon maskesidir. 1 demet maydanoz doğrandıktan sonra 1 tencere suya atılarak 15 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra soğutularak içine 3 yemek kaşığı kadar limon suyu dökülüp karıştırılır. Pamuk yardımı ile cildin lekeli kısmına uygulanır.

]]>
Lekeli Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/lekeli-cilt.html Wed, 15 Aug 2018 02:07:58 +0000 Lekeli cilt kimsenin istemediği bir durumdur. Özellikle de güzelliğine düşkün olan bayanların korkulu rüyası olan lekeli cilt günümüz sorunları haline gelmiştir. Birçok sebebi olan cilt sorunlarının ertelenmemesi gerekmektedi Lekeli cilt kimsenin istemediği bir durumdur. Özellikle de güzelliğine düşkün olan bayanların korkulu rüyası olan lekeli cilt günümüz sorunları haline gelmiştir. Birçok sebebi olan cilt sorunlarının ertelenmemesi gerekmektedir. Lekeli cilt ciddi bir sorun olarak gözükmese de ilerlediği durumlarda kanser oluşumuna yol açabilir. Aynı zamanda lekeli cilt meslek seçiminde de belirleyicidir. Özelliklede polis ve asker olmak isteyen gençlerin cildi son derece güzel ve lekesiz olmalıdır. Bu yazımızda lekeli cilt oluşumunu tetikleyen faktörleri inceleyelim.

Lekeli Cilt Neden Oluşur

Lekeli cilt genetik faktörlerden veya çevresel faktörlerden dolayı oluşabilir. Çevresel faktörlere yazın bilinçsiz güneşlenme sonucunda oluşan güneş lekeleri örnek olarak verilebilir. Bu tip durumlarda lekeli cilt oluşumunu engellemek için güneşin etkili olduğu zamanlarda dışarı çıkılmamalıdır. Güneş tam tepedeyken yani öğleden akşam üzerine kadar güneşte durmak lekeli cilde hatta cilt kanserine neden olabilir. Yazın şapka ve cildi koruyan güneş kremleri kullanılmalıdır. Bazende lekeli ciltler ergenlik dönemindeki sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından dolayı oluşabilir. Kişi kendisinde oluşan değişimi kabullenmekte zorlanırken yüzündeki lekeleri kendine dert eder. Bu durumlarda ise ciltle oynanmamalı yara, iz yapan hareketlerden kaçınılmalıdır. Yüzün Ph dengesini bozmayan leke giderici tonikler veya lekeli cilt için maske kullanılabilir. Lekeli cilt oluşumundaki genetik faktör ise aileden geçen çillerdir. Bazende oluşan yaraların iyileştikten sonra yüzde kalan izleri ve hamilelik döneminde hormon değişiminden kaynaklanan cilt lekeleri sık sık görülür. 

Lekeli Cilt Tedavisindeki Yöntemler Nelerdir

Lekeli ciltler için leke giderici kremler, tonikler kısacası kozmetik ürünleri mevcuttur. Eczanelerde satılan kimyasal içerikli ilaçlar da günümüzde kullanılmaktadır. Fakat lekeli ciltler için birçok doğal kür de bulunmaktadır. Hem doğal hemde masrafsız olan doğal kürleri uygulamakta fayda var. Fakat bilinçsiz ve yanlış kullanım cildinizi bozabilir ve dengesini değiştirebilir. Bu yüzden mutlaka cildiye uzmanının önerdiği yöntemi kullanmalısınız. Cildinizin yağ oranı Ph dengesi dikkate alınması gereken önemli hususlardandır.

Lekeli Cilt tedavisinde Doğal Yöntemler

Mutfaklarımızdan eksik olmayan ve tükettiğimiz birçok besin lekeli cilt tedavisinde birebir etkilidir. Soğan, limon, domates ve sirke gibi asit içerikli besinler yüzdeki sivilce ve siyah noktaları kurutarak iz bırakmadan yok eder. Ayrıca yüzü gerdirir ve cilt kırışıklarının oluşumunu önler. Lekeli cilt için beyazlatıcı ve temizleyici etkisi olan yoğurt ve karbonat da kullanılabilir. Lekeli cilt için bu besinleri yüze doğrudan uygulayabilir veya belirli miktarlarda karıştırarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cilt bakımınız için problemli bölgenin sürekli olarak dezenfekte edilmesi sağlık açısından en uygunudur. 
]]>
Kuru Ciltte Sivilce https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltte-sivilce.html Wed, 15 Aug 2018 19:17:18 +0000 Kuru ciltte sivilce, kuru ciltte sivilce oluşumuna yol açan en önemli neden, ciltte yağ ve nem oranının az olmasıdır. Cilt kuruluğu, çevresel etkenler, yanlış cilt bakımı, güneşe fazla maruz kalma, sıcak, soğuk s Kuru ciltte sivilce, kuru ciltte sivilce oluşumuna yol açan en önemli neden, ciltte yağ ve nem oranının az olmasıdır. Cilt kuruluğu, çevresel etkenler, yanlış cilt bakımı, güneşe fazla maruz kalma, sıcak, soğuk su olarak sıralanabilir. Kuru cilde sahip olan kişilerde cilt yapısı oldukça hassas ve incedir. Yağlı ciltlerden sonra sivilce sorunu en çok olan cilt tipi kuru ciltlerdir. Yağ ve nem oranı eksik olan kuru cilt tipinin kullanmış olduğu ürünler nem ve yağ oranını dengeleyen özellikte olmalıdır. Kullanılan ürün hem cildi nemlendirmeli hem de sivilce problemine karşı iyi gelmelidir. Kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi bitkisel ürünlerde kullanılabilir. Kuru cilt hassas bir cilt tipi olduğu için doğal bitkisel ürünlerden yararlanarak problemi gidermek daha mantıklı olur. Kuru ciltte sivilce problemine çözüm olacak tedavi yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuru ciltte sivilce nasıl tedavi edilir

Kuru ciltte sivilce için losyon ve krem kullanımı: Kuru ciltlerde kurutucu etkisi olmayan krem ve losyonlar kullanılarak sivilce oluşumu tedavi edilebilir. Kullanılan ürünün içinde parfüm ya da alkol gibi maddelerin olmaması gerekir. Bu anlamda bitkisel ürünler tercihe dilebilir.

Düzenli nemlendirici kullanmak: Cildin kurumasını önlemek adına düzenli aralıklarla cildi nemlendirmek için nemlendirici krem kullanılmalıdır. Özellikle E vitamini içeriği olan doğal nemlendiriciler kuru ciltte sivilce oluşumuna çözüm olabilir. Kuru ciltler sivilceye eğilimli olduğu kadar siyah nokta ve akne içinde eğilimlidir. Bu nedenle cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır.

Cilt temizleyiciyi iyi seçmek: Cilt tipi ne olursa olsun yüz temizleme ürünleri çok dikkatli seçilmelidir. Bazı temizleyici ürünler ciltte daha fazla kuruma yaratabilir. Kuru ciltte sivilce tedavisiyle birlikte temizliğe de önem verilmelidir. Topikal ilaç, merhem ya da doğal bir ürün kullanılıyorsa ayrıca sivilce için losyon kullanmaya gerek kalmaz. Tıbbi içerikli ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Ürünler çok sık kullanılmamalıdır: Cilt için kimyasal içerikli ürünler günde sadece bir defa kullanılmalıdır. Kullanılan ürün temizleyiciyse bir defa kullanılması yeterli olur.

Dış etmenlerden cildi korumak: Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken cildi korumaya özen gösterilmelidir. Bu tür hava koşulları cildin çok fazla kurumasına neden olur. Ciltte fazla yaşanan kuruma sivilce ve diğer cilt problemlerinin açığa çıkma olasılığını arttırır.

Kuru ciltte sivilce oluşumuna ne iyi gelir

Yulaf kepeği maskesi: Cildi derinlemesine temizleyen ve ilk kullanılmaya başlandığı andan itibaren cildi yumuşatan yulaf kepeği, kırışıklıkları ve sivilceleri önlemek içinde faydalıdır. 1 yemek kaşığı yulaf kepeği, yarım kepek kaşığı bal, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırılır. Elde edilen karışım sivilce ve diğer cilt sorunlarının olduğu cilde sürülüp 10 dakika bekletilir. Bol soğuk suyla yıkanan maske haftada iki defa uygulanabilir.

Kahve maskesi: Kuru ciltlerde mükemmel sonuç veren kahve maskesi için, 1 tatlı kaşığı kahve telvesine, 1 tatlı kaşığı kakao tozu, 1 tatlı kaşığı süt ve 2 tatlı kaşığı bal eklenerek homojen şekilde karıştırılır. Hazırlanan maske sivilce problemi olan cilde tabaka şeklinde sürülür. Ciltte 10 dakika bekletilerek bol suyla temizlenir. Maske ciltte arındırıldıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.

]]>
Kışın Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kisin-cilt-bakimi.html Wed, 15 Aug 2018 20:26:36 +0000 Kışın cilt bakımı; büyük bir özen istemektedir. Kış mevsiminde insanlarda tıpkı diğer canlılar gibi daha hassas bir yapıya bürünürler. Özellikle insan cildi kış mevsiminin gelmesi ve buna bağlı olarak havaların so Kışın cilt bakımı; büyük bir özen istemektedir. Kış mevsiminde insanlarda tıpkı diğer canlılar gibi daha hassas bir yapıya bürünürler. Özellikle insan cildi kış mevsiminin gelmesi ve buna bağlı olarak havaların soğumasıyla ekstra ilgiye ihtiyaç duyar. Soğuk havalar en çok el ve yüz bölgesinin tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle kış mevsiminde ne kadar az soğuk havaya maruz kalınırsa o kadar iyi olur. Soğuk havalarda daha çok üşümemek için atkı ve eldivenden medet umarız. Eğer üşüyen bir yapıya sahip değilsek onlarada ihtiyaç duymayız. Oysaki bu havalarda yüz ve ellerimizi çok iyi korumamamız gerekmektedir. Kuru cilt her zaman daha erken yaşlanma belirtisi gösterir. Kış soğuğu ise cildin daha fazla kurumasına neden olur. Ancak her zaman soğuktan uzak durmak gibi bir şansımız olmayabilir. Bu nedenle alınması gereken başka önlemlerinde titizlikle uygulanması şarttır. 

Kış mevsiminde cildimizi korumak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Kış mevsiminde soğuyan hava yaz mevsimine göre daha fazla kurur. Kuruyan hava ise cildin daha fazla kurumasına neden olur. Kuru cilt bir süre sonra gerilmeye başlar ve bu gerginlik insanları rahatsız eder. Bu nedenle günlük hayatta kullanılan cilt bakım ürünlerinde biraz farklılığa gidilebilir. Örneğin nemlendirici yaz aylarına daha fazla miktarda kullanılabilir. Ayrıca cildin nem dengesini sağlayacak farklı ürünler de tercih edilebilir. 
 • Pek çok cilt temizleme jeli cildi kurutur. Kış mevsiminde bu ürünleri de gözden geçirmekte fayda bulunmaktadır.
 • Kış mevsiminde yaz mevsimi kadar su tüketmesekde cildin neme olan ihtiyacı göz önüne alınarak bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir. 
 • Kış mevsiminde soğuk hava ve su kadar sıcak su da zararlıdır. Her zaman ılık su kullanmaya özen gösterilmesi gerekir. 
 • Kış mevsiminde cilt bakımı ve sağlığı için beslenme alışkanlığı da değiştirilmelidir. Bol miktarda sebze, meyve ve trans yağ içermeyen kuruyemişler tüketilmelidir. 
 • Kış mevsimine özel cilt bakımı yaptırılabilir. Özellikle buhar banyosu cilde iyi gelir. Ayrıca sauna ile vücutta bulunan toksinler dışarı atılacağından imkan buldukça sauna ve buhar banyosuna gidilmelidir. 
 • Kış mevsiminde cilt yüzeyinin devamlı olarak nemli kalabilmesi için kapatıcı niteliğindeki ürünlerin daha az kullanılması gerekir. 
 • Soğuk havalarda özellikle banyodan sonra cildinize mutlaka doğal bir kısım yağlar sürmeye gayret gösterin. Bazen fabrikasyon olmayan zeytinyağı bile cilt için iyi bir bakım ürünüdür.
 • Kışın cilt bakımı ile ilgili edindiğimiz kazanımları alışkanlık haline getirmeliyiz. 
 • Her gece yatmadan yenilen bir kase yoğurt en iyi cilt onarıcıdır.
]]>
Yağlı Ciltler İçin Maske https://www.ciltlekeleri.gen.tr/yagli-ciltler-icin-maske.html Thu, 16 Aug 2018 00:36:50 +0000 Yağlı Ciltler İçin Maske, Güzellik cilt ile başlamaktadır. Eğer yağlı bir cildiniz var ise birtakım estetik problem yaşıyorsunuz demektir. Bu problemlerin üzerinden yağlı cilt maskeleri ile gelmeniz mümkün olur. Bu konuda Yağlı Ciltler İçin Maske, Güzellik cilt ile başlamaktadır. Eğer yağlı bir cildiniz var ise birtakım estetik problem yaşıyorsunuz demektir. Bu problemlerin üzerinden yağlı cilt maskeleri ile gelmeniz mümkün olur. Bu konuda sizlere yağlı cilt yapılarının dezavantajları ile avantajları hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra da yağlı ciltler için size maske tarifi sunulacaktır. 

Yağlı Ciltlerin Avantajları

Yağlı ciltlerde kırışıklık oluşumları ile sarkmalar kuru ciltlere göre daha az olur yağlı ciltler çok daha gergin ve sıkı olur. Yağlı cildin avantaj, çok iyi bilinmelidir ki yağlı ciltler geç yaşlanmaktadır.

Yağlı Ciltlerin Dezavantajları

Sivilce ile siyah nokta oluşumları yağlı ciltlerde çok daha fazla olur. Yağlı ciltlerde makyaj çok uzun süre kalmaz. Makyaj kısa süre içinde deforme olur ve estetik bakımdan olumsuz görüntüler ortaya çıkarır. 

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Bal Maskesi Tarifi

 • Beş tane limon
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir miktar süt

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Bal Maskesi Yapılışı: 

İlk önce bütün malzemeleri de porselen veya cam bir kabın içine koyun ve iyice  karıştırın. balın faydasını alma etkisi olduğundan dolayı kaşık yada metal kap tercih etmeyin. Karışım sırasında dökeceğiniz sütün miktarına çok dikkat edin. Çünkü karışım çok seyrek olmamalıdır krem kıvamının korunması gerekir. Yapmış olduğunuz karışımı cildinize sürün ve tam yarım saat kadar bekletin. Daha sonra cildinizi iyice temizleyin. Haftada en az bir kez bu işlemi uygulayın.

]]>
Cilt Dökülmesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-dokulmesi.html Thu, 16 Aug 2018 03:23:06 +0000 Cilt dökülmesi, cildin dökülmesine bir çok faktör rol oynar. Ama en önemlisi cildin kurumuş olmasıdır. Cilt dökülmeleri farklı şekillerde olabilir. Herhangi bir hastalık sonucunda cilt dökülmesi gerçekleşiyorsa buna biri Cilt dökülmesi, cildin dökülmesine bir çok faktör rol oynar. Ama en önemlisi cildin kurumuş olmasıdır. Cilt dökülmeleri farklı şekillerde olabilir. Herhangi bir hastalık sonucunda cilt dökülmesi gerçekleşiyorsa buna birincil dökülme adı verilir tedavi sürecinde cilt dökülmesi yaşanıyorsa buna ikincil dökülme adı verilir. Cilt kuruduğu zaman pul pul dökülmeye başlar. Bu kuruluğa bağlı olarak da ciltte ufak çatlaklar da oluşur. Çoğu zaman aşırı sıcaklarda hava değişimi veya soğukluk gibi durumlarda temel etken olarak sayılabilir. Bilhassa kış aylarında cilt kuruluğu artmaktadır. Cilt dökülmelerine karşı kozmetik ürünlerden ziyade bitkisel tedaviye de başvurmak gerekir.

Cilt dökülmelerinin nedenleri

Cilt dökülmesi üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisidir. Çünkü bilmediğimiz bir takım hastalıkların göstergesi olabilir. Cilt dökülmesi dış belirti olarak görülmektedir. Duygusal rahatsızlıklar, ateşli hastalıklar ve alerji gibi nedenler cilt dökülmesini oluşturabilir. Ancak tek cilt dökülmesi aynı zamanda dermatit gibi iltihap olan deri probleminin nedeni de olabilir. Mantar hastalığı egzama ve isilik iltihaplarının bazılarıdır.

Cilt dökülmesinin tedavisi

Cilt dökülmesinin tedavisini yapmak için öncelikli olarak teşhisi yapmak gerekir. Fazla rahatsızlık verecek bir kaşıntı varsa buna uygun şekilde bir krem alıp kullanılır. Alınan krem faydalı olmazsa en yakın zaman içerisinde cilt doktoruna görünmek gerekir. Doktorun vereceği ilaç doğrultusunda hareket etmek lazımdır. Buna uyulmadığı sürece ciltte alerji oluşmasına sebebiyet verir. Cildin üzerindeki sivilce ve dökülme varsa bunlar ülser veya patlarsa enfeksiyon kapmaması için mikrobu engelleyecek losyon ve kremler uygulanabilir. Eğer tedavi edilmesine rağmen bir gelişme gösteremiyorsa, ayrıntılı bir şekilde doktor tarafından kontrol altına alınması gerekir.

Cilt dökülmesine karşı bitkisel çözüm

 • Elma sirkesi: Cilt bakımı ve cilt sağlığı için oldukça faydalı bir çözümdür. Cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. İyi sonuçlar alınabilmesi için elma sirkesinin cilde uygulandıktan sonra bir gün bekletilip sabah yıkanması gerekir.
 • Papaya maskesi: Antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Cilt bakımında da kullanılmaktadır. Özellikle pul pul dökülen ve çatlayan ciltlere karşı son derece etkilidir. Bir tane papaya ezilerek püre haline getirilir. İçerisine biraz bal katılarak hamur şekline bürünür daha sonra cilde uygulanır. Kurumasının ardından ılık suyla yıkanır.
 • Elma: Cilt dökülmelerinde kurtulmak için kullanılan bir başka çözümdür. Bir elma püre haline getirilmesinin ardından cildin dökülen alana uygulanır. Cilde nem verirken aynı zamanda parlak görünmesini sağlar.
 • Muz: Cildi nemlendirir ve dökülmesini önler. Aynı zamanda cildin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Badem yağı: Cilt bakımında kullanılır nemlendirici özelliği mevcuttur cilde hafifçe masaj yapılarak uygulanabilir
 • Hint yağı: cilt tiplerine uygun bir yağdır cildin yenilenmesini sağlar ve yeni hücrelerin oluşmasını tetikler kurumuş ve dökülen cilt alanına Hint yağıyla masaj yapılabilir.
]]>
Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/hindistan-cevizi-yaginin-cilde-faydalari.html Thu, 16 Aug 2018 06:15:15 +0000 Hindistan cevizi yağının cilde faydaları, Hindistan cevizi yağı genel sağlık açısından faydalı olduğu gibi, cilt bakımında da çok tercih edilen bir cilt bakım yağıdır. Cilde dışarıdan uygulanan Hindistan c Hindistan cevizi yağının cilde faydaları, Hindistan cevizi yağı genel sağlık açısından faydalı olduğu gibi, cilt bakımında da çok tercih edilen bir cilt bakım yağıdır. Cilde dışarıdan uygulanan Hindistan cevizi yağı mucizevi sonuçlar yaratmaktadır. Cilt bakımı ile akalı kozmetik ürünlerde de Hindistan cevizi yağı çok fazla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı içeriğinde çok fazla aminoasit bulunduran yüksek kalitede proteine sahip bir yağdır. Bundan dolayı cildi besleme ve bakım yapma özellikleri çok fazladır. Tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Antiseptik özelliği nedeni ile de ciltte iyileştirici bir etki yaratmaktadır. Tamamen doğal ve maliyet açısından da çok pahalı olmayan bir yağdır. Organik ve kaliteli bir Hindistan cevizi yağı ile cildinizde bakım yapabileceğiniz o kadar çok faydası var ki bunlara bir göz atalım.    

Hindistan cevizinin cilt bakımı için faydaları nelerdir nasıl kullanılır

 • Hindistan cevizi doğal bir makyaj temizleyici olup cildinizi makyaj atık ve kalıntılarından temizlediği gibi aynı zamanda cildi besleyerek bakım yapar. Makyaj temizleme pamuğuna döktüğünüz bir pamukla bu işlemi rahatlıkla cildinize uygulayabilirsiniz. 
 • Hindistan cevizi yağı kozmetik ürünlerin içeriğinde cilt destekleme özelliğine sahip olarak yer almaktadır. Makyajınızı yapmadan önce yüzünüze az bir miktar Hindistan cevizi yağı sürerseniz cildiniz ışıl ışıl parlayacaktır.
 • Özellikle geceleri yatmadan önce cildinizi kir ve yağdan arındırdıktan sonra Hindistan cevizini nemlendirici niyetine kullandığınızda cildinize gece boyu bakım yapar ve besler. Ciltteki pullanma, döküntü ve kuruluk gibi problemler için çok etkin bir nemlendirme özelliğine sahiptir. Ciltteki kaşıntı ve gerginliği alarak rahatlama sağlar. Ayrıca dirsek, topuk, el ve ayaklarda derinizi yumuşatmak için Hindistan cevizinden daha iyi bir alternatif olamaz. Denediğinizde sonuca siz bile şaşıracaksınız. Yaralarda ise etkili bir tedavi özelliği vardır.
 • Hindistan cevizi yağı normal şartlarda katı halde bulunduğundan dudak çatlakları ve dudak bakımında son derece iyi sonuç vermektedir.
 • Hindistan cevizi en doğal antioksidanlardan biri olup cilt yaşlanması problemlerine ve derin kırışıklara karşı ciltte son derece aktif çalışır. 
 • Hindistan cevizi yağı anti mikrobiyal özelliği bulunması nedeni ile, sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldürerek sivilceler de etkin bir tedavi sağlar.     
 • Egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlarında deriyi yumuşatarak esnekliğini artırır.
 • Hindistan cevizi yağı hamilelik döneminde ve doğumda oluşan çatlaklar da karın cildinde gözle görülür bir düzelme sağlayıp, çatlakların küçülmesine yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi yağından esmer şekerle karışım yaparak harika bir peeling hazırlayarak cildinizi kir yağ ve ölü hücrelerden doğal bir şekilde arındırabilirsiniz.
 • Hindistan cevizini cildinizde  masaj yağı olarak kullanarak aromatik bir yağ olmasından dolayı inanılmaz rahatlatıcı ve dinlendirici bir etkiye sahip olursunuz.
 • Hindistan cevizi yağı aynı zamanda etkin bir göz altı bakımı ve nemlendiricisidir. 
]]>
Cilt Yanığı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-yanigi.html Thu, 16 Aug 2018 17:22:49 +0000 Cilt yanığı, Deri ve deri altında bulunan dokuların sıcak bir materyele, yakıcı özellik taşıyan kimyasal maddelere, elektrik akımına maruz kalan ve radyasyona maruz kalması nedeniyle ciltte gerçekleşen bu duruma cilt
Cilt yanığı, Deri ve deri altında bulunan dokuların sıcak bir materyele, yakıcı özellik taşıyan kimyasal maddelere, elektrik akımına maruz kalan ve radyasyona maruz kalması nedeniyle ciltte gerçekleşen bu duruma cilt yanığı adı verilmektedir.

Cilt Yanığı Neden Olur Evde olduğumuz zamanlarda ufak kazalar sonunda en sık rastlanan olaylardan bir ellerde, yüzde ve parmaklarda meydana gelen yanıklardır. Ciltte meydana gelen bazı yanıklar fazlasıyla acı yapabilir. Su toplanması olabilir ya da deride kabarıklığa sebep olabilir. Elde meydana gelen ufak yanıklar genel olarak ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmese de hissedilen acıyı en az indirmek için bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Cilt Yanığı Tedavisi Nasıl Yapılır; Çiğ patates anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu sahi olduğu özellik ile cildi yatıştırmak için kullanabilir. Çoğunlukla koyu lekeler ve göz altı halkalarında kullanılan patates yanıklar üzerinde de çoğunlukla etkilidir. Patatesler dilim şeklinde kesilerek yanık alanlara konulabilir. Kabarcıkları önleyip ağrıyı en aza indirir. Yanık olan yere ilk anda soğuk su ile tedavi yapılmalıdır. Soğuk su yanma hissini dindirirken aynı zamanda cildi dindirir. Etkilenen yanık yer soğuk su altında birkaç dakika bekletilebilir. Bu yol yanıktan etkilenen yerin daha fazla yayılmasını ve kabarcık oluşmasını engeller. Aynı şekilde buz kompresi de uygulanabilir. Birkaç saat şeklinde aralıklarla yapılması önerilir. Bal ise dezenfekte gücü ile yanık tedavisinde uygulanır. Cildin tekrardan yenilenmesine yardım eder. Yanık alanlara çok miktarda sürülebilir. Bir zaman durduktan sonra o alan soğuk su ile durulanır. 

Gün içerisinde bu olay birkaç defa yapılabilir. Cilt için besleyici bir uygulamadır. Deri üzerinde meydana gelen küçük yanıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Miristik asit, laurik asit ve E vitaminine sahip olan Hindistan cevizi yağı; anti bakteriyel ve anti fungal şeyler de bulunmaktadır. Farklı yağ asitleri açısından zengindir. Bütün bu şeylerle yanık olan yerlerin iyileşmesine yardımcı olur. Limon suyu birinci dereceden olan yanık tedavisinde çok etkili bir yere sahiptir. Yanık izlerinin açılmasında ve ağrının az olmasında çok etkilidir. Muz yaprakları anti mikrobiyal, anti inflamatuar, anti hemarojik ve balgam söktürmede yardımcı olarak kullanılır. Bu muz yaprakları yanık tedavisinde de çok etkilidir. Bir tane muz yaprağı yanık olan yere uygulamada yeterlidir. Soğan quercetin ve kükürt gibi bazı maddelere sahiptir. Bu içeriğine dayanarak yanık tedavisinde uygulanılmaktadır. Yanmış olan cilde doğrudan uygulanabilir. İyileşme süresinin biraz azalmasına yardım etmektedir. Bitkisel çözümlerin hiçbir yan etkiye sahip değildir. Doktor ve ilaç tedavisi ile beraber kullanılabilir. Fakat kullanılan bazı krem ve merhemlerle birlikte reaksiyona geçebilir. O yüzden doktora başvurulması gerekir.
]]>
Kuru Ciltler İçin Sabun https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-sabun.html Fri, 17 Aug 2018 02:29:27 +0000 Kuru ciltler için sabun; seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Sabun içerisindeki kimyasal bileşenler nedeniyle insan cildinin kurumasına neden olur. Kuru cilde sahip olan bireyler ciltlerine sabun kullanmaya devam ettiğinde is Kuru ciltler için sabun; seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Sabun içerisindeki kimyasal bileşenler nedeniyle insan cildinin kurumasına neden olur. Kuru cilde sahip olan bireyler ciltlerine sabun kullanmaya devam ettiğinde ise cildin kuruması daha da artar ve bir süre sonra cilt tahriş olur. Kuruyan cilt bazen biraz acı ve döküntü ile kendisini hissettirmeye başlar. Kuru cilt yağlı cilde göre daha fazla avantajlıymış gibi gelebilir. Fakat yağlı ciltte kuru ciltte kendisine has bir kısım zorluklar meydana getirmektedir. Bu zorluklarla mücadele edebilmek için ise kullanacağımız temizlik ve bakım ürünlerine de çok dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle kuru cilt yeterli düzeyde korunarak nem dengesi sağlanmadığında daha hızlı yaşlanma eğilimine girer. Bu nedenle kuru cilt için seçilecek sabun ve sabun benzeri ürünlerin içeriğine çok dikkat edilmesi gerekir. 

Kuru ciltler için sabun kullanımında nelere dikkat edilmesi gerekir 
 • Kuru cilt için sabun yerine daha nemlendirici özellik taşıyan jellerin tercih edilmesinde büyük yarar bulunmaktadır. Ancak jel sabuna göre daha fazla kullanım maliyeti getirdiğinden sabun daha fazla tercih edilmektedir. Eğer kuru olan cildinize yine de sabun kullanmayı istiyor iseniz doğal olarak üretilen sabunları kullanmaya gayret gösterin. Piyasada pek çok markanın ürettiği çeşit çeşit sabunlar bulunmaktadır. Bu sabunların albenisi hem kokusu hem de ambalajı nedeniyle oldukça fazladır. Fakat bu sizi kesinlikle yanıltmasın ve cildiniz için en iyi ve kalitelisini arayın. Çünkü cildiniz özeldir ve hep en iyisine layıktır. 
 • Kuru ciltler için seçeceğiniz sabunun zeytinyağı ya da badem yağı gibi nemlendirici maddeler içermesine özen gösterin. Bu sayece cildinizde daha az kuruma meydana gelir. Bu ürünlerde daha fazla E vitamini bulunur ve bu vitamin sayesinde cilt nemini korur. 
 • Cildinize sabun temas ettirdikten sonra mutlaka cildinizi nemlendirin. Bunun için nemlendirici özellik taşıyan krem ya da bebek yağlarından yararlanabilirsiniz. 
 • Ayrıca kuru ciltler için sabun seçerken özel olarak üretilen ürünler tercih edilebilir. 
 • Bakteri azaltan ya da güzel koku içeren sabunlar cildi diğer sabunlara göre daha fazla kurutur. Bu nedenle bu sabunları kullanmamaya gayret gösterin. 
 • Kuru ciltler için cilt bakımında yapılacak en doğru davranış şekli sabundan mümkün olduğu kadar uzak durmaktır. 
 • Kuru ciltler için saldal ağacı yağı sabunu tavsiye edilmektedir. Özellikle çam sabunu ve karadut sabunu gibi sabunları daha az kullanmaya özen gösterin. Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve sabun kullanmakta kararlı iseniz cildinize en iyi gelecek sabunu bulabilmek için deneyerek bir karara varmanız gerekmektedir.
]]>
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ayva-cekirdeginin-cilde-faydalari.html Fri, 17 Aug 2018 21:31:39 +0000 Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları; Yüzde gitmeyen izlerden, renk tonu bozukluklarından ve sivilcelerden şikayetçi olanlar için ayva maskesi adeta bir şifa niteliği taşımaktadır. Uzmanlar pürüzsüz sivilcesiz ve lekesiz bir cil Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları; Yüzde gitmeyen izlerden, renk tonu bozukluklarından ve sivilcelerden şikayetçi olanlar için ayva maskesi adeta bir şifa niteliği taşımaktadır. Uzmanlar pürüzsüz sivilcesiz ve lekesiz bir cilt için sürekli para harcanan dönemlerin eskide kaldığını, doğadan gelmekte olan mucizevi bitki ve meyvelerin özleriyle, mükemmel bir cilde sahip olmanın, artık mümkün olduğunu belirtmektedir. Antioksidan özelliği bulunan ayvanın çekirdekleri cilt için, son derece faydalıdır. Uzman kişilere göre sağlıklı bir cilt için doğru ve dengeli beslenmek, stresten uzak yaşamak ve doğal cilt bakım ürünlerini, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Yaklaşık olarak yarım kilo ayva çekirdeğini 1 bardak ılık suda hafif haşlayıp, kapalı bir şişeye koyup, 5 gün bekletmek gerekmektedir. Buzdolabına koyulmamalıdır. 5 günün sonunda karışımın suyunu süzülerek, geceleri yüze sürülüp kuruyana kadar bekletilmelidir. Kuruduktan sonra yıkanmamalıdır. Eğer elinizde varsa, üzerine kantaron yağını parmaklarınızla masaj yapar şekilde sürebilirsiniz.

Ayva çekirdeği kremi, yüzdeki kırışıklıklara da oldukça faydalıdır ve kırmızı renkteki kantaron yağı cildi yeniler ve ölü deriden arındırır. Ciltteki gözenekler için sıkılaştırma kremleri kullanılabilir. Kantaron yağı ve ayva çekirdeği kremi karıştırılıp, cilde uygulanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken husus ise güneşe çıkılmamasıdır. Çünkü cilt, son derece hassaslaşacaktır. 

Ayva çekirdeği ile pürüzsüz bir cilt için yine, 7-8 adet ayva çekirdeği çıkartılıp, yarım çay bardağı ılık suda, ağzı açık biçimde 1 gün bekletilir. Jölemsi kıvama geldikten sonra yüz, boyun çevresine sürülür ve 20 dakika kadar, ciltte bekletilir. Ayva çekirdeğinin faydaları sayesinde, cildinizde bulunan lekelerin yok olduğunu ve cildinizin sıkılaştığını net bir şekilde görmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca, eğer hassas bir cildiniz varsa ve cilt bakım ürünleri için verdiğiniz paraların, cilde herhangi bir faydası olmadıysa, doğallık istiyorsanız bu maskeyi kesinlikle kullanmalısınız. Ayva çekirdeği maskesi ile, sivilcelerinizdeki belirgin azalışa şahit olacaksınız.
]]>
Muzun Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/muzun-cilde-faydalari.html Fri, 17 Aug 2018 23:00:14 +0000 Muzun cilde faydaları, muz tropikal alanlarda yetişen bir yetişen bir meyve türüdür. Kabuğunun içeriğinin lezzetle olmasıyla beraber dışının da başta cilt hastalıkları için faydalıdır. Cilt güzelliğine önem veren, öz Muzun cilde faydaları, muz tropikal alanlarda yetişen bir yetişen bir meyve türüdür. Kabuğunun içeriğinin lezzetle olmasıyla beraber dışının da başta cilt hastalıkları için faydalıdır. Cilt güzelliğine önem veren, özellikle de bayanların ilgi alanına giren bu konu, cilt bakımı için önemli bir paya sahiptir. Cilt ve saç bakımlarında önemli bir yere sahip olan muz, pahalı ve içeriğinin içinde ne olduğunu bilmediğimiz pahalı kremler yerine evde doğal yöntemlerle yapılıp uygulanmalıdır. Cildinin nemlenmesi için muzun kullanılması doğal bir botoks etkiye sahip olduğu bilinmelidir. Bundan dolayı cilde uygulanacak muz maskeleri sayesinde cildin hassasiyetini azaltıp, solmuş olan cildi yeniden eksi ve güzel görümüne kavuşturabilir.

Aşağıdaki yazımızda önemle vurgulayacağımız muzun cilde faydalarını ve doğal yöntemlerle yapılacak muzlu maskenin ne kadar kolay yapıldığı ve kullanıldığı açık ve net şekilde izah etmeye çalışacağız. Muzun içeriği kadar kabuğu da çok önemlidir ve atılmaması gerekir. Örnek olarak uzmanların belirttiği gibi muz kabuğunun cilde bırakıldığında nemlendirici etkiye sahip olduğunu söylemektedirler.

 

 Muzun cilde faydaları

Muzlu cilt maskesinin tarifi ve kullanışı: Kuru ve pürüzlü cilde sahip olanlar, yapacakları cilt muzlu maskesini düzgün ve düzenli olarak uyguladıklarında daha nemli ve pürüzsüz  cilde kavuşabilirler. Öncelikli olarak 1 tatlı kaşığı bal ve yarım muzu, 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırarak püre haline getirilmesi gerekir.  Temizlenen cilde kalın tabaka olacak şekilde bu hazırladığımız maskeyi uygulayıp yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar beklemesinin  ardından ılık bir suda durulaması gerekir. Bu yapılan yöntem haftada en az bir defa olacak şekilde uygulanması kafi olacaktır.

Hassas ve kızarıklık sorunu olan cilt: 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini ve yarım muzla beraber ezilmelidir. Uygun bir temizleyici ile arındırdığımız cildimizi maskeyi kalın bir tabaka halinde sürerek 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulamalıyız. Akabinde uygun bir nemlendirici sürdükten sonra bakımınızı tamamlamalıyız. Bu maskeyi haftada bir veya iki defa uygularsak bizim için faydalıdır.

Cilt beslemesi ve gençleştirmesi: İhtiyaç duyulan şey 1 yemek kaşığı kaymak ve yarım muz’dur. Bu ikisini balla karıştırarak önemli bir cilt maskesi olabilir. Özelikle tahriş olan ciltleri düzenler ve cildin genç kalmasını sağlar. Bu yöntem dediğimiz gibi evde yapılabilecek çok basit yöntemlerden biridir.

Ciltteki sivilce sorunu: Muzun içeriğinin cilde faydası olduğu kadar özellikle sivilce sorunu olan bir cilt için muzun kabuğu da önem taşımaktadır. Bunu yapmadan önce yüzümüzü güzelce temizlemesinin ardından muz kabuğunun nazik şekilde masaj yaparak bitirmesinin ardından dokunmadan uyumak gerekir. Sabah kalktığımızda ılık su ile yüzümüzü yıkamamız gerekir. Tabi bunun faydasını görebilmek için rutin şekilde yaparak faydasını görebiliriz

]]>
Elma Sirkesi Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/elma-sirkesi-cilt-bakimi.html Sat, 18 Aug 2018 00:35:04 +0000 Elma sirkesi cilt bakımı, Cilt bakımı için kimyasal ürünler kullanıldığı gibi doğal yöntemler de kullanılabilir. Organik elma sirkesi hiçbir şekilde kimyasal içermez. Elma sirkesi ile cilde yapılan uygulamalar özellikle gec Elma sirkesi cilt bakımı, Cilt bakımı için kimyasal ürünler kullanıldığı gibi doğal yöntemler de kullanılabilir. Organik elma sirkesi hiçbir şekilde kimyasal içermez. Elma sirkesi ile cilde yapılan uygulamalar özellikle geceleri uyumadan önce yapılmalıdır. Elma sirkesi ile cilt bakımı yapılırken ilk dikkat edilecek şey cildin temiz olmasıdır. Elma sirkesinin çok etki edebilmesi için gözeneklerin de açık olması gerekmektedir. Elma sirkesi asidik özelliğe sahip olduğu için bazı hassas ciltlerde alerjiye sebep olmaktadır. Eğer ciltte kabarma, kızarıklık ya da başka şikayetler meydana gelirse elma sirkesi uygulaması bir daha cilde yapılmamalıdır. 

Elma Sirkesi Cilt Bakımı ve Faydaları 

Sivilce problemi yaşayan bayanlar elma sirkesi ve su karışımı ile yüzlerini temizleyebilir. Bir litreye yakın su bir kabın içine alınmalı ve üstüne bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilmelidir. Bu karışım bir pamuk yardımıyla yüzde sivilce olan bölgeye uygulanmalıdır. Bu karışım yaklaşık olarak 10 dakika ciltte bekletilmelidir. Ardından ılık su ile yıkanmalıdır. Elma sirkesi antibakteriyel özelliğiyle cildi oluşan bakterilerden temizlemektedir. Elma sirkesi cildin ph dengesini düzenlediği için hem çok kuru hem de çok yağlı ciltler için çok faydalıdır. Elma sirkesi çok kuru olan ciltleri nemlendirirken çok yağlı ciltlerin de yağ düzeyini normale indirmektedir. Yani elma sirkesi bütün ciltlere uygundur. Elma sirkesi cilt kırışıklıklarına da çok iyi gelmektedir. Elma sirkesi içinde bekletilen bir pamuk ile yüz iyice silindikten sonra kuruması beklenmelidir. Böylelikle cilt hem nemlenir hem de gerginleşir. Bu uygulama düzenli bir şekilde uygulanırsa cilt kırışıklıklarına çok iyi gelir. Elma sirkesi ile yaz aylarında güneşin sebep olduğu yanıkların verdiği acı ve rahatsızlığın da önüne geçilebilir. 

Eşit miktarda koyulan soğuk su ve elma sirkesi karışımına pamuğu batırıp yüzde oluşan yanık bölgeye 5 dakika kadar sürülmelidir. Böylelikle yanık olan bölge hem nemlenir hem de yanık problemi geçer. Elma sirkesi oluşan selülitlerde de çok etkili doğal bir yöntemdir. Elma sirkesi ile masaj yağı karışımı selülit olan bölgeye günde en az bir defa masaj yapılarak uygulandığında selülitlerde azalmalar meydana gelecektir. Ancak bu işlem uyguladıktan sonra selülitin olduğu bölge sıcak tutulmalı ve sonra yıkanmalıdır. Elma sirkesi cilt üzerinde oluşan siğillerin kaybolmasını da sağlar. Elma sirkesine batırılan bir pamuk siğil üzerine bir yara bandı ile yapıştırılmalıdır. Bu uygulamaya diğer günlerde devam edilir ise ilerleyen süreçte siğilin rengi koyu bir hal alacaktır ve sonra da kuruyarak kaybolacaktır. Siğilin tekrar oluşmasının önüne geçmek için siğil kaybolsa dahi birkaç gün daha bu uygulamaya devam edilmelidir. 
]]>
Cilt Beyazlatma Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-beyazlatma-maskesi.html Sat, 18 Aug 2018 23:32:48 +0000 Cilt beyazlatma maskesi, Eski tarihlerden gelen cilt beyazlatma tutkusu kadınların şemsiye ile dolaşmasına özellikle Yunan kadınların cildi tahriş etmesine rağmen tebeşir tozu kullanmasına sebep olmuştur.  Dünyanın her y Cilt beyazlatma maskesi, Eski tarihlerden gelen cilt beyazlatma tutkusu kadınların şemsiye ile dolaşmasına özellikle Yunan kadınların cildi tahriş etmesine rağmen tebeşir tozu kullanmasına sebep olmuştur.  Dünyanın her yerinde bir çok kadının hayali cilt rengini bir kaç ton açmaktır. Kozmetik dünyası bunun için milyonlarca para harcaması kadınların bu tutkusu yüzünden. Uzak doğuda da büyük bir tutku olan cilt beyazlatma kozmetiği bu konuda başı çekmektedir.

Cildinizi beyazlatmak için kullanacağınız kozmetik ürünleri henüz sağlığa zarar açısından kanıtlanmadığı için zararlıdır. Bu yüzden doğal ürünlere yönelmeniz önerilir. Cilt beyazlatma maskesi denince akla ilk gelen pirinçtir. Pirinç güzelliklerine özellikle ciltlerine düşkün Asyalı kadınlar içinde güzellik iksiridir. Asyalı kadınlar ciltlerini güzel ve canlı tutabilmek için yüzlerce doğal tarif geliştirmişlerdir. Bunlardan en bilineni de pirinç cilt beyazlatma maskesidir. Asyalı kadınlar su bulamadıklarında pirinç tarlasındaki suyu kullanırlarmış yüzlerini pirinç suyu ile yıkayan kadınlar güneşte bronzlaşmak yerine daha beyaz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmuşlardır. Pirinç cilt tonunu açmakla kalmaz aynı zamanda cilt yaralarını iyileştirir, egzamayı önler, cildin elastikiyetini arttırarak kırışıklıkları önler, Ciltteki yağ oranını dengeler ve cildi derinlemesine temizler.

Pirinç ile yapılan cilt beyazlatma maskesi; için bir kaseye bir avuç pirinç unu ve bir çay bardağı süt koyun krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın daha sonra yüzünüze bir fırça yardımı ile sürün 15-20 dk kadar bekledikten sonra kuruyan maskeyi ılık su ile yıkayın bu maskeyi haftada 2-3 kez yaparsanız cilt tonunuzun açıldığını ve lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Diğer bir yöntemse bir avuç pirinci ovalayarak suyunu temiz bir kaba çekin bu su ile yüzünüzü yıkayın ve durulamayın kendi kendine kurumasını bekleyin bu tarifi de haftada bir uygulayın.

Portakal kabuğu ve yoğurt cilt beyazlatma maskesi; için yine güzel ve sağlıklı bir alternatif. Hatta ev yapımı cilt beyazlatıcılar arasında favori maskelerden biri. Evde soyduğunuz portakal kabuklarını kıtır kıtır olup iyice kuruyana kadar güneşte bırakın. Daha sonra portakal kabuklarını toz haline getirene kadar havanda dövün. Bir kase içerisine aldığınız portakal kabuğu tozu ile yoğurdu macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. 15- 20 dk bekledikten sonra durulayarak maskeyi çıkarın. Bu maske sayesinde cildiniz lekelerden ve siyah noktalardan arınacak ışıl ışıl olacaktır.

Yoğurt, domates ve yulaf karışımlı maske; 1 küçük domatesin suyunu hazırlayın 1 yemek kaşığı yulaf 1 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı domates suyunu macun kıvamına gelene kadar kadar karıştırın. Karışımı öncesinden temizlediğiniz yüzünüze uygulayın 15- 20 dk bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu maskede bulunan yulaf cildinizi ölü hücrelerden arındırır yoğurt az miktarda beyazlatır ve nemlendirir. Domates ise renginizi açar ve cildinizi sıkılaştırır.

Yine başka bir alternatif limon. Limon doğal bir cilt açıcıdır. Gece uyumadan önce yüzünüze sürerek uyumanız faydalı olacaktır. Özellikle gece çünkü limon cildinizi güneş ışığına karşı hassas hale getirir. Cildinizde koyu bulduğunuz bölgelere taze limon suyunu uygulayın 20 dk bekledikten sonra ılık su ile durulayın.
]]>
Elma Sirkesi Cilt Lekeleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/elma-sirkesi-cilt-lekeleri.html Sun, 19 Aug 2018 04:24:34 +0000 Elma Sirkesi Cilt Lekeleri, Neredeyse her derde deva olan elma sirkesinin cilt üzerindeki etkileri de son derece fazladır. Elma sirkesi asit içerdiğinden dolayı cildiniz çok ince ve hassas ise direk uygulamamanız gerekir. F Elma Sirkesi Cilt Lekeleri, Neredeyse her derde deva olan elma sirkesinin cilt üzerindeki etkileri de son derece fazladır. Elma sirkesi asit içerdiğinden dolayı cildiniz çok ince ve hassas ise direk uygulamamanız gerekir. Faydalı bir etki yaratmak yerine cildinize vereceğiniz zararlar daha fazla olabilir. Ayrıca elma sirkesinin faydalarından yeterince yararlanmak istiyorsanız mutlaka organik bir elma sirkesi kullanmanız gerekir. İyi ve güvendiğiniz markalardan temin edebileceğiniz gibi evde kendi elma sirkenizi hazırlayarak çok güvenilir bir elma sirkesine sahip olarak dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. 

Elma sirkesi cilt lekeleri için faydalı mıdır

Elma sirkesini cilt lekeleri için kullanmak istediğinizde mutlaka yüzünüzün temiz ve kirlerden arındırılmış olması çok önemlidir. Elma sirkesi ciltte bulunan cilt lekelerini gidererek cildin ren tonunu dengelemektedir. Yaşlılıktan kaynaklı lekeler, sivilce lekeleri ve ciltte oluşan kararmalar için elma sirkesi çok etkili bir formüle sahiptir. Elma sirkesi mutlaka gece yatmadan önce kullanılmalıdır. Çünkü gece boyunca cilt güneşten korunduğundan dolayı elma sirkesinin olumlu etkileri çok daha çabuk ortaya çıkmaktadır.

Ciltte oluşan lekeler için elma sirkesi nasıl kullanılmalıdır

Öncelikle bu konuda bilmeniz gereken şey elma sirkesini direkt olarak cilde uygulamamanız gerektiğidir. Elma sirkesini mutlaka su ile seyreltip o şekilde kullanmanız gerekir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 yemek kaşığı içme suyu ile karıştırıldıktan sonra bir pamuk yardımı ile cilde tampon yapılarak sürülmelidir. Bu formülü özellikle güneş ve yaşlılık lekeleri için düzenli olarak 1 ay uyguladığınızda cilt tonunuzda gözle görülür bir şekil de 1 ton açılma olacaktır. 1 hafta ara verip cildi dinlendirdikten sonra uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Gece boyu bu şekilde uyumanız da bir sakınca yok çünkü cilt kendini gece yenilediğinden elma sirkesinin mucizevi etkisi ile cilt tonunuz düzene girecektir. Organik ve bileşiminden emin olduğunuz bir elma sirkesini cilt lekeleriniz için hamilelik döneminde dahi güvenle kullanabilirsiniz. Elma sirkesi cildin ph dengesini ayarlama özelliğine sahip olduğundan cildin nem dengesini ayarlayarak cilt lekeleriniz için daha etkili bir çalışma sağlayacaktır. Elma sirkesi cilt lekeleri ve cilt güzelliği için adeta iksir niteliğindedir.

Elma sirkesini cilt lekesinde tedavi amaçlı kullanmanın bir başka formülü ise şu şekildedir. 1 su bardağı suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek 1 taşım kaynatın. Karışımı çukur bir kaba koyarak kafanıza bir havlu kapatın. Buhar yardımı ile elma sirkesinin formülü cildiniz üzerinde aktif olarak çalışmaya başlar. Ve cildinizin daha derinlerine nüfuz eder. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Ama aynen bu uygulamada da düzenli kullanım şarttır.         

    

]]>
Çörek Otu Cilt Kremi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/corek-otu-cilt-kremi.html Sun, 19 Aug 2018 23:47:47 +0000 Çörek otu cilt kremi, çörek otunun ölümden başka her derde deva olması söyleminin örneklerinden birisidir. Çörek otu bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otu özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlend Çörek otu cilt kremi, çörek otunun ölümden başka her derde deva olması söyleminin örneklerinden birisidir. Çörek otu bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otu özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte uzmanlar tarafından önerilmektedir. İçeriğinde bulunan karbonhidrat, bitkisel yağ ve protein nedeniyle kompleks bir besindir. Omega 3 ve omega 6, kalsiyum, sodyum, demir, fosfor, A, B, B12 VE B2 vitaminlerini içerir. Virüs ve bakteri oluşumunu engeller ve var olanları da yok eder. 

Çörek otu cilt kremi faydaları: Çörek otunun kendisi gibi bir çok cilt problemine iyi gelmektedir. Kozmetik kremlerle kıyaslandığında bitkisel ve doğal bir ürün olması sebebiyle tercih edilir. Pek çok kadının ortak sorunu olan cilt lekeleri çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Her kadın pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak ister, fakat her zaman bu mümkün olmaz. Çeşitli çevresel ya da hormonal sebepler (hamilelik, enfeksiyona bağlı hastalıklar, mantar gibi sebepler) cilt bozulabilir ya da lekelenebilir. Çörek otu kremi özellikle cilt lekelerine, sivilce, siyah nokta ve kırışıklıklara iyi gelir.

Çörek otu cilt kremi nasıl kullanılır Çörek otu dahili kullanımda çok dikkat edilmesi gereken bir ürün iken cilde sürülerek kullanıldığında hiç bir yan etkisi yoktur. Yaşlanma belirtilerini geciktirme etkisi ve yara izlerini bir miktar da olsa yok etmekte kullanılır. Ciltteki kızarıklıkları tedavi etmede rahatlıkla kullanılabilir. Sadece kadınlar için değil erkekler içinde kullanımı mümkündür, özellikle tıraş sonrası cildi rahatlatmada yarar sağlar. Kuru ciltleri nemlendirmede ideal bir üründür. Kızaran, hassas ve egzamalı ciltlerde etkisi olduğu belirtilmektedir. Romatizma ve spora bağlı olarak gelişen ağrılarda, kızarma ve şişmelerde etkisi görülmüştür. Ciltteki sorunlu görülen bölgeye yeterli miktarda sürmek yeterlidir. Cildiniz için ne kadar doğal olursa olsun bu tip ürünleri kullanmadan önce cilt doktorunuz ile konuşmakta fayda vardır. 
]]>
Ballı Cilt Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/balli-cilt-maskesi.html Mon, 20 Aug 2018 03:40:41 +0000 Ballı Cilt Maskesi, Bir çok cilt maskesinin içinde bal bulunmaktadır. Balın cilt maskelerinde bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni balın, cildi nemlendirmesi, B vitamini açısından oldukça zengin olduğundan cildi canland Ballı Cilt Maskesi, Bir çok cilt maskesinin içinde bal bulunmaktadır. Balın cilt maskelerinde bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni balın, cildi nemlendirmesi, B vitamini açısından oldukça zengin olduğundan cildi canlandırması ve koruması, iltihabı kurutarak cilt altına yerleşmiş olan sivilceleri yok etmesi ve cilde parlaklık vererek cildi beslemesidir. Bal eski çağlarda cilt maskesinin yanı sıra aynı zamanda kesik ve yanık tedavisinde de kullanılırdı. Balın bakteriyel özelliği sayesinde kremin olmadığı dönemlerde antiseptik ilaç olarak kullanılırdı. Tabi ki balın hakiki ve doğal olması çok önemlidir. Özellikle ergenlik dönemi geçiren gençlerin en büyük sıkıntısı olan ergenlik sivilcelerine karşı hazırlayacağımız ballı maskenin faydasını çok fazla göreceksiniz. Ballı Maske cilt tipine göre ayrı olarak hazırlanır. Sivilceler için bakterilerin ölmesi için hazırlanan cilt maskesi aynı zamanda gözeneklerin kapatılmasına, yaşlanma etkisine karşı cildi sıkılaştırmak için ve kuru olan ciltlerin onarımı için hazırlanabilir. 

Gözenekler İçin Ballı Cilt Maskesi: Bir tatlı kaşığı balın içine bir kaç damla limon sıkın. Yüzünüzü temizleme jeli ile iyice yıkadıktan sonra duru su ile bol bol su dökerek durulayın. Daha sonra ballı cilt maskesini sürerek beş dakika kadar cildi dinlendirin. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak cilt nemlendirici kreminizi sürün. Bal maskesini düzenli olarak kullandığınız zaman cilt altına yerleşmiş olan siyah noktaların ve sivilcelerin zaman içinde yok olduğunu göreceksiniz. Çünkü bal gözenekleri derinlemesine temizleyerek deri altındaki yağ ve kir nedeni ile tıkanan gözeneği açarak cildin nefes almasını sağlar. 

Kuru Ciltler İçin Ballı Cilt Maskesi: Bal cildi derinlemesine temizlerken aynı zamanda cildi nemlendirir. Bu nedenle düzenli olarak haftada üç kez yukarıdaki bal maskesi tarifini uygulayın. Cildi kuru olan kişiler bal maskesini uyguladıkları anda farklı hemen fark edeceklerdir. bal maskesi cildi nemlendirdiği gibi nemi cilde hapsederek cildin sürekli nemli ve yumuşak kalmasını sağlar.

Yaşlanma Etkisine Karşı Ballı Cilt Maskesi: Cilt yaşlandıkça ciltteki kolajen etkisi etkisi azalacak ve hücreler azalacağından vücut daha az cilt hücresi oluşturabilecektir. Ciltte ölü hücrelerin bulunması ciltte sarkmalara ve kırışıklığa neden olur. Bu nedenle cildi sürekli nemlendirerek antioksidanlar ile zenginleştirmeliyiz. Hakiki doğal baldan bir yemek kaşığı bir çay tabağına alarak içine bir kaç damla limon sıkın. Daha sonra akşam uyumadan önce cildinizi önce makyajdan temizleyerek cildinize en uygun yüz temizleme jeli ile peeling yapın. Daha sonra masaj yapar gibi dairesel hareketler ile ballı cilt maskesini uygulayın. Yaklaşık on dakika kadar cildin gerginleşmesini sağlayın. Cilt gerildikten sonra yüzünüzü yıkayın ve gül suyu ile tonik uygulayın. Ardından cilt tipinize göre nemlendirici kreminizi sürün. Cildinizi ışığa maruz bırakmadan uyuyun. Sabah cildinizin nemlendiğini ve gözeneklerinin sıkılaştığını ve cildin parladığını hissedeceksiniz. 

 

]]>
Evde Cilt Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/evde-cilt-maskesi.html Mon, 20 Aug 2018 22:26:58 +0000 Evde cilt maskesi, cilt maskesi ciltte oluşan sivilce, cilt yağlanmaları ve ciltte oluşan siyah noktaları ortadan kaldırmak için uygulanan maskelerdir. Ciltte oluşan bu sorunlar hormonal, stres ve sıkıntıya bağlı olarak oluşur. Evde cilt maskesi, cilt maskesi ciltte oluşan sivilce, cilt yağlanmaları ve ciltte oluşan siyah noktaları ortadan kaldırmak için uygulanan maskelerdir. Ciltte oluşan bu sorunlar hormonal, stres ve sıkıntıya bağlı olarak oluşur. Cilt maskeleri için evde uygulanan ve oldukça etkili olan çözümler bayanlar tarafından uygulanarak sonuç alınmıştır. Evde uygulanan cilt maskesi daha doğal ve sağlık açısından daha iyi olduğu fark edilmiş ve bu yüzden bayanlar tarafından tercih edilmiştir. Evde uygulanan cilt maskesi maddi açıdan daha ucuz ve masrafsız bir yöntem olduğu belirtilmiştir.

Evde uygulanan cilt bakımında ciltte oluşan karışıklık sorununa da çözüm bulunmuştur. Ciltte oluşan sarkma ve kırışıklık için evde uygulanan en etkili maske bal ve elma sirkesi olduğu yapılan maske sonunda ulaşılmış başarılı buluşlar arasında yer alır.

Evde cilt maskesi nasıl yapılır

Evde uygulanan cilt maske çeşitleri; banyo suyu içerisine ilave edilen yarım çay bardağı elma sirkesi ve 1 su bardağı süt cilde nemlilik vererek cilt kuruluğunu ortadan kaldırır. Cilt bakımına önem veren tüm bayanların tercih ettiği bir cilt güzelliği olarak bilinen bu iksir oldukça etkilidir. 

Limon maskesi; limon ve bal maskesi en çok kullanılan maskeler arasında yer alır. Yarım limon suyu ile 1 çorba kaşığı bal krem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve cilde sürülür. Bal ve limon maskesi cilde parlaklık vererek cildi güzelleştirir. 

Avokado maskesi; Avokado, elma sirkesi ve zeytin yayından elde edilen cilt maskesi ciltte oluşan sarkmayı ortadan kaldırarak güzel görünüme sahip olmayı sağlar.  Avokado cildi temizleyici özelliği en bilindik mucizesidir. 

Ayva maskesi;Ayva çekirdekleri bir bardak içerisinde bekletilerek krem kıvamına getirilir ve 1 gün içerisinde hazır olan bu maske tüm cilde uygulanarak sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Tüm bayanların evde uygulayıp sonuç aldığı maske çeşididir.

Evde uygulanacak cilt güzelleştirme maskeleri arasında gül oldukça etkili bir yöntemdir. Banyo suyu içerisine atılan gül yaprakları cilde huzur ve mutluluk verir.
]]>
Kuru Cilt Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-cilt-maskesi.html Tue, 21 Aug 2018 13:11:02 +0000 Kuru cilt maskesi, kuru cilt bakımı ihmal edildiği takdirde birçok problemle karşı karşıya kalınabilir. Ciltte kabuklanma, pul pul dökülme gibi problemlerle sık karşılaşılır. Bu tür problemlere maruz kalmamak iç Kuru cilt maskesi, kuru cilt bakımı ihmal edildiği takdirde birçok problemle karşı karşıya kalınabilir. Ciltte kabuklanma, pul pul dökülme gibi problemlerle sık karşılaşılır. Bu tür problemlere maruz kalmamak için nemlendirici özelliği olan kremler ya da doğal maskelerle cilt kuruluğu önlenmelidir. Kuru ciltler özellikle soğuk ve rüzgarlı havalardan, güneş ışığından, sıcak ya da soğuk sudan çok fazla etkilenir. Kuru cilt maskesi kullanılarak cildin nem oranı arttırılarak oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek maskeler cildin daha dayanıklı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Kuru cilt maskesi tarifleri

Kuru cilt için nem maskesi: 1 tane yumurta sarısı, 2 şeker kaşığı bal ve 2 şeker kaşığı zeytinyağı bir kasenin içinde güzelce çırpılır. Hazırlanan maske dekolte bölgesi dahil tüm cilde sürülerek 15 dakika bekletilir. Cilt ılık suyla temizlenmelidir. Maskenin ardından cilt kurulandıktan sonra cilde nemlendirici sürülmelidir.

Kuru cilt maskesi: 2 dilim haşlanmış kabak ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı bir kabın içine alınır. Kabak çatal yardımıyla iyice ezilerek zeytinyağı ile homojen şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım boyun, yüz ve eller için kullanılabilir. 20 dakika bekletildikten sonra maske ılık su yardımıyla temizlenmelidir.

Yoğun nem maskesi: 1 tane yumurta beyazı çırpılır. 1 tane havucun kabukları soyulup rendelenir. Yumurtayla homojen şekilde karıştırılan havuç cilde sürülür ve 30 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra cilt ılık suyla yıkanır.

Kuru cilt için marul maskesi: 3 tane marul ince ince kıyıldıktan sonra, üzerine 4 damla limon suyu ve 1 şeker kaşığı zeytinyağı eklenir. Karışım çatalla ezilerek iyice karıştırılır. Elde edilen maske 20 dakika bekletilerek ılık suyla yıkanır.

Nemlendirici maske: 1 tane şeftalinin kabukları soyularak bir çatal yardımıyla iyice ezilir. Üzerine krem kıvamı alana kadar papatya suyu eklenip karıştırılır. Karışım cilde masaj yapılarak sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Tercihen maskeye bir çay kaşığı bal ilave edilebilir.

Muz maskesi: Yarım muz iyice ezildikten sonra üzerine 1 şeker kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı süt eklenip karıştırılır. Karışım öncelikle göz etrafına sürülür. Daha sonra cildin tamamına sürülerek 20 dakika bekletilir. Yıkarken ılık su yardımıyla cilde masaj yapılarak maske ciltten arındırılır. Maske haftada bir defa uygulanabilir.

Nar suyu maskesi: Yarım kahve fincanı nar suyu çukur bir kabın içine alınır. Üzerine 1 şeker kaşığı polen tozu ve 1 şeker kaşığı badem yağı eklenip karıştırılır. Karışım cilde sürülerek 20 dakika bekletilerek ılık suyla yıkanır. 

Kuru cilt için çilek maskesi: Yarım su bardağı çilek ayıklandıktan sonra bir kabın içinde ezilir. Üzerine 3 çorba kaşığı yulaf, 1 tane yumurta sarısı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı eklenip çırpılır. Elde edilen karışım cilde oval masaj hareketleriyle tatbik edilir ve 20 dakika bekletilir. 20 dakika sonra cilt yine masaj yapılarak ılık suyla temizlenir. Kuru ciltlerde çok sık karşılaşılan göz altı kırışıklıkları için oldukça etkili bir maske tarifidir.

]]>
Cilt Bakım Yağları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-bakim-yaglari.html Wed, 22 Aug 2018 07:07:19 +0000 Cilt Bakım Yağları, Cildinizin cansız ve mat görüntüsünden kurtarmak için cildinize en uygun cilt bakım yağını seçerek uygulaya bilirsiniz. Böylelikle hem cildinize doğal parlaklık ve canlılık verecek hem de cildinizi doğal Cilt Bakım Yağları, Cildinizin cansız ve mat görüntüsünden kurtarmak için cildinize en uygun cilt bakım yağını seçerek uygulaya bilirsiniz. Böylelikle hem cildinize doğal parlaklık ve canlılık verecek hem de cildinizi doğal ve bitkisel yağlarla beslemiş olacaksınız. Ayrıca cilt bakım yağları ile cildinize büyük yatırımlar yaparak bütçenize zarar vermenize gerek kalmaz. Bir kadının en güzel giysisi cildidir. Bu nedenle cilde çok önem vermek gerekir. Bitkisel yağlar ile hazırlayacağınız yağlar çok hafif olduğu için cilde sürüldüğü anda deriyi hemen emer ve yumuşatır. 

Cilt Bakım Yağları Nelerdir

Badem Yağı: Cilt bakımı için en çok kullanılan ve en çok önerilen cilt bakım yağı olan badem yağıdır. Badem yağının en büyük özelliği cilt tarafından kolayca emilmesi ve cilde canlılık ve parlaklık kazandırmasıdır. Badem yağı cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi besleyerek doğal güzelliğine kavuşmasını sağlar. Cildi yağlı olan kişiler öncelikle cildi temizleyerek cildine en uygun peelingi yaptıktan sonra masaj yaparak badem yağını sürüp yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayarak durulayın. Cildi kuru olan kişiler badem yağını uyumadan önce sürmeleri faydalı olacaktır. 

Hindistan Cevizi Yağı: Cilt ile oldukça uyumlu olan ve son derece cilde yararlı olan bitkisel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Sadece cilde değil vücut için ve saç diplerini canlandırmak için de Hindistan cevizi yağından faydalanılır. Hindistan cevizi yağı, cildi canlandırır ve besler. Aynı zamanda cilde parlaklık kazandırır ve cildin nem oranını arttırarak cildi yumuşatır. Özellikle kış aylarında cildi çok çabuk kuruyan kişiler için çok uygun bir bitkidir. Çünkü ciltteki çatlaklıkları da onarır ve cildi mat görüntüden kurtarır. Özellikle banyodan çıktıktan sonra rahatlayan cilde masaj yaparak uygulamanız faydalı olacaktır. 

Argan Yağı: Argan yağı E vitamini açısından oldukça zengin ve cilde son derece uyumlu doğal ve bitkisel cilt bakım yağıdır. Argan yağı cildi temizlerken aynı zamanda ciltteki iltihabı kurutur. Bu nedenle özellikle saç dökülmelerinde ve saç dipleri sorunu olan kişilerde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Masaj yapılarak temiz olan cilde uygulamak cildi uyarır ve kan dolaşımını sağlar. Cilde genç ve sağlıklı bir görüntü verir. Ayrıca cilde sürüldüğü anda deri altında hızla emilerek cildi canlandırır ve yaşlanma etkisine karşı geciktirir. 

Zeytinyağı: Zeytinyağı hem içilerek hem yemeklere kullanılarak hem de cilde masaj yaparak sürülerek cilde fayda sağlar. Hem iç hemde dış organlara oldukça faydası vardır. Ciltte geçmeyen lekelere karşı korur ve cildi yumuşatır. Aynı zamanda cildi besler ve cilde parlaklık vererek cildi gençleştirir. Hiç bir yan etkisi olmayan zeytinyağını sürekli tüketmeniz hiç bir zarar vermez.
]]>
Cilt Güzelleştirme https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-guzellestirme.html Wed, 22 Aug 2018 23:32:22 +0000 Cilt güzelleştirme, hemen hemen her bayanın yaptığı bir şeydir. Her bayan sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Fakat çevresel faktörler olsun, genetik sebeplerden olsun cilt güzelliğini sağlamak her zaman Cilt güzelleştirme, hemen hemen her bayanın yaptığı bir şeydir. Her bayan sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Fakat çevresel faktörler olsun, genetik sebeplerden olsun cilt güzelliğini sağlamak her zaman mümkün olamayabilir. Yüzünüzde leke, göz altı morlukları, sivilce izleri, siyah nokta ve akneler varsa, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımızda doğal cilt güzelleştirme yöntemlerini ve uygulanış şekillerini bulabilirsiniz. 

Yoğurt ve Karbonat Maskesi ile Cilt Güzelleştirme

Yoğurt ve karbonat karışımı ile kısa sürede sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkün. Yoğurt ve karbonat maskesi ile yüzünüzdeki ölü hücreler yenilenecek ve pırıl pırıl, yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız. Bu cilt güzelleştirme yöntemini gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada bir defa düzenli olarak uygulamalısınız. Uygulama sonrası cildinizdeki farkı göreceksiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir kase içinde bir kaşık yoğurt ile bir kaşık karbonatı karıştırın. Karbonatın etkisi ile yoğurt kabaracak ve krem gibi bir kıvam haline gelecektir. Bu karışımı yüzünüze güzelce yedirerek sürün. Tabi bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu karışımı dudaklarınıza ve göz çevresine sürmeyin. Zaten bu tüm maskeler için geçerli bir kuraldır. Cildiniz yağlı ise 20-25 dakika kadar bekletin. Hassas ve kuru bir cilde sahipseniz, 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu cilt güzelleştirme yöntemini haftada bir defa uygulayın. Karbonat yüzün yanmasına sebep olduğu için her gün yapmaya kalkışmayın. Uygulamadan sonra yüzünüzde oluşan kızarıklık bir iki saat içinde kaybolacaktır. Fazla yanma hissi oluşur ve kızarıklık uzun süre geçmez ise, maskeyi bir daha uygulamayın. 

Limon ve Salatalık Suyu ile Cilt Güzelleştirme

Limon suyunun cildi beyazlatma etkisine sahip olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cildinizi güzelleştirmek için bu yöntemi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Limonun içindeki madde cildin rengini açarken, kullanılacak olan salatalık suyu ise cilde tazelik verecektir. Bir kaşık limon suyu ile bir kaşık salatalık suyunu karıştırın. Kışın uygulamayı düşünüyorsanız, salatalıklar doğal olmayacağı için onun yerine bal kullanabilirsiniz. Limon ve salatalık suyu karışımını cildinize yedirerek, sürün. Göz çevresine ve dudaklara sürmemeye dikkat edin. 15-20 dakika yüzünüzü bu şekilde bekletin. Süre dolduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı da haftada bir defa yapın. Her gün veya daha kısa sürede uygulamak doğru değildir. Cilt güzelleştirme yöntemi sonrasında, cildinizin renginin açıldığını ve pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Domates Maskesi ile Cilt Güzelleştirme

Domates cildin gözeneklerini açarak, cildin nemlenmesine olanak sağlar. Yapmanız gereken, kabuğunu soyduğunuz domatesi robottan geçirerek ezmek. Ezdiğiniz domatese, domatesin su miktarına göre un katıp, krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra karışımı yüzünüze uygulayın. Göz çevresine ve dudaklara uygulamayın. 10-15 dakika  yüzünüzde bekletin. Sürenin sonunda ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu cilt güzelleştirme yöntemini haftada 2-3 defa yapabilirsiniz. Cildinizin nemlendiğini ve renginin açıldığını göreceksiniz.


]]>
Aşırı Yağlı Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/asiri-yagli-cilt.html Thu, 23 Aug 2018 04:06:52 +0000 Aşırı Yağlı Cilt: sebepleri birçok nedenden dolayıdır. Ciltte aşırı sebum üretiminden kaynaklanır. Tıkanmış gözeneklere, sivilceye ve akneye neden olan kir maddeler yağlı ciltte birikir. Cildin aşırı yağlı, aşı Aşırı Yağlı Cilt: sebepleri birçok nedenden dolayıdır. Ciltte aşırı sebum üretiminden kaynaklanır. Tıkanmış gözeneklere, sivilceye ve akneye neden olan kir maddeler yağlı ciltte birikir. Cildin aşırı yağlı, aşırı parlaması bir çok kişinin özellikle genç kızların kabuslu günleri olur. Ergenlik çağına gelene kadar herkesin kadın erkek cildi yağ ve nem dengesi bakımından normal bilinir. Fakat 14-15 yaşlarında seksüel hormonlar faaliyete geçince işler tamamen değişir. Pürüzsüz, saydam çocuk cildi herkeste yağlanma yapar.  Bu geçiş döneminde cilt tipleri değişir. Kimi insanların payına aşırı yağlı cilt düşer. Aşırı yağlı ciltlere kurutucu ve tahriş edici bakım yapılmadıkça, kolay kırışmaz ve güzel görünür.  Bu açıdan avantajları vardır. Cildinizin tipi buluğ çağında, hamilelik, menopoz döneminde ara mevsimlerde değişme yapabilir.  Sonbahar mevsiminde yağlanma artar. 

Cilt Neden Aşırı Yağlanır: Cildin aşırı yağlı olması çoğunluk ile kalıtımsaldır. Cildin temizliği ihmal edilmesi, yanlış kozmetik ürünler kullanılması, yanlış cilt bakım ürünleri ve aşırı derece stres, kan dolaşımı rahatsızlıkları, hormonal sorunlar, metobolizma sorunları, sağlıksız beslenme cildinizin aşırı yağlanmasına sebep olur.  Stres ve uykusuzluk ciltin yağlanmasını geçici olarak arttırır. Cildiniz 'sebum' ismi verilen bir yağ tabakası ile kaplıdır. Normal miktarda sebum üretimi yararlı ve gereklidir.  Çünkü cildinizin nemini arttırır. Aşırı sebum üretimi ise ölü cilt tabakası ile birleşerek gözenekleri genişletir. Siyah nokta, sivilce ve akne oluşturur. Aşırı yağlı ciltte yaz bezelerinin sayısı normal cilt ile aynıdır. Fakat yağ üretimi ve salgısı yüksektir.  Aşırı yağlı cilt her yaşta farklı sorunlara neden olur. Örneğin gençler sivilce, siyah nokta, akne ile uğraşırlar, 30 ve 50 yaş arasında gözeneklerin genişlemesine neden olur ve ön plana çıkar. Daha sonra cildin kalınlaşmasına, matlaşmasına neden olur. Ciltte gözeneklerin büyümesi ile sarkmada olur. 

Aşırı Yağlı Cilt Nedenleri Nedir: 
 • Kullanılan ilaçlar cildin daha fazla yağlanmasına sebep olur.
 • Yanlış kozmetikler ve bakım ürünleri.
 • Kişide bulunan bazı hastalıklar aşırı cilt yağlanmasına sebep olmaktadır.
 • Cilt yağlanma sebebinin en önemli maddesi ergenlik döneminde yağ salgısının yüksek seviyeye çıkmasıdır.
 • Yağ bezelerinin hormonlar sebebiyle düzensiz salgılanması aşırı cilt yağlanması yapar.
 • Tüketilen besinler ciltte yağlanma çok fazla yapmaktadır. Yağlı yiyecekler sebum miktarını değiştirmektedir.
 • Bilinçsiz şekilde alınıp kullanılan kapatıcı ve fondötenler ciltte aşırı yağlanmaya neden olur. Katı kapatıcı fondöten ciltte yağlanmayı arttırmaktadır.
 • Yapılan diyetler özellikle zayıflamak için zaman zaman aşırı yağlanma yapar ciltte. Yetersiz gıda ve vitamin alınmasıdır sebebi.

Cildinizin yağ dengesini korumak için aşırı yağlanmaması için doğal cilt maskeler tercih ediniz. Mutlaka uzman bir doktora danışarak uygun ürünler kullanınız.

]]>
Cilt Hastalıkları Kaşıntı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-hastaliklari-kasinti.html Thu, 23 Aug 2018 15:35:13 +0000 Cilt Hastalıkları Kaşıntı: cilt hastalığında kaşıntının birçok sebepleri vardır. Tıp dilinde kaşıntıya "pruritus" olarak geçer. Kaşıntı cilt  hastalığının belli belirtilerindendir. Bazen vücudu belirli bölge Cilt Hastalıkları Kaşıntı: cilt hastalığında kaşıntının birçok sebepleri vardır. Tıp dilinde kaşıntıya "pruritus" olarak geçer. Kaşıntı cilt  hastalığının belli belirtilerindendir. Bazen vücudu belirli bölgelerinde ve vücudun tamamında olarak kendini gösterir. şiddetli kaşıntı bazen uykusuzluğa kadar neden olur ve depresyona kadar yol açar. Bu kaşıntıya sebep olan birçok nedenleri vardır. Sinirsel olarak, depresyon, ürtiker, egzama, mantar, sedef, kurdeşen, gıda ve ilaç alerjisi, böcek ısırıkları gibi birçok cilt hastalıkları kaşıntıya sebep olurlar kaşıntının yanı sıra vücutta kızarıklık ve kabarıklıklar oluşabilir. İçte yatan birçok hastalıklarda vücutta kaşıntıya neden ol bilir. Bunlar şeker, astım kanser ve bir takım böbrek rahatsızlıkları da vücutta kaşıntıya neden olur. Deride kalınlaşma, kızarıklık, döküntü, kabuklanma olduğunda bunun deri hastalığına bağlanabilir. 

Ciltte belirti vermeden kaşıntının altında başka nedenler yatabilir. Bunu anlamak için kan tahlili yapılarak anlaşılır. kaşıntının altındaki hastalıklar tedavi edildiğinde kaşıntı kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Kaşınan bölgeye soğuk suyla tampon yapmak kaşıntının hafifler ve biraz rahatlamaya faydası olur. Bunun yanı sıra cildi nemlendirmek, parfüm içermeyen cilt bakım ürünleri kullanılabilir ve kaşıntıya sebep olmayan kıyafetler giymemeye dikkat edilirse kaşıntıyı birazda olsa kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Kaşıntı çok şiddetli olup dayanılmayacak duruma getirir ve uykusuz geceler geçirmeye neden olur. kaşıntı deyip geçer diye beklememek gerekir mutlaka bir hekim başvurulmalıdır. Bazı kaşıntı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden mutlaka bir hekime gidilip birtakım tahliller yapılmalıdır.

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir: Kaşıntı muayene ile teşhis konulması mümkündür. Kaşıntıya  neden olan bir cilt hastalığı neden oldu ise tedavi ile geçmesi mümkündür. Ağızdan alınan ilaçlar veya kortizonlu kremler, cilt kuruluğunu önleyen nemlendiriciler fototerapi, lazer tedavileri gibi tedaviler uygulanır. Ciltteki bazı kaşıntılar ciddi hastalıkların belirtisi olduğu için belirtisiz kaşıntılar için mutlaka tahlil yapılıp kaşıntının nedeni bulunmalıdır. Bu sayede bazı hastalıklarda erken tesis hayat kurtarır. Bu kaşıntılar kanser, böbrek, tiroit, kansızlık veya parazit gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir ihmal edilmeden mutlaka doktora gidilip tedavi edilmelidir.]]>
Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-gunes-kremi.html Fri, 24 Aug 2018 12:36:37 +0000 Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi, özellikle yazın sıcak günlerinde güneş kremi kullanımı yaygınlaşmaya başlar ama güneş kremi özellikle atopik ve kuru ciltler için yılın her zamanı kullanılması gereken bir ihtiyaçtır. Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi, özellikle yazın sıcak günlerinde güneş kremi kullanımı yaygınlaşmaya başlar ama güneş kremi özellikle atopik ve kuru ciltler için yılın her zamanı kullanılması gereken bir ihtiyaçtır. Kuru ve hassas cilt tipleri güneşin zararlı etkilerinden normal ve yağlı ciltlere nazaran daha çok etkilenirler. Kuru ciltler egzama ya da dermatit gibi cilt hastalıklarına meyilli olduklarından dolayı cilt bakım rutinlerine mutlaka güneş kremi eklemeli ve gün içinde bir kaç defa yenilemeleri gerekir. Güneş kremlerinin genel etkisi güneşin zararlı UV ışınlarının cilt üzerinde oluşturacağı hasarı en aza indirmek ve cildi bu etkilerden olabildiği kadar korumaktır.

Kuru Cilt Tipleri Hangi Güneş Kremini Tercih Etmeli:

Kuru ciltler genellikle atopik ve hassas yapıdadırlar. Bu sebeple oluşabilecek en ufak hasarın bile tedavisi ve onarılması hem uzun zaman alabilir hem de ciltte istenmeyen lekelere sebep olabilir. Güneşe maruz kalmak tüm cilt tipleri için kötü sonuçlar doğurur özellikle cilde direkt etki eden yaz güneşinin etkileri oldukça kalıcı olabilmektedir. Güneş ışınları cilde dik gelen öğlen saatlerinde cilde etki ederse normal ve yağlı ciltlerde bile kuruma ve hassasiyete sebep olabilir. Bu durum bir de kuru ciltler üzerinde etki ederse sonuç çok daha kötü olacaktır.

Kuru cilt tipleri dermatit ve egzamaya yatkın olurlar. Bu sebeple seçecekleri güneş kremleri sıradan drogstore markaları yerine daha eczane markaları üzerine yoğunlaşmalıdırlar. Genellikle ilk defa güneş kremi kullanacak olan kuru ve problemli cilde sahip kişilerin bir dermatoloğa başvurması ve kullanacağı ürünü dermatolog vasıtası ile seçmesi önerilir. Bunun yanı sıra cildi çok problemli olmayan kuru cilde sahip kişiler için piyasada bir çok markanın güneş etkilerini azaltmak için üretilen bir çok ürünü vardır. Her bütçeye ve her cilt tipine uygun olarak elde edilebilecek güneş ürünlerinin içinden kişi kendine en uygun olanı seçebilir.

Güneş kremlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ürünü alırken içeriğine dikkat etmek olmalıdır. Bir çok güneş ürünü ciltte beyaz maske etkisi yapabilir ve cilt üzerinde emilimi zor olabilir. Bunun yanı sıra ciltte leke yapabilen ve cilt üzerinde akne ve sivilceye sebep olan bazı ürünler de vardır. Daha önceden herhangi bir ürün alıp bu gibi problemler ile karşılaşan kuru ciltli kullanıcılar için yeni ürün seçerken içeriğe dikkat etmek önemlidir.

Kuru cilt yapısına sahip kişiler günlük hayatta da güneşin kötü etkilerini önlemek için spf içeren nemlendiriciler kullanabilirler. Güneş kremi yaz mevsimi için tercih edilecek ise eğer mutlaka 50 ya da daha üstü spf içeren ürünler tercih edilmeli ve akşam duş sonrası after sun bir ürün ile cilt nefes aldırılmalıdır. Yaz mevsimi dışında güneşten korunmak için bu kadar yüksek spf oranına ihtiyaç olmasa da yine de kuru ve atopik ciltler en az 20 spf içeren ürünler tercih etmelidirler. Buna rağmen makyaj altı için kullanılacak ürünler yağ içermeyen ve hafif yapıda tercih edilmelidir. Güneş kremi tercih edilir iken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus şudur, eğer makyaj altına spf içeren bir krem kullanılacak ise ve özel bir gün ya da bir davet için dışarı çıkılacaksa spf içeren kremlerin fotoğraflarda beyaz maske etkisi yaptığı unutulmamalı ve üzerine kullanılacak ürünler buna uygun olarak seçilmelidir. 

]]>
Kuru Ciltler İçin Zeytinyağı Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-zeytinyagi-maskesi.html Fri, 24 Aug 2018 21:20:00 +0000 Kuru ciltler için zeytinyağı maskesi, zeytinyağı cildin duyduğu A ve E vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Cildin gençleştirilmesinde ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Çünkü yapısında bol mikt Kuru ciltler için zeytinyağı maskesi, zeytinyağı cildin duyduğu A ve E vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Cildin gençleştirilmesinde ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Çünkü yapısında bol miktarda B, D, K vitaminleri ve potasyum minerali bol miktarda vardır. Zeytinyağı cildin nem ihtiyacını karşılar ve dengeler. Ayrıca cilt esnekliğini korunmasına da yardımcı olur.

Kuru ciltler için Zeytinyağı maskesi nasıl uygulanır

Zeytinyağı sabah ve aksam düzenli bir şekilde cilt temizleyicisi olarak kullanılabilir. Ilık 500 ml su içerisine 3 tatlı kaşığı zeytinyağı dökülür ve suyun üzerine çıkan zeytinyağı minik bir pamuk parçasına toplanarak cilde uygulanır. Eğer cildiniz yağlı ise cildinizi sık sık ılık su ile yıkayın. Ayrıca makyaj temizlemek için de kullanabilir.

Kuru ciltler için zeytinyağı maskeleri

Zeytinyağı-Limon maskesi için gerekli malzemeler 
 •  1 çay kaşığı zeytinyağı
 •  Birkaç damla taze limon suyu
 •  Yarım su bardağı pişmiş yulaf ezmesi (soğutulmuş)
 • 1 yumurta beyazı
Hazırlanışı: Rahat karışım yapabileceğiniz bir kap içerisine zeytinyağı, yulaf ezmesi, yumurta akı ve limon suyu iyice karışana kadar karıştırılır. Karışımı yüz ve boyun bölgesine sürüp yaklaşık olarak 15 dk beklemeniz yeterlidir. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Zeytinyağı maskesi gerekli malzemeler
 • Yarım su bardağı ekşi süt
 •  Yarım su bardağı salatalık suyu
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Tüm malzemeler küçük bir kapta harmanlanır. Yüze bir pamuk yardımıyla sürülür. 15 dk kadar bekledikten sonra soğuk su ile cilt yıkanır. Her gün yatmadan önce tekrarlanması çok etkili olacaktır. 

Zeytinyağı-yumurta maskesi gerekli malzemeler
 •  1 yumurta 
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1/4 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 yemek kaşığı süt
Hazırlanışı: Önce karışım kabına yumurta koyulur ve iyice karıştırılır. Daha sonra un ve zeytinyağı eklenir. Biraz daha karıştırılıyor ve kalan malzemeler eklenir. Maskeyi cildimize uygulamadan önce yüzünüzü ılık su ile yıkamanız önerilir. Daha sonra masaj yaparak hazırlanan maske cilde uygulanır. 5 dk sonra ılık su ile yıkanır. 

Zeytinyağı-Türk kahvesi maskesi malzemeler
 •  1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 •  1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
Hazırlanışı: Küçük bir kapta iyice harmanlanır. Cilde masaj yaparak yayın. 5 dk bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Yüzünüzü biraz yağlı hissedebilirsiniz birkaç kez yıkadıktan sonra geçer. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
]]>
Lazer Cilt Tedavisi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/lazer-cilt-tedavisi.html Sat, 25 Aug 2018 11:21:43 +0000 Lazer cilt tedavisi; genellikle ciltteki lekelerin yok edilmesi için yapılan bir tedavi şeklidir. Q swicthed lazerler, leke tedavilerinde önemli bir lazerdir. Q swicthed teknolojisinin en büyük özelliği, nanosaniye gibi çok kısa Lazer cilt tedavisi; genellikle ciltteki lekelerin yok edilmesi için yapılan bir tedavi şeklidir. Q swicthed lazerler, leke tedavilerinde önemli bir lazerdir. Q swicthed teknolojisinin en büyük özelliği, nanosaniye gibi çok kısa bir zamanda çok güçlü atışlar yapabilmesidir. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılma prensibi ile çalışırlar. Günümüzde cilt lekeleri için kullanılan en önemli ve güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulayabilmek için, doktor tarafından ayrıntılı fiziki muayene ve dermatolojik testler yapılarak detaylı değerlendirme sonucunda lazer cilt tedavisi başlanır.

Cilt lekeleri, doğuştan olabilir, yaşlılık lekeleri olabilir, güneş lekeleri olabilir, çillerden kaynaklanabilir. Bunun dışında et beni şeklinde olmayan cilt benleri leke etkisi oluşturabilir. Ciltte leke oluşumunun sebepleri arasında, yaşın ilerlemesi, doğum, güneşin olumsuz etkileri, ilaç kullanımı, hamilelik, kozmetik ürünlerin cilt tipine göre uygun seçilmemesi, hormonal etkiler sebepler arasındadır. Bu şekilde oluşan cilt lekeleri lazer cilt tedavisi ile giderilmektedir.  

Lazer tedavisi cilt lekesi olan her bölgede uygulanabilir. Başta yüzde, ellerde, dekolte bölgesinde, boyunda, bacaklarda, kollarda, göğüs, göbek, kalça ve basen bölgesinde oluşan cilt lekelerinde güvenle lazer tedavisi uygulanabilir.

Lazer cilt tedavisinin sebepleri;

Düşük maliyetlidir. Çok kısa zamanda tedaviden sonuç alınmasıdır. Lazer cilt tedavisinde başarı oranı yüzde 90'a yakındır. Yan etkileri ise çok azdır. Bu tedavide seans süresi lekenin yapısına, renklerine ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Ortalama tüm yüz için lazer süresi 30-35 dakikadır. Seanslar lekenin özelliğine bağlı olarak 4-8 seans sürebilmektedir.

Lazer cilt tedavisi kimlere uygulanmamalı;
 • Hamilelere
 • Şeker hastalarına
 • Epilepsi hastalarına
 • Deri hastalığı olanlara
 • Kanser hastalarına, özellikle cilt kanseri olan kişilere
 • Kalp hastalarına uygulanmamaktadır.
Lazer cilt tedavisinden sonra neler yapılmalı;
 • Doktorun önerdiği bir güneş koruyucu krem mutlaka kullanılmalıdır.
 • Kesinlikle lazer cilt tedavisinden sonra solaryuma girilmemelidir. Solaryumun cilt sağlığı için uygun olmadığı unutulmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği bir nemlendirici krem kullanılmalıdır.
 • Belirli bir süre direk güneş ışığından kaçınılmalıdır.
 • Cilt bir süre yıkanmamalıdır.
 • En az üç gün boyunca makyaj yapılmamalıdır.
Lazer cilt tedavisinde cilt lekelerini tedavi ederken, ciltte başka hasar oluşturmaz. Ancak ciltte bir süre kızarıklık, hafif şişkinlik olabilir. Bunların hiç bir zararı olmayıp, kısa zamanda geçecektir. Cilt lekeleri lazer uygulanmasıyla birlikte geçmeye başlar. Lekeler alt yapıdan düzeltilmeye başlanır, seanslar bittikten sonra görünür cilt yüzeyinde etkileri oldukça iyidir. Cilt lekelerinin iyileşmesi yaklaşık bir ayı bulmaktadır.
]]>
Kuru Ciltler İçin Yüz Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-yuz-maskesi.html Sat, 25 Aug 2018 16:43:13 +0000 Kuru ciltler için yüz maskesi, kuru cilt tipleri kırışmaya ve tahriş olmaya olduça müsait bir cilt tipidir. Kuru cilde bakım yapılmamış ve kendi haline bırakılması durumunda erken yaşlanmaya neden olabileceği gibi cildin Kuru ciltler için yüz maskesi, kuru cilt tipleri kırışmaya ve tahriş olmaya olduça müsait bir cilt tipidir. Kuru cilde bakım yapılmamış ve kendi haline bırakılması durumunda erken yaşlanmaya neden olabileceği gibi cildin pul pul dökülmesine de yol açabilir. Tüm bu sorunları engellemek için kuru cilt tipine sahip kişilerin bakımlarına biraz daha özen göstermeleri yeterli olacaktır. Her gün cildin nem ihtiyacını karşılamak adına ucuz ama doğal bitkisel maskelerden faydalanılabilir. Kuru cilt tiplerine en çok fayda sağlayan yüz maskelerinden bir tanesi de bal ve muz maskesidir. Cildin hem vitamin mineral ihtiyacını karşılayıp hem de güzel görünmesinde etkili bir maskedir.

Kuru ciltler için yüz maskesi

Kuru ciltler için bal ve muz maskesi

Bal ve muz maskesini haftada iki gün yapmak cildin ihtiyacı olan nam kaynağını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildin parlak ve berrak görünmesine de vesile olan bu maske aynı zamanda antioksidan bakımından da zengindir. İçeriğinde C vitamini, demir ve potasyum bulunan bu maskeyi kırışıklık görünümü azaltma için veya cilt tipi bağlı olarak görülen kızarıklığı, döküntüyü gidermek için tercih edebilirsiniz.

 • Bir tane muzu bir kasenin içerisine rendeleyerek ilave edin. yahut çatal ile bir güzel bastırarak püre kıvamına getirin.
 • Muzun üzerine bir tatlı kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı süzme bal ilavesi yapın.
 • Yüzünüzü iyi şekilde yıkayıp kurulayın ve ardından maskeyi yüzün her tarafına sürün.
 • 15-20 dakika kadar maskeyi cilt üzerinde bekletin ve sürenin ardından ılık su ile yıkayıp kurulayın.

Kuru ciltlere iyi gelecek çikolata maskesi

Mutluluk hormonu salgılayan çikolata cilt yapısına da iyi gelmektedir. Ancak yağlı ciltlerinde düşmanı olarak bilinen çikolatayı sadece kuru cilt yapısına sahip kişiler tercih edebilir. Aksi halde sivilce ve akne sıkıntısına neden olabilir.

100 gr bitter çikolatayı eritin ve bir bardak sütün içerisine ilave edin. bu aşamada çikolatayı benmari usulu eritmeniz daha sağlıklı olacaktır. Karışımın içerisine tuz ilavesi de ettikten sonra çatal ile bir güzel karıştırın ve oda ısısında olmasına dikkat edin. Akabinde maskeyi temiz olan cildinize sürüp yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından yüzünüzü bir güzel yıkayıp kurulayın]]>
Evde Cilt Bakımı Maskeleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/evde-cilt-bakimi-maskeleri.html Sun, 26 Aug 2018 05:26:10 +0000 Evde Cilt Bakım Maskeleri, güzellik merkezine gidecek gidecek vakti yada bütçesi olmayan, pahalı kozmetik kremlere para harcamak istemeyen hanımların ciltlerine iyi bakmak için kullanabilecekleri en güzel yöntemdir. Güzellik kadınl Evde Cilt Bakım Maskeleri, güzellik merkezine gidecek gidecek vakti yada bütçesi olmayan, pahalı kozmetik kremlere para harcamak istemeyen hanımların ciltlerine iyi bakmak için kullanabilecekleri en güzel yöntemdir. Güzellik kadınlar için çok önemlidir. Günlük hayat koşuşturmasında yaşanan stres ve gerginlik, cildimizi olumsuz yönde etkilemekte ve cildimizdeki kırışıklıklar, lekeler ve solukluk artmaktadır. Evde kolayca bulunan birkaç malzeme ile hazırlanacak bu maskeler pratik olduğu kadar aynı zamanda da kadınların zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Cilt tipleri yağlı, kuru ve karma olmak üzere 3'e ayrılır. Cilt tipinize göre hazırlayacağınız maskeler, cildi gerginleştirme, pürüzsüzleştirme, nemlendirme gibi pek çok amaçla kullanılabilir.

Evde Cilt Bakım Maskeleri

Bal Badem Maskesi Malzemeler:
 • 1 çorba kaşığı bal 
 • 2 adet badem
 • 1 çay kaşığı limon suyu
Hazırlanışı ve uygulaması: Bademler ince bir toz haline getirilir ve 1 çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Ardından 1 çay kaşığı limon suyu eklenir. Krem kıvamına gelen karışım dairesel hareketlerle cilde göz ve dudak çevresine getirilmeden sürülür. 15 dakika beklenir ve ılık su ile durulanır. Bu maskenin cildi soyucu özelliği vardır ve ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz bu maske sonrasında cildinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Yulaf Maskesi Malzemeler:
 • 1/2 fincan yulaf
 • 1/2 çay kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı süt
 • 2 damla sardunya çiçeği yağı
 • 2 damla papatya yağı
Hazırlanışı ve uygulaması: 1/2 fincan yulaf, 1/2 çay kaşığı bal,2 çorba kaşığı süt ve 2 damla papatya yağı ile sardunya çiçeği yağını bir kapta güzelce karıştırınız. Dairesel hareketlerle göz ve dudak çevresi hariç kalacak şekilde yüzünüze sürünüz. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyiniz. Bu maskenin cildi yumuşatma özelliği vardır ve özellikle kış aylarında soğuk havada yıpranan ciltlere iyi gelir.

Muz Maskesi Malzemeler:
 • 1 adet muz 
Hazırlanışı ve uygulaması: 1 adet muz soyulur ve ezilir. Ezilen muz yüze ve boyna nazikçe sürülür. 15 dakika beklenir ve daha sonra soğuk suyla yıkanır. Cildi nemlendirmeye yardımcı olan bu maske haftada bir kez uygulanabilir.]]>
Limonla Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/limonla-cilt-bakimi.html Sun, 26 Aug 2018 09:02:36 +0000 Limonla cilt bakımı, Limonu ciltte nasıl kullanılabileceğine geçmeden önce hangi vitamin ve mineralleri içeriyor önce ona bir bakalım. Limonla cilt bakımı Ekşi tadı belki insanların hoşuna giden bir özelliği değil anca Limonla cilt bakımı, Limonu ciltte nasıl kullanılabileceğine geçmeden önce hangi vitamin ve mineralleri içeriyor önce ona bir bakalım. Limonla cilt bakımı Ekşi tadı belki insanların hoşuna giden bir özelliği değil ancak limon sağlığımız için hakikaten oldukça faydalı bir meyve türüdür. Meyve diyorum zira çekirdekleri olduğu için teknik olarak meyve olarak kabul edilmektedir.1 adet limon suyu günlük C vitamini gereksinimin %36’sını tek başına karşılayabilir. Ayrıca manganez ve potasyum mineralleriyle fol at, B1, B6,  B2 vitaminleri açısında da çok zengindir. Cilt maskelerinde sık sık karşılaştığımız limon kabuğu da en azından limonun suyu kadar hatta limon suyundan daha fazla besleyici. Çünkü limon suyundan daha çok demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, E vitamini, potasyum, çinko ve bakır içermektedir. Peki, ama limonu cilt bakımında nasıl ve hangi cilt sorunlarına karşı kullanabiliriz 

Limonla cilt Bakımı: Limonun doğal anti bakteriyel özelliği sivilcelerin daha kısa zamanda iyileşmesine destek olmaktadır. Sivilcelerden dolayı sıkıntınız varsa ve maske hazırlayacak zamanınız yoksa bir limonu ikiye bölün ve sivilcelerin olduğu kısma sürün. 10 dakika böyle bekleyip bol suyla temizleyin. Bu uygulamayı düzenli olarak uygulandığında sivilcelerin azaldığı ve iyileştiği görülecektir. Limonun Gözenekleri temizleyici özelliği olan ve aynı oranda sivilcelere de çok iyi gelen bir maske yapmak isterseniz 1 kaşık limon suyunu, 1 çay kaşığı bal 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 yumurta akıyla birlikte iyice karıştırıp yüzünüze parmak uçlarınızla yavaş bir şekilde sürün. 20 dakika bekletip bol suyla temizleyin.Limon içerdiği vücut için yararlı olan asit miktarı ve pH değeri ile binlerce yıldır insanoğlu tarafından bir şifa ve güzellik kaynağı olarak kabul edilen bir besindir. C vitamini denildiğinde aklımıza ilk gelen besin olan limon vücudun çok ihtiyaç duyduğu doğal bir antioksidan ve bakteri tedavi eden doğal bir ilaçtır.

Limon sürmenin cilde faydaları

 •  Limon cildiniz için oldukça faydalıdır. Limonun kendisini yada limon suyunu cildinize uygulamanız cilt sağlığınız için çok yararlıdır.
 •  Limon aynı zamanda kalp sağlığı için oldukça önemlidir.
 •  Limon yüzde oluşan akne, sivilce ve siyah noktalara çok iyi gelir, tedavi sürecini hızlandırır.
 •  Limon cildinizde olan cilt rahatsızlıkları için tedavi edici özelliği olduğu tespit edilmiştir.
 •  Limon sadece cildiniz için değil tüm vücut için oldukça yararlı bir besindir. Limonu direkt olarak yemek ve yemeklerde tüketmek veya limon suyu içmek idrar söktürücü, böbrek açıcı, vücuda canlılık verici, kanı temizleyici ve kolesterolü düzenler.


]]>
Cilt Tipleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-tipleri.html Sun, 26 Aug 2018 16:04:20 +0000 Cilt Tipleri, Cildin türünü belirlemek için, cilt yapısı, nem durumu, gözenek durumu, yağ oranı, cilt bozuklulukları gibi koşulları değerlendirmek gerekir. Eğer cildinizin türünü öğrenmek istiyorsanız açıklamalarım Cilt Tipleri, Cildin türünü belirlemek için, cilt yapısı, nem durumu, gözenek durumu, yağ oranı, cilt bozuklulukları gibi koşulları değerlendirmek gerekir. Eğer cildinizin türünü öğrenmek istiyorsanız açıklamalarımıza bir göz atın.

Cilt tipleri nelerdir

Kuru Cilt ve Özellikleri: Kuru ciltlerde gözenekler küçüktür. Kuru cilt ince bir üst deriye sahiptir. Yağ salgısı normalin altında olduğu için görüntüsü mattır. Nem oranı çok düşük olduğundan cilt daima gergindir. Az gözenek olan bölgelerde çatlayan alanlar olabilir. Yanaklardaki deri incedir. Kuru cildin en büyük sorunu erken kırışmadır. Hassas bir temizleyiciyle yıkandıktan sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, soğuk hava, rüzgar, uv ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine yol açabilir. Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Özellikle bu cilt tipinde nemlendirme ve besleme büyük önem taşıyor.

Yağlı Cilt ve Özellikleri: Cildin görüntüsü yağlı ve parlaktır. Parlaklık yüzün her bölgesinde görülmektedir. Gözeneklerin içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna müsaittir. Bu cilt tipinde yağ bezleri fazla çalıştığından akne oluşma olasılığı daha fazladır. Yağlı cilt daha uzun süre diri kalır, daha az çizgi oluşabilir, fakat bakımına dikkat edilmezse en büyük problemi sarkmasıdır. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirginleşir.
 
Normal Cilt ve Özellikleri: Ciltteki gözenekler normal genişliktedir. Burun ve çenede daha çok gözenek bulunabilir. Bu alanlar yanaklar ve göz çevresine göre daha yağlı olabilir fakat yinede siyah nokta ve sivilce problemi görülmez. Genelde kızarıklık oluşmaz. Hava sıcakken cilt biraz daha yağlı, soğukken de daha kuru olabilir. En kaliteli cilt olarak ta bilinir. Yaş ilerledikçe deri güzelliğini ve kalitesini kaybetmesin diye genç yaşlardan itibaren koruyucu bakım uygulanması ve doğru bakım ürünleri ile cildin desteklenmesi gerekir.

Karma Cilt ve Özellikleri: En çok rastlanan cilt tipidir. Karma ciltte, T bölgesi olarak bilinen  alın, yanak, burun, ve çene kısmı yağlıdır. Diğer bölgeler ise kurudur. Karma ciltlere uygun bakım ürünlerini bulmak biraz zor. Dengesi çabuk bozulduğundan en iyi çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır.

Olgun Cilt ve Özellikleri: Kadınların cildi menopoz öncesinde, sırasında ve sonrasında hormonal dengeler yönünden bazı değişimlere uğrar. Hayatları boyunca sivilce çıkarmamış ta olsalar kadınlar bu dönemde sivilce çıkarabilir. Yüzlerinde tüylenme ve yaşlanma ile cilt inceldiğinden kahverengi lekeler ve çizgi oluşumları olabilir. Güneş hasarları genleşmiş damarlar ve yoğun hassasiyet gibi cilt problemleri görülebilir.

Hassas Cilt ve Özellikleri: Renk gözetmeksizin insanların cildi hassas olabilir. Fakat hassasiyet açık tenli ve renkli gözlü insanlarda daha fazladır. Cilt hassasiyeti olan kişilerin ciltlerinin bariyer fonksiyonu azalmıştır. Bu yüzden üzerine sürülen her şeye karşı savunmasız durumdadır. Bu tür cilde sahip kişiler hassas ve soft ürünler kullanmalılar.
]]>
Ciltte Egzama https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ciltte-egzama.html Sun, 26 Aug 2018 23:19:56 +0000 Ciltte Egzama, egzama diğer adı ile dermatit, en yaygın ve bilinen cilt hastalıklarındandır. Bu kadar yaygın olmasına rağmen tıp tarihinde egzamaya karşı bir kesin tedavi şekli hala yoktur. Egzama cildin, vücuttan k Ciltte Egzama, egzama diğer adı ile dermatit, en yaygın ve bilinen cilt hastalıklarındandır. Bu kadar yaygın olmasına rağmen tıp tarihinde egzamaya karşı bir kesin tedavi şekli hala yoktur. Egzama cildin, vücuttan kaynaklanan yada çevresel faktörlerden dolayı vermiş olduğu bir tepkidir. Ciltte son derece rahatsız edici ve tatlı bir kaşıntı hissi oluşturur. Kaşınma dolayısı ile deri daha da çatlayarak enfeksiyonlara açık hale gelmektedir. Egzamanın çok farklı türleri olmasına rağmen en bilineni "atopik dermatit" olarak bilinen egzama türüdür. Bu türün kalıtımsal olduğu düşünülmektedir.

Ciltte egzama nedir ve nedenleri nelerdir

Çevresel faktörler: Ciltte oluşan egzama cildi tahriş eden maddelerden yada nedenlerden kaynaklıdır. Ciltteki egzama bazen temastan kaynaklı olabilmektedir. Cildin sabun, deterjan, şampuan, dezenfektan, çamaşır suyu gibi maddelere vermiş olduğu bir tür tepkidir. Bazı hassas ciltler bu maddeler ile sürekli haşır neşir olmasalar dahi bu tür maddeler cildi kurutma ve doğal yağını alma özelliğine sahip olduğundan dolayı egzamaya yol açıp, ciltte kaşıntı, kuruluk ve kızarma meydana getirir.

Alerjen maddeler de ciltte egzamaya neden olmaktadır. Bazı metaller de egzamaya yol açar. Özellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan egzama alerjen kaynaklıdır. Çocuklarda kendiliğinden geçebildiği gibi ağır durumlarda yetişkinliğe kadar devam ettiği görülür. Çocuklarda özellikle yumurta, süt, fıstık gibi yiyecek alerjileri egzamanın nedenleri arasında yer alır. Bunun dışında evde bulunan toz ve akarlar, evde beslenen kedi ve köpek gibi hayvanların üzerinde bulunan bazı bakterilerde egzama sebepleri arasındadır.

Hava koşulları da egzamanın tetikleyicilerindendir. Özellikle kış mevsiminde ve soğuk havalarda ciltte egzama şikayetleri daha çok açığa çıkmaktadır. Nemli havalar da egzamaya son derece kötü etki etmektedir. 

Genetik faktörler: Egzamanın bazı türleri anne yada babadan genetik olarak aktarılmaktadır. Egzamanın genlerdeki rolü %80 gibi büyük bir orana sahiptir. Vücut egzamaya genetik olarak yatkın olunca çevresel faktörlerde ciltte egzama oluşumunu son derece desteklemektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması: Egzama oluşumunda bağışıklık sisteminin zayıf olmasının çok büyük rolü bulunmaktadır. Özellikle atopik dermatit de vücutta sitokin seviyesinin yüksek olması etkilidir. Sitokinler bağışıklık sistemi hücreleri tarafından salgılanan proteinler olup, sitokin seviyesi yükseldiği zaman egzama tetiklenir.   

Stres ve gerginlik: Günümüz şartlarında maalesef stres insanın en büyük düşmanlarından biridir. Endişeli bir ruh hali fiziksel olarak pek çok sıkıntıya neden olmaktadır. Bunlardan biri de egzamadır. Vücudun stresten dolayı tehlikede olduğunu beyne iletmesi sonucu verilen bir reaksiyonla egzama oluşur.    

Ciltteki egzamanın tedavisi nedir

Öncelikle koruma amaçlı tedavi için uzun ve sıcak banyo, sabun deterjan çamaşır suyu gibi tetikleyici faktörlerden uzak durarak, ani hava değişimlerine karşı cildi koruyarak tedbir alınması gereklidir. Bunun dışında egzama tamamen yok edilemeyen bir rahatsızlık olduğundan doktorunuzun önereceği krem ve ilaçları düzenli kullanarak şikayetlerinizi azaltmanız mümkündür.   


   

]]>
Kahvenin Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kahvenin-cilde-faydalari.html Mon, 27 Aug 2018 08:13:28 +0000 Kahvenin cilde faydaları, birçok kişinin günümüzde kahve tiryakisi olduğu bilinmektedir. Her sevilen gıdalar veya ürünlerin fazlasını tüketmek mutlaka kişilere zarar verdiği gibi bir o kadarda faydası vardır. Fakat kahvenin ci Kahvenin cilde faydaları, birçok kişinin günümüzde kahve tiryakisi olduğu bilinmektedir. Her sevilen gıdalar veya ürünlerin fazlasını tüketmek mutlaka kişilere zarar verdiği gibi bir o kadarda faydası vardır. Fakat kahvenin cilde bir çok faydası olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Bu bir çok kişi için geçerli durumu değerlendirerek kadınların güzelliğine güzellik katacağını göz ardı edilmemelidir. Kahvenin cilde faydaları mutlaka kişilerce özellikle bayanlar için yüz maskesi uygulaması yapılmaktadır. Günümüzde birçok bayanın güzelleşmek için milyonlarca para harcadığı doğrudur. Evde yapılacak basit uygulamayla geçerli olan maskeler oldukça işe yaramaktadır. Kahvenin cilde faydası saymakla bitirilemez. Bunların yanı sıra cilde faydası olduğu gibi saçlara, deride ve vücut güzelliğinde bir çok etkisi bulunmaktadır. Kahveyle uygulanan bir cilt bakımı kişilerce fark edilebilir ve gözle görülecek değişimler yaşanabilir.

Bu güzelliklerin paylaşımlarını yaşamak kişilerin uzun zamanı almayacak çok pratik yöntemlerle hazırlanması kolay cilt maskeleri kahveyle mucizeleri gösteriyor. Yüze yapılan ve uygulanan kahve tonik yada peeling yapılarak cildin temizlenmesinde bir adım atılarak cildin rahatlığı sağlanır. Kahvenin cildinize uygulayacağınız maskeler ve bakımıyla cildin daha sağlıklı nefes aldığı gözlemlenmiştir. Uzun yıllar boyunca bayanların cildine döktüğü paralar boşa gitmiştir. Bir çok bayan bundan yakınmaktadır. Fakat kahveyle yapacağınız cilt bakımı cilde olan faydasını göstermektedir. Kimyasal ürün kullanan kişilerin kahveyle doğal yapılan cilt bakımlarını keşif ettikten sonra bir çok ürünü bırakacakları kesindir.

Kahvenin cilde faydaları nelerdir: Öncelikle kan dolaşımını hızlandırır. Birçok alerjik reaksiyonlara kahvenin iyi geldiği gerçeği doğrulanmıştır. Cilt hastalıklarının ve cilt kızarıklıklarına iyi gelen kahve kullanıldığı uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Kahveyle yapılan cilt bakımlarında olan değişimler cildi pürüzsüz hale getirir. Göz altı şişlerinde etkisi olan kahvenin şişliklere iyi gelerek göz altındaki halkaların renginin açılmasına yardımcı olmaktadır. Bayanların kabusu olan selülitin, azalmasın da etkisi büyüktür. İçilen bir fincan kahve telvesini mutlaka bayanlar için değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde kahvenin vücuda faydası çoktur, ve uygulanmalıdır. Vücut içinde olan ağrıyı da kesme özelliğine sahip olan kahvenin günlük abartmamak şartıyla her gün içilmesinin zararı yoktur. Tabii ki faydası vardır, bir çok kişi bunu abartarak zararını görebilir.
 
Kahve cilde nasıl uygulanmalıdır: cilt temiz olmalıdır, içeceğiniz bir fincan kahvenin telvesini bir kaseye koyarak içine bir damla zeytinyağı koyarak cilde peeling yapılır. Yapılan bu işlem yarım saat bekletilir, ve cilt yıkanır. Aynı işlem haftada 2-3 kez uygulanarak yapılmalıdır. Cildinizdeki olan değişimle farkı görerek keşif edebilirsiniz. Bu uygulama düzenli yapılırsa cilt sağlığına ve parlaklığa kavuşur. Kahvenin bu şekilde ciltte uygulaması gerçekleştirilir.
]]>
Pişik Kreminin Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/pisik-kreminin-cilde-faydalari.html Tue, 28 Aug 2018 05:30:11 +0000 Pişik Kreminin Cilde Faydaları, bebeklik döneminin en rahatsız edici şikayetlerinden biri pişik sorunudur. Bebeğin canının yanmasına ve huzursuz olmasına sebebiyet veren pişik problemleri için günümüzde son derece Pişik Kreminin Cilde Faydaları, bebeklik döneminin en rahatsız edici şikayetlerinden biri pişik sorunudur. Bebeğin canının yanmasına ve huzursuz olmasına sebebiyet veren pişik problemleri için günümüzde son derece iyi içeriğe sahip olan pişik kremleri mevcut. Aynı zamanda tedavi özelliğinin yanı sıra pişik oluşumunda engelleyen bu kremler her an elinizin altında olması gereken başlıca bebek bakım malzemelerinden biridir.

Pişik kreminin cilde faydaları nelerdir

Pişik kremlerinin içeriği çinko oksitten oluşmasıdır. Çinko oksit inorganik bir bileşiktir. Antibakteriyel özelliğe ve küflenmeye karşı etkisi nedeni ile kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Çinko oksit içeren pişik kremleri bebeğin cildini pişik oluşumundan koruyarak cildi olası tahrişlere karşı da koruma özelliğine sahiptir. Pişik kremlerinin bir diğer özelliği ise cildi besleyerek yumuşacık yapma özelliğine sahip olmasıdır. Pişik kremleri aynı zamanda hücre yenileme özelliğine sahiptir. Cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak yaraların ve kızarıklıkların iyileşmesine yardım eder. Bebeklerde kullanılan pişik kremi kadınlarında faydalandığı bir krem olma özelliğini taşıyor. Dilerseniz bir göz atalım hanımlar pişik kremini hangi amaçlar için kullanıyor.

Pişik kremi cilt lekelerine karşı son derece etkilidir. Sürüldüğü zaman ciltte kalın bir bariyer oluşturduğundan gün içinde hiç kimse yüzünde kalın bir tabaka krem ile dolaşmak istemez, bundan dolayı gece cildinizi temizledikten sonra pişik kremi sürdüğünüzde cilt zaman içinde yavaş yavaş soyularak yenilenmekte ve lekeler azalmaktadır.

Ayrıca pişik kremi, ev kazalarında oluşan küçük yanıklar, güneş yanığı, kesikler ve sıyrıklar içinde son derece ideal bir krem olarak kullanılma özelliğine sahiptir. Şöyle bir düşündüğümüz zaman hassas bebek cildine göre üretilmiş olan bir krem cilde ne kadar zarar verebilir ki

Ayrıca pişik kremlerinin içeriğinde hafif bir anestezik etki olmasından dolayı ciltte oluşan hassasiyeti ve ağrıları da geçirme hafifletme özelliğine sahiptir. Pişik kremlerinin ciltteki etkisi nedeni ile yaşlıların cildinde de son derece olumlu iyileşmeler gösterdiği bilinmektedir. Özellikle yatalak ve hareket kabiliyeti kısıtlı hastalar için cilt bakımında güvenle kullanılabilecek bir kremdir.

Yüzde oluşan siyah nokta, sivilce gibi oluşumların yüzde bıraktığı iz içinde kullanan kişilerin geri dönüşleri son derece olumlu olup belli bir düzen içerisinde kullanıldığında etkisini mutlaka gösteriyor. Güneş lekesi, egzama, yara yanık yarası gibi tedavilerde güvenle kullanabilirsiniz. Emziren anneler için göğüs ucu çatlaklarında da güvenle kullanılabilen bir ürün olan pişik kreminde mutlaka bebeğe süt vermeden göğsünüzü kremden arındırmış ve temizlemiş olmanız gerekiyor. Pişik kreminin ciltte kullanılmasına karşın kafanız da oluşan sorular var ise hassas bebek cildi için üretilmiş bir kremin faydasından başka bir zararı olmayacağı kesin.     

   

]]>
Ciltte Çıkan Kırmızı Lekeler https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ciltte-cikan-kirmizi-lekeler.html Tue, 28 Aug 2018 21:50:34 +0000 Ciltte çıkan kırmızı lekeler; Vücudun veya yüzün farklı olan bölgelerinde oluşan bu kırmızı lekeler genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olabilmektedir. Buda cildin deterjan gibi kimyasal maddelere veya sabun gibi maddele Ciltte çıkan kırmızı lekeler; Vücudun veya yüzün farklı olan bölgelerinde oluşan bu kırmızı lekeler genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olabilmektedir. Buda cildin deterjan gibi kimyasal maddelere veya sabun gibi maddelere maruz kalması ile ciltte alerjik reaksiyonlar meydana getirir. Bu durum neticesinde de kırmızı lekeler oluşabilmektedir. Alerjiden kaynaklı olan kırmızı lekeler genellikle alerjin maddeye maruz kalınması ile aradan bir kaç saat geçmesi ile ortaya çıkarak oluşum meydana getirmektedir. Bu tür alerjik kırmızı lekeler kendiliğinden yok olabilmektedir. Ciltte çıkan kırmızı lekeler alerjik reaksiyonlar ile meydana geldiğinde kişilerde döküntü, kaşıntı ve ciltte kuruma gibi şikayetler meydana getirmektedir. Bunun dışında ciltte çıkan kırmızı lekeler uzun süreli olarak devam etmesi durumunda bu lekeler başka hastalıkların sebebi olarak adlandırılabilir. O yüzdende bu tür uzayan vakıalarda mutlaka kontrollerin yapılması gerekmektedir. 

Ciltte çıkan kırmızı lekelerin nedenleri;
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Uyuz,
 • Kurdeşen,
 • Akne,
 • Kızamık,
 • Böcek sokmaları,
 • Zona hastalığı,
 • Purpura hastalığı,
 • Hijyenik olmayan durumlar,
 • Hava şartları, bu lekelerin nedenlerinden olabilmektedir. 
Ciltte çıkan kırmızı lekeler bazen çok zararsız iken bazende çok ciddi bir hastalık olan löseminin belirtisi olabilmektedir. Bu lekelerin oluşumu birden olabilirken bazende zaman içerisinde oluşum gösterebilmektedir. Bu durumun oluşumu tamamen lekenin neden kaynaklandığıdır. Toplu iğne başı büyüklüğünde oluşan ciltteki kırmızı lekeler kan damarlarının parçalanması ile meydana gelebilir ve menenjit gibi hayati risk teşkil eden hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. O yüzdende bu tür kırmızı lekeler ile gelişen nefes almada güçlük, ateş, dışkının kanlanması, dilde ve yüzde şişme gibi belirtilerin oluşup oluşmadığına bakılması gerekir. Böylelikle bu oluşan lekelerin nedenleri belirlenmiş ve başka bir hastalığın işareti olup olmadığı anlaşılmış olur. Ciltte çıkan kırmızı lekeler herhangi bir sağlık sorunu olmadan oluşmuş ise evde bile uygulayacağınız maskeler sayesinde kurtulabilirsiniz. 

Ciltte çıkan kırmızı lekeler için uygulanacak maskeler;

Bu maskelerden birisi havuç ile yapılan maske diğeri ise limon ve yumurta akı ile yapılan maskedir. Her ikisi de ciltte çıkan kırmızı lekelerin giderilmesinde yeterli olan maskelerdir. İkisi de ciltte bekletilerek kendine gelir ve bu lekeler en kısa sürede toparlar. Böylelikle cilt sağlığına kavuşur.
]]>
Cilt Bakımı Sıralaması https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-bakimi-siralamasi.html Wed, 29 Aug 2018 09:35:55 +0000 Cilt bakımı sıralaması, eğer düzenli olarak cilt bakımı uyguluyorsanız, sıralaması da çok önem taşımaktadır. Eğer sırasına göre uygulanmazsa cilt bakımını yapmanızın bir anlamı yok demektir. Bir kadının en çok öne Cilt bakımı sıralaması, eğer düzenli olarak cilt bakımı uyguluyorsanız, sıralaması da çok önem taşımaktadır. Eğer sırasına göre uygulanmazsa cilt bakımını yapmanızın bir anlamı yok demektir. Bir kadının en çok önem verdiği yeri, şüphesiz ki yüzüdür. Ne kadar kusursuz olursa, o kadar güzel hisseder kadın kendini. Cilt bakımı yapılırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, bunların başında, sıralama gelmektedir. Örneğin nasıl ki yemek yemeğe önce çorba içmekten başlarız, sonra ara öğün, daha sonrasında ana yemek ve tatlıyla sonlandırırız. İşte cilt bakımında da buna benzer bir sıra vardır. Cilt bakımında ilk önce yapmamız gereken şeyi, sona bırakırsak her şey boşuna yapılmış olur ve cildimize zarar vermiş oluruz.

Cilt bakımı sıralaması (Gündüz)
 • Temizleyici: Güne temizleyici ile başlamak gerekir. Su ile yıkamak ta yeterli olacaktır. Ama temizleyici de kullanmak önemlidir.
 • Tonik: Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra tonikle, gözenekleri bir kez daha temizlemek gerekir. Alkollü olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Opsiyonel (tedavi edici madde): Cildimizde problemli gördüğümüz bir yer var ise, kırışıklık, akneler, cildin cansızlığı gibi, gidermek için o bölgelere kremler, serumlar uygulanabilir.
 • Nemlendirici: Cilt bakımı yaparken, en çok kullanılan, cilt bakımları arasında, en ön sırada yer alır. Cilt temizlemeleri bittikten sonra uygulanmalıdır.  Hemen hemen herkesin kullandığı kremdir. Kış aylarında daha fazla kullanılır. Günlük bakımda kullanılmalıdır.
 • Göz Kremi: Nemlendirici sürüldükten sonra göz kremini uygulamalıyız. Kaz ayağı dediğimiz, gözlerimizin yanlarında bulunan kırışıklıkların da giderilmesi için en önemli uygulamadır. Her gün düzenli olarak kullanıldığında etkisini göstermektedir. Güneşten ya da yaş aldıkça gözlerdeki kaz ayakları daha da belirginleşecektir. Bunun giderilmesi için avokado içerikli göz kremleri kullanılması önerilmektedir.
Cilt bakımı sıralaması (Gece)
 • Temizleyici: Gün içerisindeki makyajlı ciltten arınmak için en önemli unsur temizlenmektir. Sadece makyaj değil, bütün günün yorgunluğunu temizleyici ile de almak en doğrusudur. Cilt tipinize uygun olan temizleyici kullanılmalıdır. 
 • Tonik: Gündüz olduğu gibi, gece de cildin temizlenmesi önemlidir. 
 • Gece Kremi: Cildin tamamen temiz olduğundan  emin olduğunuzda, gece kreminizi sürmelisiniz. Gece kremleri, gündüz kullanılan kremlere oranla, daha yağlıdır ve emilimleri biraz daha uzun sürer. 
 • Göz Kremi: Gece kremi uyguladıktan sonra göz kremini uygulamanız gerekir. Vücut tipine göre göz kremleri vardır. Cilt tipinize uygun kremleri kullanmalısınız.
]]>
Cilt Kanseri Çeşitleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-kanseri-cesitleri.html Thu, 30 Aug 2018 00:27:33 +0000 Cilt kanseri çeşitleri, cilt kanserinin neden olduğu lezyonlara bağlı olarak belirlenir. Bazal hücrelerden kaynaklı olan cilt kanseri, bazal hücreli karsinom, cilt dış tabakasında bulunan yassı hücrelerden kaynaklı olanlar yassı Cilt kanseri çeşitleri, cilt kanserinin neden olduğu lezyonlara bağlı olarak belirlenir. Bazal hücrelerden kaynaklı olan cilt kanseri, bazal hücreli karsinom, cilt dış tabakasında bulunan yassı hücrelerden kaynaklı olanlar yassı hücreli karsinoma olarak tanımlanır. Ayrıca sinir sistemi uyarılarına hormon üreterek yanıt veren nöroendokrin hücrelerden kaynaklı olan cilt kanseri türü de vardır. Cilt kanseri çeşitleri ileri yaşlardaki kişilerde, güneş ışığından etkilenen bölgelerde ya da bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde meydana gelir. 

Toplumda ortaya çıkan kanser vakalarının ortalama yarısını cilt kanserleri meydana getirmektedir. Ayrıca görülen cilt kanserlerinin en yaygını bazal hücreli cilt kanseridir. Genellikle cilt kanserleri ölüme neden olmazlar. Toplumda yaygın görülmelerine rağmen, cilt kanserine bağlı ölümler daha az görülür. Cilt kanserinden ölen hastaların çoğunluğu yaşlı kişilerden ve tedavisi uygun şekilde yapılmamış olanlardan oluşur. Cilt kanseri cilt tabakalarından kaynaklı olarak hücrelerde aşırı ve kontrolsüz şekilde büyüme sonucu ortaya çıkar. Ciltte en dış tabaka epidermis, hemen altındaki iç tabakada dermis olarak tanımlanır. Epidermis tabakasında dışta yassı hücreler olmak üzere, bazal hücreler ile melanositler olarak üç tip hücre vardır. Cilde rengini melanositler melanin pigmentini yaparak verir. Güneşe fazla maruz kalınırsa, melanin pigmenti daha fazla yapılır ve dolayısıyla cilt renginde koyulaşma olur. Cilt kanseri çeşitleri arasında en yaygın olarak görülenler aşağıdaki gibidir.

Cilt kanseri çeşitleri nelerdir

Bazal hücreli cilt kanseri: En fazla görülen, fakat buna rağmen en az tehlikeli olan cilt kanseri türü budur. Genellikle açık tenli kişilerde güneşe fazla maruz kalan alanlarda ortaya çıkar. Nadiren vücutta diğer alanlara yayılım gösterir. Eğer uzun süre tedavi edilmediği takdirde ülserleşebilir ya da ciltte derin dokularda hasar oluşturabilir.

Aktinik keratoz: Bu cilt kanseri çeşidi çoğunlukla orta yaşlardaki ve ileri yaşlardaki kişilerde görülür. Daha çok yüzde, boyun, kulaklarda, al arkasında, kafa derisinde güneş ışığına uzun süre maruz kalan yerlerde ortaya çıkar. Açık tenli kişiler aktinik keratoz açısından daha risklidir. Bu durum cilt kanseri bakımından ilk aşamadır. Skuamöz hücresi % 10-15 oranında kanserleşme potansiyeli taşımaktadır. Bu yüzden tedavisi ihmal edilmemelidir.

Sküamöz hücreli cilt kanseri: Bu cilt kanseri çeşitleri bakımından en fazla görülen ikinci kanser türüdür. Yüz ve saç derisi gibi yerlerin güneşe fazla maruz kalması sonucunda oluşur. Bu cilt kanseri genellikle aktinik keratoz ile gelişim gösterir. Bazal hücreli kanser türüyle de benzerlikleri bulunur. Ciltteki lezyonlar kabarık ve kabuklu haldedir. Hızla dudaklara, kulaklara, ellere ve ayak parmaklarına yayılım gösterebilir. Tedavisinde cerrahi girişim yapılmalıdır.

Melanom: Cilt kanseri çeşitleri arasında en az görüleni olan melanom, en tehlikeli kanser türüdür. Bunun nedeni vücutta diğer organlara sıçrama yapmasıdır. Bu kanser türü genç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Hızla büyüyen lezyonlar koyu renkte, kenarları düzensiz ve karışık renkli olur. Büyümeleri de hızlı olur. Acilen tedavi edilmeleri gerekir. Bazen pembe, kırmızı lezyonlarda olabilir.
]]>
Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-sikilastirici-bitkisel-yaglar.html Thu, 30 Aug 2018 05:55:33 +0000 Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar, kozmetik alanında bitkisel yağlar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakımı ve cildin yenilenmesi alanlarında bitkisel yağlar hem nemlendirme hem de masaj yağı olarak kullanı Cilt Sıkılaştırıcı Bitkisel Yağlar, kozmetik alanında bitkisel yağlar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakımı ve cildin yenilenmesi alanlarında bitkisel yağlar hem nemlendirme hem de masaj yağı olarak kullanılmakta ve kimyasal içerikli kremlere oranla daha çok tercih edilmektedir. Bitkisel yağların doğal oluşu ve kimyasal içeriğe sahip olmaması sebebi ile kullanımı daha rahatlatıcıdır fakat hangi bitkisel yağ ne için kullanılır buna dikkat etmek gerekir ve mümkün ise bu konuda uzman olan birinden bilgi almak gerekir. Bitkisel yağların bir çoğu asit içeren ve uçucu yağlardır kullanırken dikkat edilmesi gereken alanlar vardır ve her bitkinin yağı beden üzerine direkt uygulanamaz. Bu konuda bitkisel yağ direkt gidip alınıp uygulanmamalıdır. Hangi bitkinin yağının cilt kusurları için kullanılacağı veya hangi kusura hangi bitkisel yağın iyi geleceğine dikkat edilmelidir. 

Bitkisel Yağların Cilt Sıkılaştırıcı Etkileri Nelerdir:

Bitkisel yağlar yüzyıllardır gerek tıp alanında tedavi edici ve tedaviye yardımcı olarak gerekse kozmetik alanında kullanılmaktadır. Bitkisel yağlar son derece sert ve uçucu yağlar olabilirler bu sebeple tıpkı ilaç kullanımı gibi dikkat edilmeli ve uzman yardımı almadan kullanılmamalıdır. Cilt sıkılaştırması için seçilecek yağlar asit içeren yağlar olmalıdır. Cilt kusurları için bitkisel yağlar kullanılacaksa ise buna uygun yağ tercih edilmeli ve uygun şartlarda kullanılmalıdır.

Cildin sıkılaştırılması işlemi yaş sebebi ile ya da kilo alış verişine bağlı olarak sarkmış veya gevşemiş cilt dokusu üzerinde sıkılaşma ve gerilme sağlamak için yapılır, bu amaçla çeşitli teknikler ya da bitkisel yağlar kullanılabilir. Bitkisel yağlar cilt sıkılaşması için karışım halinde ya da tek tek kullanılabilir fakat herhangi bir bitkisel yağı gidip aktardan almak yerine bir uzman yardımı ile almak daha faydalıdır.
Cilt sıkılaşması için en faydalı olabilecek bitkisel yağlar cilt altındaki dokunun aktif hale gelerek cilt altı hücrelerinin çalışmasını sağlayan yağlar olarak tercih edilmelidir. Özellikle acı biber yağı ya da nane gibi keskin bitkilerin yağları cilt üzerine uygulandığı zaman içerdikleri peptin sayesinde cilt altına nüfuz ettikleri zaman deri altında yanma ve karıncalanma hissedilebilir, bu cilt altında hücrelerin yenilendiğine ve cildin spor yapıyormuş gibi hissetmesine sebep olur.

Cilt sıkılaşması için sadece bitkisel yağlar cilt sarkması ilerlemiş ise işe yaramayabilir. Cilt üzerine bitkisel yağ uygulanırken masaj yapılarak uygulanması ve eğer varsa sert kıllı bir fırça ile cilt dokusu fırçalanarak uyarılması kullanılacak bitkisel yağın daha çabuk etki etmesine yardım eder. Karite yağı, nane yağı, acı biber yağı, argan yağı, L-Karnitin ve lahana yağı özütü, acai meyvesi yağı cilt sıkılaşması için kullanılan başlıca yağlardır.
Cildiniz herhangi bir bitkisel yağa karşı alerjik olabilir bunu anlamak için yağı direkt kullanmak yerine öncelikle cildinizin sadece küçük bir bölümüne uygulamalı ve sonrasında bir reaksiyon yok ise tamamına tatbik etmelisiniz.
Cilt sıkılaştırıcı bitkisel yağlar kullanımı sırasında haftada bir kere peeling uygulaması yapmak hem cildi ölü derilerden arındıracak hem de uygulanacak yağın daha hızlı emilmesini sağlayacaktır ve bitkisel yağ cilde masaj yapılarak uygulanmalı ve iyice emilene kadar beklenmelidir. 
]]>
Yağlı Cilt Temizliği https://www.ciltlekeleri.gen.tr/yagli-cilt-temizligi.html Thu, 30 Aug 2018 18:08:36 +0000 Yağlı cilt temizliği, yağlanan cildin bir çok sebebi vardır. Bunların başında kişinin kendine karşı sorumsuz oluşu, yeterli düzeyde temizlik yapmaması, sigara dumanına maruz kalması ve nemlilik gibi faktörler etkilidir. Ço Yağlı cilt temizliği, yağlanan cildin bir çok sebebi vardır. Bunların başında kişinin kendine karşı sorumsuz oluşu, yeterli düzeyde temizlik yapmaması, sigara dumanına maruz kalması ve nemlilik gibi faktörler etkilidir. Çoğu zaman bazı kişilerde genetik olarak yağlı cilde sahiptirler. Bunun ardından menopoza girenler, hamile kadınlar veya doğum kontrol hapı kullananlar özellikle yağlı cilt zanı altındadırlar. Yağlı cildi tıpkı bir mıknatısa benzetebiliriz. İster istemez nemli halde göründüğü için bütün kirleri ve tozları içine çeker. Böyle olduğu için gözenekleri tıkanmasına sebep olur ve siyah noktalar ve ciltte problemler meydana gelir. 

Yağlı cilt temizliği yöntemleri nelerdir

 • Cilt tipi doğru belirlenmeli: Daha güzel cilt temizliği için, cilt tipinin iyi araştırılıp doğru belirlenmesi önemlidir. Bu konuda dermatolojiye gitmek gerekebilir. Gitme imkanı yoksa en yakın eczaneye gidip cilt testi yapılabilir.
 • Cilt içten temizlenmeli: Beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Her ne kadar hangi yiyeceğin zararlı olduğunu bilmesek de cilt üzerinde faydalı etki yapacak bir çok beslenme türleri mevcuttur. Kivi ve limon cildi temiz tutar. Bunların ardından tahıllar, kabuklu yemişler ve fasulye cilt için faydalıdır tüketmek gerekir.
 • Ilık su kullanılmalı: Suyun cilt üzerinde etkisi büyüktür ve cildi kurutur. Soğuk su cildin üzerindeki yağları ve kirleri pek çıkarması söz konusu olamaz ama sıcak ya da ılık su bu konuda çok etkili olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sert şekilde cildimizi ovalamamız gerekir aksi halde biz temizlediğimizi zannederiz ama öyle olmaz. Yağlar çıkar ama yanma, kızarma gibi nedenlerden dolayı ıstırap çektirebilir. Bu konudaki uzmanlar cildin en az günde 2-3 kez yıkanması öneriyor.
 • Dükkân dükkân dolaşılmalı: Cildimize uygun ılımlı ve temizleyici bir nemlendirici almamız gerekir. Yapılan kampanyalarda cilt ürünlerinin bazılarında, pahalı ürünler kadar etkili olduğu söylenebilir. Çünkü içindeki maddeler birbirine benziyor olabilir.
 • Yüz toniklerini önem verilmeli: Tonik kullanmanın amacı, cildin pH derecesini azaltıp cilt üzerindeki kir ve yağları temizlemektir. Ama bir çok kişinin tonik hakkında görüşleri farklıdır. Örnek olarak toniklerin cildi daha fazla kuruttuğunu ileri sürerek, haftada sadece bir kere kullanılması söylüyorlar.
 • Kil kullanılmalı: Ciltteki fazla olan yağdan, kirden ve ölü hücrelerden kurtulmak için haftada bir kereye mahsus maske yapılmalıdır. Kimyasal maddelerden ziyade daha hafif ve yapımı kolaydır. Çünkü doğal özellikleri daha ağır basıyor. Gözeneklerin küçülmesine ve cildin temizliğine katkı sağlamaktadır.
 • Gereksiz ve sert tedavilerden kaçınılmalıdır: Bir çok kişi yüz bakımında ağaç kabuğunu soyar gibi cildi hafif şekilde düzeltiyor. Cilt bozukluklarını düzelteyim derken daha fazla tahriş olmasına sebep olabilirler. Çünkü bazen bu mümkün olmayabilir. Cildin üst tabakası temizlenip, cildin tamamının temizlendiğini sanırlar. Kesinlikle bu tür tedavi yöntemlerden kaçınmak gerekir. 

]]>
Cilt Leke Kremi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-leke-kremi.html Fri, 31 Aug 2018 04:24:15 +0000 Cilt Leke Kremi, cilt tonunun sabit olmaması ve değişik renkler neticesinde ciltte lekelenmeler oluşur. Ciltte bulunan melasonit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi nedeniyle ciltte lekelenmeler Cilt Leke Kremi, cilt tonunun sabit olmaması ve değişik renkler neticesinde ciltte lekelenmeler oluşur. Ciltte bulunan melasonit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi nedeniyle ciltte lekelenmeler meydana gelir. Cilt lekeleri açık ve koyu renklerden oluşarak özellikle yüz cildinde hoş olmayan bir görüntü meydana getirir. Kadınların cilt problemlerinde en çok yaşadıkları sıkıntı olan cilt lekeleri en fazla güneşten meydana gelmekte olup hormonal değişiklikler, hamilelik, genetik, geçirilen bazı rahatsızlıklar ve yanlış cilt ürünleri kullanma sonucunda oluşur. Bunların dışında yaşlılık lekeleri de ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen lekelerdir.

Cilt leke kremi oluşan lekeleri gidermede etkili midir

Piyasa da çok çeşitli cilt leke kremleri bulunmaktadır. Ve kremlerin içeriğinde leke konusunda son derece etkin oldukları belirtilmektedir. Tabi ki düzenli kullanmadan denemeden bu etkilerin kesin olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü cilt tipleri ve cilt derisinin kalınlığı inceliği dahi kremlerin etkilerini azaltıp artırabilmektedir. Bundan dolayı özellikle leke için krem seçerken mutlaka çok güvendiğiniz bir cilt bakım uzmanından tavsiye almanız daha yerinde olacaktır.

Cilt leke kremlerinin ana amacı, güneş kaynaklı lekelenmelere, sivilce ve siyah noktalardan oluşan lekelere, hamilelik ve epilasyon lekelerine, yaşlılığa bağlı lekelere, ve ciltte oluşan ton farkına ait lekelerle alakalı bir içeriğe sahip olmakla birlikte gözle görünür bir düzelme sağlamaktır. Yapmanız gereken konusunda uzman bir dermatologla görüşerek lekenizin içeriği ve neden kaynaklandığı hakkında bilgi sahibi olarak buna uygun bir cilt leke kremi kullanmaktır. Her cilt lekesinin oluşturduğu durumlar farklı olup buna uygun bir krem seçilmesi ve ürünün ara vermeden düzenli olarak kullanılması etkiyi çok daha fazla artırmaktadır. Tercih etmiş olduğunuz cilt bakım kremlerinde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da sağlık bakanlığı onaylı olmasıdır. Tavsiye üzerine kullandığınız cilt leke kremlerinden fayda sağlayamayacağınız gibi cildinize onarılmaz zararlar vermenizde olasıdır. Cilt lekeleri oluşmadan önce sebep olan nedenler için uygun cilt lekelenmelerini önleyen kremler kullanmak daha doğru bir yöntem olacaktır.

Cilt lekelerinin giderilmesinde asit içeren cildi soyma özelliğine sahip kremler bulunmaktadır. Ama bu ürünlerin yanlış kullanımı ve profesyonel olmayan bir elde kullanımı daha ciddi sonuçlar doğurmakla birlikte içinden çıkılmaz daha kötü cilt lekelenmeleri meydana getirmektedir. Eczaneden temin edeceğiniz dermo kozmetik bir cilt leke kremini düzenli kullanarak sonuç elde etmeniz mümkün. Ayrıca lekelenmelerinizi gidermek için ve yeni oluşacak lekelenmeler için mutlaka güneş koruyuculu bir kremden faydalanmanız gerekmektedir.

]]>
Ciltte Kızarıklık https://www.ciltlekeleri.gen.tr/ciltte-kizariklik.html Fri, 31 Aug 2018 17:23:10 +0000 Ciltte kızarıklık, Ciltte kızarıklık birçok kişinin ortak sorunudur. Ciltte kızarıklığa soğuk hava, kuru cilt, sivilceler, sivilce izleri, alerjik reaksiyonlar, tahriş veya kullanılan ürünler gibi etkenler sebep ol
Ciltte kızarıklık, Ciltte kızarıklık birçok kişinin ortak sorunudur. Ciltte kızarıklığa soğuk hava, kuru cilt, sivilceler, sivilce izleri, alerjik reaksiyonlar, tahriş veya kullanılan ürünler gibi etkenler sebep olabilir. Eğer mümkünse kızarıklığın sebebini bulup doktor kontrolünde bu sebebe yönelik çözüm aramak en doğrusudur. 

Ciltte kızarıklık nasıl geçer

Eğer cildinizdeki kızarıklığın sebebi soğuk hava veya cilt tipinin kuru olması ise bu cildinize yeterince nem sağlayamadığınız anlamına gelir. Böyle durumlarda, özellikle kış aylarında, yoğun nemlendirici kremler veya maskeler size yardımcı olacaktır.
Ciltte kızarıklık sebeplerinden bir diğeri olan sivilce ve sivilce izleri için ise yine krem ve maskelerden yararlanılabilir. Eğer aktif sivilce problemi yaşıyorsanız ve evde doğal yollardan çözmek istiyorsanız sivilcenin üzerine gece uyumadan önce diş macunu sürüp sabaha kadar bekletebilirsiniz. Bu sivilcenin kurumasına sebep olacaktır. Aynı şekilde limon suyu, soğan suyu, elma sirkesi gibi ürünleri gece uyumadan önce sivilcenin üzerine bir pamuk veya kulak çubuğu yardımıyla sürüp ertesi sabah yıkarsanız sivilcenin kuruduğunu ve sebep olduğu kızarıklığın geçtiğini fark edeceksiniz. Eğer sivilce izlerinden kaynaklı bir kızarıklık yaşıyorsanız her aktarda bulabileceğiniz sarı kantaron yağı veya katran sabununu düzenli olarak bir süre kullandığınız takdirde hem sivilce izlerinin hem de geride bıraktıkları ciltteki kızarıklıkların zamanla azalıp geçtiğini göreceksiniz.
Ciltteki kızarıklık sebebi herhangi bir alerjik reaksiyon ise doktor kontrolünde, size uygun alerji hapını kullanmanız ve alerjinin sebebini öğrenip aynı ortamda kalmaktan veya tüketmekten kaçınmanız yeterli olacaktır.
]]>
Cilt Lekeleri İçin Yağ https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-lekeleri-icin-yag.html Sat, 01 Sep 2018 12:56:17 +0000 Cilt lekeleri için yağ kullanımı günümüzde çok yaygın bir yöntemdir. Ciltte oluşan güneş lekeleri, sivilce izleri, siyah noktalar ve yaşlanmanın beraberinde getirdiği lekeler birçok kadının ortak sorunu. Bu farklı sebe Cilt lekeleri için yağ kullanımı günümüzde çok yaygın bir yöntemdir. Ciltte oluşan güneş lekeleri, sivilce izleri, siyah noktalar ve yaşlanmanın beraberinde getirdiği lekeler birçok kadının ortak sorunu. Bu farklı sebeplerden kaynaklanan lekeleri yok etmek için pahalı ürünler yerine hemen her aktardan bulunabilecek hatta evde kendi imkanlarımızla yapılabilecek yağları kullanmak ise pratik ve ekonomik bir çözüm yolu.

Cilt lekeleri için yağ önerileri

Gül yağı: Özellikle güneş lekeleri için birebir. Aynı zamanda cilde parlaklık ve nem kazandırır.
Susam yağı: Düzenli kullanımda güneş lekelerini geçirir. Cildi temizleme işlevine sahip. Temizlenen cilde tonik olarak da kullanılabilir.
Kakao yağı: Gebelik sebebiyle ciltte ve vücutta oluşan lekelerde kullanılabilir. Yaz aylarında güneşe çıkmadan önce sürüldüğü takdirde bronzlaşmaya yardımcıdır. Havuç yağıyla beraber daha iyi sonuç verebilir.
Kayısı yağı: İlerleyen yaşın getirmiş olduğu lekeleri ortadan kaldırır. Cilde canlılık ve parlaklık verir. Sivilce oluşumunu engeller veya oluşmuş sivilceleri geçirir. Cildi temizleme özelliği vardır.
Kantaron yağı: Evde de kolayca yapabileceğiniz bu yağ leke ve iz konusunda kullanılabilecek en iyi yağlardandır. Öyle ki düzenli kullanımda yanık izlerini bile yok denecek kadar aza indirdiği gözlenmiştir.

Bunlara ek olarak cilt lekelerinden şikayetçi olanlar için yağlardan oluşan ev yapımı bir kür mevcut. Sandal ağacı yağı cildi besler, Hint yağı ve Hindistan cevizi yağını sandal ağacı yağıyla aynı ölçülerde karıştırıp gece uyumadan önce serum olarak kullanın. İyice masaj yaparak cildinize yayın. Eğer kuru bir cilde sahipseniz sabaha kadar kalabilir. Cildiniz zaten yağı emecektir. Yağlı veya karma bir cildiniz varsa ve fazla yağdan rahatsız olacaksınız bir saat beklettikten sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Ayrıca sonrasında nemlendirici kullanmaya da gerek olmayacak çünkü yağlar cildinize yeterince nem verecektir. Böylece hem cildinize gereken parlaklık ve nemi vermiş olacaksınız hem de rahatsız olduğunuz cilt lekelerine elveda diyeceksiniz.
]]>
Kuru Ciltler İçin Kırışıklık Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-kirisiklik-maskesi.html Sun, 02 Sep 2018 01:58:28 +0000 Kuru ciltler için kırışıklık maskesi, cildi beslediği gibi cildinize parlaklık, sağlıklı bir görünüm ve doğal bir ışıltı kazandıracaktır. Kuru cilt bakımı özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında daha ç Kuru ciltler için kırışıklık maskesi, cildi beslediği gibi cildinize parlaklık, sağlıklı bir görünüm ve doğal bir ışıltı kazandıracaktır. Kuru cilt bakımı özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında daha çok özen istemektedir. Kuru ciltler, daha çok kırışmaktadır, çatlamaktadır ve pul pul dökülmektedir. Aynı zamanda kuru ciltlerde cilt hasarları daha fazla görülmektedir. Bu sebeple sürekli cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru cilt bakımı; yüz bakımı, el ve ayak bakımı ve vücut bakımı olarak ayrılmaktadır. Bir ürün alacağınız zaman vücut, el ve ayak ve yüz bakımı olarak ürünleri ayrı ayrı almalısınız.

Kuru cilt derisi gergin ve mat bir görünüme sahiptir. Kuru cilt bakımı cildin sağlıklı ve sürekli nemli olacak şekilde korunmasına yönelik olmalıdır. Cildin doğal korumasını ortadan kaldıracak sabun ve alkol içerikli temizleyiciler kullanmamalısınız. Cildin kurumasını ve pul pul dökülmesini engellemek için yıkama sonrası cildi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Bunun için de mutlaka doğal içerikli ve alkol içermeyen, su bazlı nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda kullanılacak tonikte alkol içerikli olmamalıdır. Aksi halde cildinizin daha fazla kurumasına neden olacaktır. Tonikte, mutlaka nemlendirici içerikli olanları tercih etmelisiniz. Kuru ciltler için çok sık peeling önerilmemektedir fakat hafta bir kez ölü hücreleri kaldırmak için peeling uygulanabilir. Peeling uygulamasından sonra tekrar yine nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Şimdi kuru ciltler için kırışıklık maskesi için gerekli malzemelere bir göz atalım;

Kuru ciltler için kırışıklık maskesi malzemeleri;
 • 1 yemek kaşığı badem
 • 1 tatlı kaşığı pekmez
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım dilim bal kabağı
 • 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı
Kuru ciltler için kırışıklık maskesinin hazırlanışı; ilk önce yarım dilim bal kabağını doğradıktan sonra bir tencereye koyarak ocak üzerinde orta ateşte kaynatarak, haşlayın. Bal kabağı güzelce haşlandıktan sonra iyice ezin. Daha sonra üzerine tüm malzemeleri ekleyerek bir tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Karışım hazır hale geldikten sonra cildinizi demlenmiş çay ile temizledikten sonra yaptığımız bu karışımı cildinize nazik hareketlerle iyice yedirerek sürün. Bu karışımı göz çevresi ve dekolte bölgesi gibi kırışıklık görülen bölgelere sürmelisiniz. Yaklaşık 30 dakika cildinizde beklettikten sonra yüzünüzü tamamen yıkamalısınız. Haftada 2 kez uygulandığında kırışıklıklar üzerinde iyileştirici etkileri görülmektedir. Üzüm çekirdeği yağının içerisinde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır ve yaşlanma çizgileri ve kırışıklıklar ile mükemmel savaşmaktadır. İçerisinde bulunan zeytinyağı cildi beslerken yoğurtta cildinize parlaklık ve doğal ışıltı kazandıracaktır. Düzenli olarak kırışıklık maskesini uyguladığınız zaman gözle görülür bir şekilde kırışıklıkların azaldığını veya tamamen yok olduğunu zamanla görebilirsiniz.
]]>
Yağlı Cilt https://www.ciltlekeleri.gen.tr/yagli-cilt.html Sun, 02 Sep 2018 12:07:28 +0000 Yağlı cilt, yağlı ciltlerde kırışıklık oluşum süreci daha geç olsa da, bu cilt tipinin de dezavantajları bulunmaktadır. Cilt tipine uygun bakımın rutin şekilde yapılması gerekir. Yağlı ciltlerde, sivilce, büy Yağlı cilt, yağlı ciltlerde kırışıklık oluşum süreci daha geç olsa da, bu cilt tipinin de dezavantajları bulunmaktadır. Cilt tipine uygun bakımın rutin şekilde yapılması gerekir. Yağlı ciltlerde, sivilce, büyük gözenek, siyah nokta ve cildin parlaması gibi farklı sorunlar yaşanabilir. Cilt parlaması cildin aşırı yağ üretmesinden kaynaklanır. Gözenekleri temizlemek, yağ üretimini azaltan doğal bakım yapmak sorunları çözmek için yeterli olabilir. Yağlı cilt tipi genelde 20'li yaşların başında ya da ergenlik döneminde daha çok görülen bir cilt tipidir. Fakat bazı insanlarda yağlı cilt hayatın her döneminde etkili olabilir. 30'lu yaşlara ulaşıldığında ciltte sebum üretimi azaldığından ciltte yağ üretimi dengelenebilir.

Yağlı cilt tipinde en önemli sorunlardan biri sivilcedir. Sivilce oluşumunu önlemek için aşırı yağ üretimi nedeniyle tıkanan gözeneklerin devamlı açık tutulması gerekir. Yağlı ciltler kuru ciltlere oranla daha büyük gözeneklere sahiptir. Bu nedenle gözeneklerde yağ ve kir birikmesi daha kolay olur. Tıkanmış olan gözenekler uygun bir bakımla temizlenmezse sivilce oluşumu kaçınılmaz olur. Yağlı cilt tipi için özel olarak satışa sunulmuş kozmetik ürünlerden yararlanılabilir. Bunun haricinde evde de yağlı cilt problemlerini önlemek ya da gidermek için bakım maskeleri hazırlanabilir. Bu maskeler ciltte yağ üretimini dengeler ve gözeneklerin temiz kalmasını sağlar.

Yağlı cilt bakım önerileri

Kabak maskesi: Kabak çinko minerali bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yine içeriğinde yer alan bileşenler ciltte peeling etkisi yaratır ve cildi yağdan, kirden ve ölü hücrelerden arındırır. 2 çorba kaşığı çiğ kabak iyice ezilir. Üzerine 1 tane yumurta beyazı, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı domates suyu eklenerek homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen maske cilde tatbik edilip 15 dakika ciltte tutularak bol ılık suyla temizlenir.

Yoğurt maskesi: Protein bakımından mükemmel bir kaynak olan yoğurt, cilt için kullanıldığında ciltteki fazla yağı temizlemeye yardımcı olur. Yoğurt maskesini uygulamak oldukça kolaydır. Tercihen yağsız yoğurt bir kaseye alınarak özenir. Cilde ince bir tabaka şeklinde sürülerek 10 dakika bekletilerek yıkanır. Daha etkili sonuç için yoğurdun içine bir miktar yulaf ezmesi katılarak cilde masaj hareketleriyle sürülebilir.

Bal ve aloe vera maskesi: Antibakteriyel özelliğe sahip olan bal, özellikle sivilceyle mücadele eden ciltlerde temizleyici etki yaratır. 1 çorba kaşığı süzme balın içine 2 çorba kaşığı aloe vera jeli eklenip harmanlanır. Hazırlanan maske cilde uygulanarak 10 dakika sonra ılık suyla yıkanır. Cildi nemlendirici ve yatıştırıcı etki sağlayarak, cildi derinlemesine temizleyen doğal bir maske tarifidir.

Yağ dengesini ayarlayan maya maskesi: 1 şeker kaşığı kuru maya, 1 çay kaşığı suyun içinde ezilir. Üzerine bir tane aspirin havanda dövülüp toz haline getirildikten sonra eklenir. Son olarak 1 çay kaşığı oksijenli su ilave edilerek homojen şekilde karıştırıldıktan sonra cilde sürülüp 15 dakika bekletilerek ılık su yardımıyla yıkanır. Kışın haftada 2 defa yazın ise bir defa olacak şekilde düzenli kullanıldığında cilt görünümünde gözle görülür fark yaratacaktır.

Yağlı cilt tipinde sivilce için maske: 6 tane ayva çekirdeği ufak bir kavanoza alınarak üzerini geçecek şekilde su ilave edilir. Kavanozun kapağı kapatılıp bir hafta bekletilir. Bir hafta sonra kavanozdaki sudan yeteri kadar bir kaseye alınır. Üzerine bebek pudrası eklenip krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen krem cilde sürülüp yarım saat bekletildikten sonra temizlenir. Haftada iki defa uygulanabilir.

]]>
Yüz Cilt Bakımı https://www.ciltlekeleri.gen.tr/yuz-cilt-bakimi.html Sun, 02 Sep 2018 16:25:21 +0000 Yüz cilt bakımı, yüz güzelliği korumak için bakımın aksatılmadan rutin bir şekilde düzenli olarak uygulanması gerekir. Bu anlamda pahalı kozmetik ürünlerin yanı sıra evde yüz cilt bakımı için maskeler hazırl Yüz cilt bakımı, yüz güzelliği korumak için bakımın aksatılmadan rutin bir şekilde düzenli olarak uygulanması gerekir. Bu anlamda pahalı kozmetik ürünlerin yanı sıra evde yüz cilt bakımı için maskeler hazırlanabilir. Yüz cilt bakımı için atılacak ilk adım cildin temizliğidir. Cilt her gün düzenli olarak en az bir defa temizlenmelidir. Her gün rutin olarak bir defa cilt temizliği yapıldığında olası problemler için önlem alınmış olur. Yüz cilt bakımı için buhar banyosu etkili bir yöntemdir. Bunun için ufak bir tencerenin içine su koyularak kaynatılır. Kaynayan suyun buharına yüz 15 dakika kadar tutulur. Buhar cilt gözeneklerini açarak, uygulanacak bakımların cilde daha güzel teneffüs etmesini sağlar. Buhar banyosundan sonra tercihe dilen maske cilde uygulanabilir. Buhardan sonra maske uygulanmayacaksa cilde mutlaka nemlendirici sürülmelidir.

Yüz cilt bakımı önerileri

Siyah noktalar için yüz cilt bakımı maskesi: 1 çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz tarçın karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan krem cilde masaj yapılarak sürülür. Masaj hareketleri 5 dakika kadar sürüdükten sonra cilt ılık suyla yıkanır. Cilt maskeden arındırıldıktan sonra soğuk suyla şok etkisi yaratarak gözeneklerin kapatılması sağlanır.

Siyah noktalar için başka bir bakım için, 1 çay kaşığı toz şeker, kahve ve bal birbiriyle özleşene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde tatbik edilip 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.

Kırışıklıklar için yüz cilt bakımı: Yarım dilim kabak haşlanır. Çatalla püre kıvamı alana kadar ezildikten sonra üzerine iki tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı pekmez, 2 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı eklenir. Tüm malzeme birbiriyle bağdaşana kadar karıştırılır. Cilt temizlendikten sonra hazırlanan karışım cilde sürülür ve 30 dakika bekletilerek ciltten arındırılır. Haftada iki defa uygulanabilir.

Yine kırışıklıklara karşı yüz cilt bakımı için, 1 tane patates soyulduktan sonra rendeden geçirilir. Bir kabın içinde 1 tatlı kaşığı gül suyu, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı gliserin karıştırılarak rendelenmiş patateslerin içine eklenip homojen şekilde karıştırılır. Maskeyi uygulamadan önce cilt güzelce temizleyici bir ürün kullanılarak temizlenir. Ardından cilde maske uygulanıp 1 saat bekletilir. 1 saat sonra cilt ılık suyla yıkanır. Cilt kuruduktan sonra nemlendirici kullanılarak cilt nemlendirilir.

Göz altı kırışıklıkları için yüz cilt bakımı: 1 tane yumurta sarısı, 1 dilim limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı homojen şekilde karıştırılır. Karışım 30 dakika kadar buzdolabına alınıp dinlendirilir. Yarım saat sonra göz etrafına masaj yapılarak sürülür ve bir saat sonunda ılık su yardımıyla temizlenir.

Göz altı morlukları için, 2 tane havucun suyu sıkılır. Üzerine bir çay kaşığı badem yağı eklenerek karıştırılır. Karışım kapalı bir kavanoza alınarak her gün düzenli gece yatarken göz etrafına sürülür.

Yüz cilt bakımı için tonik: 2 çay kaşığı papatya ya da yeşil çay 1 çay bardağı sıcak suyun içine eklenip demlenir. Demlenen çay cilde uygulanarak cilt temizlenir. Evde yapılacak doğal ve etkili bir tonik tarifidir.

Cilt nemlendirici salatalık maskesi: 1 tane salatalık yıkandıktan sonra robottan geçirilir. Üzerine 1 çorba kaşığı yoğurt eklenip karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde uygulanarak 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık suyla yıkanır. Düzenli uygulandığında cildin parlatarak yumuşatır.
]]>
Karbonatlı Cilt Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/karbonatli-cilt-maskesi.html Mon, 03 Sep 2018 09:06:34 +0000 Karbonatlı cilt maskesi, popüler bir şekilde cilt maskelerinde kullanılan karbonat, düzenli aralıklarla kullanıldığında peeling etkisi yaratır. Bu etkisiyle cildi yağdan, kirden ve ölü hücrelerden arındırır. Cild Karbonatlı cilt maskesi, popüler bir şekilde cilt maskelerinde kullanılan karbonat, düzenli aralıklarla kullanıldığında peeling etkisi yaratır. Bu etkisiyle cildi yağdan, kirden ve ölü hücrelerden arındırır. Cilde doğal bir görünüm, parlaklık vererek, ciltte siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Cildin pH dengesini sağlayarak cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Karbonatlı cilt maskesi, özellikle ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açan cilt gözeneklerinin tıkanmasını önler. Tıkalı gözeneklerin temizlenmesini ve nefes almasına yardımcı olur. Eğer cilt tipi çok yağlıysa ve yağ gözeneklerin tıkanmasına yol açıyorsa kişi sivilce problemiyle mücadele etmek zorunda kalır. Bu tür sorunlara karşı karbonatlı maske ideal bir çözümdür.

Sivilceler için karbonatlı cilt maskesi

Karbonatlı cilt maskesi sivilceleri ve siyah noktaları tamamen önlemek adına tek başına yeterli olmaz. Maskenin yanı sıra cildin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Karbonatlı maskenin hazırlanış aşaması oldukça kolaydır. Bunun için 1 çorba kaşığı karbonat 1 çorba kaşığı suyla karıştırılır. Karışım cilde tatbik edilip 10 dakika bekletildikten sonra soğuk su yardımıyla şok etkisi yaratılarak yıkanır. Eğer cilt tipi aşırı yağlıysa maske su yerine limon suyu kullanılarak hazırlanabilir.

Kırışıklıklar için karbonatlı cilt maskesi

Karbonatın peeling etkisi ciltte kırışıklıkların önlemesine yardımcı olur. 1 şeker kaşığı yoğurdun içine 1 şeker kaşığı karbonat ilave edilerek karıştırılır. Karışım cilde masaj hareketleriyle sürülüp 10 dakika bekletilir. Daha sonra bol soğuk suyla yıkanarak maske ciltten temizlenir. Yine yağlı bir cilt tipine sahip kişiler maskeye birkaç damla limon suyu ekleyebilir.

Cilt lekeleri için karbonatlı cilt maskesi

5 damla limon suyu, 1 çay kaşığı yaş maya ve 1 çay kaşığı karbonat ufak bir kabın içinde karıştırılır. Elde edilen karışım tercihe göre cilt lekelerine ya da tüm cilde uygulanarak 15 dakika bekletilir. Kuru cilde sahip olan kişiler maske yapımında limon suyu kullanmamalıdır.

Cilt lekesi için karbonatlı cilt maskesi çilek kullanılarak da hazırlanabilir. 2 yemek kaşığı yoğurt, çeyrek çay kaşığı karbonat ve 1 tane çilek kullanılmalıdır. 1 tane çilek yıkanıp püre kıvamında ezilir. Üzerine yoğurt ve karbonat eklenip maske hazırlanır. Hazırlanan maske bir fırça kullanılarak ciltte lekeli olan alanlara sürülür. 30 dakika bekletilerek soğuk suyla yıkanır.

Cildi parlatan karbonatlı cilt maskesi

1 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karbonat birbiri ile tamamen karışana kadar çırpılır. Üzerine 1 çay kaşığı kadar su eklenip karıştırmaya devam edilir. Hazır hale gelen maske cilde dairesel hareketlerle cilde tatbik edilir. Bir dakika süreyle cilde uygulandıktan sonra cilt bol suyla maskeden arındırılır. Maske haftada düzenli olarak bir defa uygulanabilir.

Peeling etkisi yaratan karbonatlı cilt maskesi

Yeterli ölçüde yüz temizleme jeli ve karbonat karıştırılarak maske hazırlanır. Hazırlanan maske özellikle banyo yapıldıktan sonra uygulanırsa oldukça etkili olur. Çünkü banyo anında buhar cilt gözeneklerinin açmasını sağlar. Maske gözenekleri açılmış bir cilde uygulandığında derinlemesine nüfus ederek daha etkili olur. Hazırlanan maske yüze eşit şekilde 2 dakika masaj yapılarak sürülür. Daha sonra yüz soğuk suyla şok yapılarak yıkanır.

Karbonatlı cilt maskesi kimler için uygun değildir

Yüz ya da cildinde açık yarası bulunanlar için, hassas bir cilt yapısına sahip olanlar, cildi daha önce sıkılarak kanatılmış sivilcesi olanlar karbonatlı cilt maskesi kullanmamalıdır. Karbonat doğal olarak cildin pH dengesini korur. Maskeler uygulanarak eğer cilde zarar verilmezse ve ciltte tahrişe sebep olunmazsa maskelerin olumlu etkilerinden en iyi şekilde yararlanılabilir.


]]>
Cilt Bakım Kürleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-bakim-kurleri.html Mon, 03 Sep 2018 19:01:14 +0000 Cilt bakım kürleri, cilt bakımı için uygulanan kürler, cildin daha kusursuz, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt bakımı için uygulanacak kürler, bitkisel yağlar ya da doğal ürünler kullan Cilt bakım kürleri, cilt bakımı için uygulanan kürler, cildin daha kusursuz, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt bakımı için uygulanacak kürler, bitkisel yağlar ya da doğal ürünler kullanılarak hazırlanır. Ayrıca kürler, cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve nemi kazandırmak içinde etkilidir. Çok pahalı kozmetikler kullanmak yerine evde doğal ürünler kullanılarak cilt bakım kürü yapmak hem daha sağlıklı hem de daha ekonomiktir. Evde kolaylıkla hazırlanıp uygulanacak cilt bakım kürleri nasıl hazırlanır Hep birlikte hazırlayalım.

Cilt bakım kürleri

Doğal cilt bakım kürü

 • 2 avuç lavanta
 • 1 çay bardağı portakal suyu
 • 1 dilim salatalık
 • 1 yemek kaşığı kaymak
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 2 şeker kaşığı arpa unu

Hazırlanışı: Lavanta bir cezve içine alınarak üzerine portakal suyu eklenir. Ocağa alınarak kaynamaya bırakılır. Kaynama noktasına geldiğinde salatalık rendeden geçirilerek ya da ezilerek eklenir. Daha sonra kaymak, yumurta sarısı ve arpa unu ilave edilerek iyice karıştırılır. Karışım kaşık yardımıyla karıştırılarak özleşmesi için en az 4-5 dakika karıştırılmalıdır. Elde edilen karışım yüze masaj hareketleriyle sürülüp 15 dakika bekletilir. Daha sonra durulanarak ciltten arındırılır. Kür cildin yenilenmesini ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Bitkisel bakım kürü

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 tane yumurta beyazı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Ceviz içi

Hazırlanışı: 1 su bardağı kadar su kaynatılarak üzerine papatyalar eklenip 20 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzgeçten geçirilerek üzerine ezilmiş ceviz eklenir. Yumurta beyazı, limon suyu ve bal ilave edilir. Homojen şekilde karıştırılarak elde edilen kür, yüze sürülür ve yarım saat bekletilir. Yüz ılık su yardımıyla yıkandıktan sonra tercihen badem yağıyla cilde masaj yapılır. Hazırlanan kür cildin diri ve taze bir görünüm kazanmasını sağlar.

Etkili cilt bakım kürü

 • Yarım şeker kaşığı gliserin
 • 1 kahve fincanı şap
 • 1 kahve fincanı votka

Hazırlanışı: Tüm malzemeler uygun bir kabın içinde buluşturularak harmanlanır. Cilt temizlendikten sonra hazırlanan kür cilde sürülür ve yarım saat bekletilir. Daha sonra ılık su yardımıyla yıkanır. Özellikle yağlı ciltlerin kullanacağı kür ciltte sıkılaşma yaratır.

Cilt besleyici cilt bakımı kürü

 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 şeker kaşığı zeytinyağı
 • 5 damla havuç yağı

Hazırlanışı: Malzemelerin tümü uygun bir kap içine alınarak homojen şekilde karıştırılır. Tüm malzeme bir biriyle bağdaştıktan sonra hazırlanan kür cilde masaj yapılarak uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanarak ciltten arındırılır. Cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlayacak ideal bir cilt bakım kürü olarak kullanılabilir.

Karma ciltler için cilt bakım kürü

 • Çeyrek limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı soya unu
 • 1 çay kaşığı soya yağı
 • 1 çay kaşığı polen tozu

Hazırlanışı: Limon suyu, soya yağı, polen tozu ve soya unu çukur bir kaba alınır ve bir kaşık yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırılır. Hazır hale gelen kür, cilde sürülüp 15 dakika bekletilir. Daha sonra cilt durulanır.

Cildi canlandırmak için bakım kürü

 • Yarım fincan süt
 • 1 çay bardağı kaşığı kayısı suyu
 • 1 tane yumurta
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 tutam defne yaprağı

Hazırlanışı: Kayısı suyuna defne yaprağı ve tarçın eklenerek kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine yumurta ve süt eklenip homojen şekilde kür hazır hale getirilir. Hazırlanan kür cilde uygulanıp 10 dakika bekletildikten sonra bol su yardımıyla yıkanır. Cildi parlatmak, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için ol]]> Kuru Ciltler İçin Yoğurt Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-yogurt-maskesi.html Tue, 04 Sep 2018 06:54:20 +0000 Kuru ciltler için yoğurt maskesi, İnsan vücudunun en önemli organlarından biri şüphesiz ki yüzüdür. Yüz bir insan için önemli olduğu kadar da dikkat çeken bir organdır. Bundan dolayı da herkesin, hepimizin yüzüne daha fazl Kuru ciltler için yoğurt maskesi, İnsan vücudunun en önemli organlarından biri şüphesiz ki yüzüdür. Yüz bir insan için önemli olduğu kadar da dikkat çeken bir organdır. Bundan dolayı da herkesin, hepimizin yüzüne daha fazla önem verdiğini söyleyebiliriz. Yüzüne kadınlar kadar erkeklerde önem verir bildiğiniz gibi. Ancak tabiki de bu konuda kadınlar daha hassas davranmaktadır. Çünkü bir kadının yüzü ne kadar güzel, bakımlı ve pürüzsüz olursa o kadar çok dikkat eder ve kendine o kadar çok güvenir. Bazı kadınların yüzü doğuştan böyle güzeldir bazı kadınların ki ise böyle değildir tabi. Bu durum tamamen cilt tipi ile ilgili bir durumdur. Her cilt elbette ki aynı olacak diye bir şey yok.Dediğim gibi bazı insanlar cildi veya yüzü doğuştan itibaren yumuşak, pürüzsüz olabilir. Siyah nokta, sivilci veya güneş lekeleri hemen hemen her cilt tipinde olabilecek olumsuz durumlardandır. Günümüzde bunlardan kurtulmak elbette çok kolay. Ancak kolay olmakla beraber de oldukça pahalı tedavileri olan bir durum. Ben ise sizlere bugün evde kendinizin yapabileceği daha ucuz yöntemlerden bahsedeceğim. 


Sizlere vereceğim maskeler yoğurt ile yapabileceğiniz maskelerdir. Bunun nedeni ise yoğurdun içerisinde cilt için uygun olan mineral ve vitaminlerin bulunması. Bende sizlere evde yoğurt ile yapacağınız birkaç kuru ciltler için yoğurt maskesi tarifi vereceğim. 

Basit yoğurt maskesi
Basit yoğurt maskesi için ihtiyacınız olan tek şey bir yemek kaşığı kadar yoğurt. Bir yemek kaşığı kadar yoğurdu yüzünüzün her yeri eşit miktarda olacak şekilde sürün ve 15-20 dakika kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra yıkayıp yüzünüzü kurutun. Yüzünüzün yumuşamış olduğunu fark edeceksiniz. 

Nemlendiren yoğurt maskesi
Bu maske tamamen kuru ciltler için yapılabilecek en iyi maskelerden bir tanesi. Bu maskenşn içerisinde hem yoğurt hemde avokado bulunduğu için cildi fazlası ile nemlendirecek ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. 
Avokado maskesi için yarım avokado,bir çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı yoğurdu bir kabın içerisine alın. Avokadonun iç kısmını ve yoğurt ile yağı iyice ezin. Krem kıvamını alana kadar ezip karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra yüzünüze kalın bir tabaka olacak şekilde sürün ve 15 dakika bekletin. En son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzünüzün yumuşamış olduğunu fark edeceksiniz. Bu maskeyi haftada 2-3 defa yapabilirsiniz. 
]]>
Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kuru-ciltler-icin-bal-maskesi.html Tue, 04 Sep 2018 15:03:39 +0000 Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi; Cildimizi doğal olan yollardan nemlendirmek ve yenilenmesine yardımcı olabilmek için evlerimizde hazırlayabileceğimiz yapımı da bir o kadar kolay olan birçok bal maskesinden faydalanabiliriz. Bal maske Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi; Cildimizi doğal olan yollardan nemlendirmek ve yenilenmesine yardımcı olabilmek için evlerimizde hazırlayabileceğimiz yapımı da bir o kadar kolay olan birçok bal maskesinden faydalanabiliriz. Bal maskesinin bizlere oldukça faydası bulunmaktadır. Bal maskesinin faydalarını sayacak olursak, cildimizi nemlendirmektedir. Cildimizin yenilenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda cildimizi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Gergin bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Cildimizdeki iltihapları gidermekle birlikte, kan dolaşımını uyarmaktadır.
Kuru ciltler için birçok bal maskesi çeşidi bulunmaktadır. Maske olarak bal kullanmak yeterli olacaktır. Balı cildimize yaymayı kolay hale getirmek için parmaklarımızın ucunu suyla ıslatıp, balı yayabiliriz. 15 dakika sonra bol su ile yıkamamız yeterli olacaktır. Bu sade bal maskesidir. Lakin kuru ciltlerimiz için birçok bal maskesi mevcuttur.

Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi;

Yumurtalı bal maskesi; Nemden zengin bal maskesi elde edebilmek için 1 yumurta sarısına 1 yemek kaşığı bal karıştıralım. Ve göz çevremiz haricinde yüzümüzün her yerine eşit derecede yayalım. Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzümüzü ılık ve yumuşak bir su ile yıkayalım. Mümkün olduğunca suyumuzun yumuşak olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü sert sular kuru ciltlere iyi gelmemektedir. Yüz yıkarken bu sebeple içme sularından faydalanabilirsiniz. Maskeyi cildimizden arındırdıktan sonra cildimizi tonik ile silerek, ardından ise nemlendirici sürelim.
Sütlü bal maskesi; Oldukça etkili bir bal maskesi olarak bilinmektedir. Bunun için 2 kaşık bal ile 2 kaşık sütü karıştırmamız gerekmektedir. Ve ardından gözümüz çevresi haricinde tüm yüzümüze ve boynumuza uygulayalım. Yaklaşık olarak 15 dakika sonra cildimizden tamamıyla arınacak şekilde temizleyelim. Mümkünse maskemizi yüzümüzde 15 dakikadan fazla tutmamaya özen gösterelim.
Gliserinli bal maskesi; Bu maske daha çok cilt gençleştirici bir maskedir. 1 yemek kaşığı bal, 1 yumurta beyazı ve 1 çay kaşığı gliserinin fincan unu ile karışımı ile elde edilmektedir. Göz çevresi haricinde yüz ve boynumuza uygulanmaktadır. Yaklaşık 15 dakika sonra cildimizi ılık bir su ile yıkayarak maskeden tamamen arındırmamız mümkündür. 15 dakikadan fazla maskeyi yüzümüzde tutmamamız gerekmektedir. 
]]>
Cilt Lekeleri Lazer https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-lekeleri-lazer.html Wed, 05 Sep 2018 14:59:01 +0000 Cilt lekeleri lazer, ciltteki lekeler üzerine uygulanan lazer tedavisinde, lekelerin üzerine lazer ışınları cildin sorunlu olan tabakasına ulaşılmasını sağlar ve sorunun tedavi edilmesi sağlanır. Bu tedaviyle lekeler Cilt lekeleri lazer, ciltteki lekeler üzerine uygulanan lazer tedavisinde, lekelerin üzerine lazer ışınları cildin sorunlu olan tabakasına ulaşılmasını sağlar ve sorunun tedavi edilmesi sağlanır. Bu tedaviyle lekelerin olduğu alan cilt rengiyle aynı hale getirilir. Ancak lazer tedavisinin uzmanlar tarafından yapılması ve uygun lazer cihazlarıyla yapılması gerekir.

Cilt lekeleri, doğuştan olabilir, yaşlılık lekeleri olabilir, çillerden kaynaklanabilir, güneş lekeleri dediğimiz lekeler olabilir. Bunun dışında et beni şeklinde olmayan cilt benleri leke etkisi yapabilir. Ciltte leke oluşumun nedenleri arasında, yaşın ilerlemesi, gebelik, doğum, güneşin olumsuz etkileri, ilaç kullanımı, kozmetik ürünlerinin hatalı seçimi, hormonal etkiler bulunabilir. Bu şekilde oluşan cilt lekeleri lazer tedavisiyle giderilebilir.

Cilt lekelerinde lazer tedavisi hangi bölgelerde uygulanabilir

Lazer tedavisi cilt lekesi olan her bölgede uygulanabilir. Başta yüzde, ellerde, dekolte bölgesinde, boyunda, kollarda, bacaklarda, göğüs, göbek, basen ve kalça bölgesinde oluşan cilt lekelerinde güvenle lazer tedavisi uygulanabilir.

Cilt lekeleri lazer tedavisiyle nasıl giderilir

Lazer tedavisi ciltteki lekelerin koyuluğuna bağlı olarak ve lekelerin derinliğine göre belli sayıda seansta uygulanır. Bunun için alt sınır 2 seanstır. Bu uygulamadan sonra ciltteki lekelerin durumuna göre, seanslara devam edilir. Fakat seansların süresi fazla uzun olmaz. Lekeler üzerine lazer atışı yapılarak, yaklaşık 15-20 dakika içinde tamamlanır. Seansların arasında yaklaşık 1 ay olur. Yine de seans aralığı cilt lekelerine göre belirlenir. Lazer tedavisi sırasında acı duyulmaması amacıyla, cilde lokal anestezi etkisi yapacak kremler tatbik edilir.

Cilt Lekeleri Lazer

Lazer tedavisinden sonra ne yapılır

Cilde uygulanan lazer tedavisi sonrasında, cildin korunması, tahrişten sakınılması gerekir. Özellikle güneşten koruyucu kremler kullanılmalı, cilt bir süre yıkanmamalıdır. Bunun yanında en az 3 gün cilde makyaj yapılmamalıdır. Bu tedavi cilt lekelerini tedavi ederken, ciltte başka hasar oluşturmaz. Ancak ciltte bir süre kızarıklık, hafif şişkinlik olabilir. Bunlar kısa sürede geçecektir. Cilt lekeleri lazer uygulanmasıyla birlikte olumlu etkilenir. Lekeler alt yapıdan düzeltilmeye başlanır, seanslar bittikten sonra görünür cilt yüzeyinde etkileri görülmeye başlar. Cilt lekelerinin tam olarak iyileşmesi 1 ayı bulur.

Cilt lekelerinde lazer kalıcı çözüm olur mu

Leke tedavisinde uygulanan lazer kalıcı çözüm olabilir. Ancak hormonal etkiler, kişinin cildini güneşten korumaması, uygun kozmetik ürünlerinin kullanılmaması gibi etkenler olursa, ciltte lekeler yeniden etkili olabilir. Ancak lazerin kalıcı etkisi uygulandığı lekeler için geçerlidir. Fakat başka etkenlerden ciltte farklı yerlerde lekeler oluşabilir.

]]>
Cilt Delikleri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/cilt-delikleri.html Thu, 06 Sep 2018 08:18:32 +0000 Cilt delikleri, herkesin başına gelebilecek cilt sorunları arasındadır. Bunun nedenleri arasında ciltte sürekli sivilcenin çıkması, akne sorunu ya da gözeneklerdeki genişleme olabilir. Genellikle cilt delikleri makyajl Cilt delikleri, herkesin başına gelebilecek cilt sorunları arasındadır. Bunun nedenleri arasında ciltte sürekli sivilcenin çıkması, akne sorunu ya da gözeneklerdeki genişleme olabilir. Genellikle cilt delikleri makyajla kamufle edilmeye çalışılır. Ancak bunlar geçici çözümlerdir. Estetik olarak hoş olmayan bir görünüme neden olan ciltteki delikler için daha kalıcı çözümler uygulanmalıdır. Cildi sıkılaştırmak ve deliklerin kapanmasını sağlamak gerekir. Bunun için uygulanabilecek doğal maskeler vardır. Bunun yanında düzenli bir cilt bakımı yapılması tavsiye edilir.

Cilt delikleri için doğal maskeler

Killi un maskesi: Maskeyi hazırlamak için, 1 tatlı kaşığı mısır unu ve 1 çay kaşığı kili biraz suyla birlikte macun kıvamına getirin. Bunu cilt deliklerinin olduğu alanlara uygulayarak, kurumasını bekleyin. Daha sonra suyla cildinizi temizleyin. Yapılan işlem ciltte doğal bir peeling etkisi göstereceğinden, ciltteki deliklerin küçülmesini ve kapanmasını sağlar.

Yaş maya bal maskesi: Maskenin hazırlanması için 2 tatlı kaşığı yaş maya, yarım tatlı kaşığı bal, 1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu iyice karıştırılır. Bunu cilt deliklerine sürerek, 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Cilt delikleri için öneriler

Cilt deliklerinden yakınan kişiler bir uzamandan destek alabilir. Yapılacak kimyasal peeling yardımıyla ciltteki delikler kapanabilir. Bunun dışında fraksiyonel lazer tedavisi sayesinde, 5 seansta bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak cildinize maske uygulayarak, 6 ay kadar sürede bunun yararlı etkilerini görebilirsiniz. Cilt yenileyici kremlerin kullanılması da, bu sorun için faydalı olacaktır.

Cilt deliklerinde düzenli cilt bakımının önemi

Cildin düzenli olarak yağ ve kirden arındırılmasını sağlayacak cilt bakımı cilt deliklerinin kapanmasına, küçülmesine yararlı olur. Sabah ve akşam cildin yağdan arınmasını sağlayacak şekilde yıkanması, zeytinyağı ile ciltteki gözeneklerin kirden arındırılması ve sıkılaştırılması sağlanabilir. Cildin buhara tutulması sırasında cilde zeytinyağı sürmek, yağları temizleyecektir.

Cilt Delikleri

Sivilceler için sıkça kullanılan karbonatlı su, cilt deliklerinin kapanması içinde yararlı olur. Bunu 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı suyla karıştırarak, cildinize masajla uygulamanız gerekir. Ilık suyla cildinizi yıkadıktan sonra farkı sizlerde görebilirsiniz. Çok değil, birkaç defadan sonra cilt deliklerinin küçüldüğünü izleyebilirsiniz.

]]>
Bazal Hücreli Cilt Kanseri https://www.ciltlekeleri.gen.tr/bazal-hucreli-cilt-kanseri.html Fri, 07 Sep 2018 00:26:50 +0000 Bazal hücreli cilt kanseri, toplumda görülen cilt kanserleri arasında en fazla etkili olanıdır. Bu lezyonlar cildin en dış tabakasındaki bazal hücrelerdeki kontrolsüz anormal büyümeyle ortaya çıkar. Genellikle açı Bazal hücreli cilt kanseri, toplumda görülen cilt kanserleri arasında en fazla etkili olanıdır. Bu lezyonlar cildin en dış tabakasındaki bazal hücrelerdeki kontrolsüz anormal büyümeyle ortaya çıkar. Genellikle açık yara, pembemsi, kırmızı lekeler, parlak yumru, yara izi şeklinde görülebilirler. Bazal hücreli cilt kanseri nedeni genellikle uzun süreyle ya da yoğun şekilde UV ışınlarına maruz kalınmasıdır. Tedavi edilmediğinde dokulara hasar verebilir, ancak çoğunlukla metastaz yapmazlar. Nadiren diğer alanlara yayılır, yaşamı riske atabilir. Tanı konulan kanserler içinde oldukça yaygındır. Her 3 kanser tanısının birisi cilt kanseridir. Bunların çoğunluğu da bazal hücreli cilt kanseridir.

Bazal hücreli cilt kanseri belirtileri

Bu tür cilt kanserlerinde aşağıdaki belirtiler görülebilir. Bu oluşumlar ciltte egzama, sedef gibi rahatsızlıklara benzer belirtilerde verebilir. Bu nedenle kesin tanı için, uzman bir doktora gidilmelidir. Ciltteki değişimler mutlaka önemsenmelidir.

Bazal hücreli cilt kanserlerinde erken aşamadaki en önemli belirti, kanamalı açık yaralar ya da kabuklanma göstererek iyileşen, ancak yeniden açılarak kalıcı yaralara dönüşen belirtilerin ortaya çıkmasıdır.

Ciltte değişik alanlarda yama şeklinde kızarıklık ya da irrite olan cilt görünümünün olması, bazen kabuklanma şeklinde kaşıntılı lezyonların ortaya çıkması

Ciltte inci görünümlü saydan, pembe, kırmızı, parlak yumrular şeklinde görünümler olabilir. Bunlar koyu tenli kişilerde kahverengi renkte olabilir ve benlerle karıştırılabilir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri

Etrafı kabarık şekilde, orta kısmı çökük, kabuklanmış lezyonlar ortaya çıkabilir. Yüzey kısımlarında kılcal kan damarları belirginleşebilir.

Bazal hücreli cilt kanseri nedenleri

Cildin bazal hücrelerinden birisinin DNA sında mutasyon gelişirse, cilt kanseri oluşur. Cildin dış tabakası olan epidermisin en altında yer alan bazal hücreler, yeni hücreleri üretmektedir. Bu yeni hücreler eski hücreleri cildin dışına doğru iter. Burada ölen hücreler dökülürler. Yeni hücreler bazal hücre DNA sı tarafında kontrol altında olur. DNA da olan bir mutasyon, normalde yaşlanması ve ölmesi gereken hücrelerin devamına sebep olur. Bu şekilde ortaya çıkan anormal hücrelerde kanseri meydana getirir.

Bazal hücrelerde olan DNA hasarının fazla güneş ışığına maruz kalma, UV radyasyon gibi nedenlerle ortaya çıktığı düşünülür. Bazal hücreleri cilt kanserlerinin çoğu genellikle yüzde, kol ve bacaklarda, omuzda, kafa derisinde yani fazla güneş ışığına maruz kalan alanlarda ortaya çıkar. Nadiren güneş almayan yerlerde kanser oluşur. Bunlarda enfeksiyon, yanık, iltihaplı cilt rahatsızlıkları, açık yaralar, dövme, aşı gibi nedenlerden kaynaklanır.

Bazal hücreli cilt kanseri tanısı

Hastalarda fiziki muayene ile kanser şüphesi olduğunda, yapılan biyopsi ile kesin tanı konulabilir. Bölgeden lokal anesteziyle alınan doku parçası mikroskop altında incelenir. Tanı sonrası tedaviye başlanır. Bazal hücreli cilt kanseri açık tenli kişilerde, güneşe maruz kalanlarda, yaşı ilerlemiş oranlarda daha fazla görülür. Erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler. Çocuklarda ise nadiren görülür.

Bazal hücreli cilt kanseri tedavisi

Tedavide MOHS Mikrografik cerrahiyle kanserli cilt dokusundan ince parçalar alınır. Bu şekilde sağlam dokuya ulaşılır. Tedavideki başarı oranı % 98 kadardır. Bunun dışında bazal hücreli cilt kanseri tedavisinde lazer tedavisi, kriyoterapi, eksizyonel cerrahi, küretaj yöntemi, radyoterapi gibi tedavilerde uygulanabilir. Bölgedeki lezyonlara lokal ilaçlarda uygulanabilir.

]]>
Kaya Tuzunun Cilde Faydaları https://www.ciltlekeleri.gen.tr/kaya-tuzunun-cilde-faydalari.html Fri, 07 Sep 2018 20:16:36 +0000 Kaya tuzunun cilde faydaları, rafine edilmemiş kaya tuzu insan sağlığına oldukça faydalıdır. Normalde 1 litre kaplıca suyu yaklaşık 1 gram mineral içerirken, kaya tuzunda 40 kat mineral bulunur. Bu mineraller pek çok Kaya tuzunun cilde faydaları, rafine edilmemiş kaya tuzu insan sağlığına oldukça faydalıdır. Normalde 1 litre kaplıca suyu yaklaşık 1 gram mineral içerirken, kaya tuzunda 40 kat mineral bulunur. Bu mineraller pek çok sağlık sorununa şifa olmaktadır. Alerji, astım, obezite, kalp sağlığı başta olmak üzere, üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve cilt bakımında kaya tuzu oldukça yararlı etkiler yapmaktadır.

Kaya tuzu iç denizin çekilmesi ve çökelti oluşturmasıyla meydana gelmektedir. Bu aşamada kaya tuzu arasında bulunan killi toprak cilt güzelliğinde olumlu etkiler yapmaktadır. Killer cilt sağlığını düzenleyici, güzelleştirici etki yapmaktadır. Bununla saçların yıkanması halinde, saç dökülmesi bile önlenebilir. Kaya tuzu rafine edildiğinde ise, içindeki mineraller kayboluyor ve sadece sodyum kalıyor. Bu yüzden vücutta ödem yapan etkisi ortaya çıkıyor. Kaya tuzu işlenmediği zaman, bu etkisi görülmüyor.

Kaya tuzunun ciltte kullanımı

İnsan vücuduna sayısız yararı olan kaya tuzunun ciltteki etkileri sedef ve egzama, siğiller, cilt güzelliği ve cilt lekeleri üzerinde olur. Vücuda enerji kaynağı olarak kaya tuzunun 2,5 litre suyun içinde 1 yemek kaşığı eritilerek sabahları aç karnına, yemeklerden yarım saat önce 1 bardak içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu kürle hücreler yenilenmekte, onarılmaktadır.

Kaya Tuzunun Cilde Faydaları

Cilt güzelliği için bu kürün cilde sürülerek kullanılması gerekir. Ciltte kuruduktan sonra üzerine normal krem uygulanabilir. Sedef ve egzama sorunu olanlarda kaya tuzu ile hazırlanan karışımdan haftada 2 defa banyo suyuna koyarak kullanabilir. İlk zamanlarda ciltte kızarıklık, yanma etkisi gösterse de zamanla iyileşmenin etkisi görülecektir. Siğiller içinde kaya tuzu ile hazırlanan kür içilebilir. Çiller ve cilt lekelerinde kaya tuzuyla hazırlanan kür sorunlu yerlere sürülebilir. Kuruduktan sonra cilde nemlendirici sürülür ve güneşten mümkün olduğu kadar korunulması gerekir. Bu uygulamaları yapmak için, mutlaka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz.
 


]]>
Limonla Cilt Beyazlatma https://www.ciltlekeleri.gen.tr/limonla-cilt-beyazlatma.html Sat, 08 Sep 2018 16:36:38 +0000 Limonla Cilt Beyazlatma, dikkat edilmesi gerekenler hassas cildi olanlar bu yöntemi uygularken eger yanma ve kaşınma gibi hissiyat duyarlarsa 10 dakika sonra geçmiyor ise hemen durulayın ve birdaha uygulamayın belki limon asidi Limonla Cilt Beyazlatma, dikkat edilmesi gerekenler hassas cildi olanlar bu yöntemi uygularken eger yanma ve kaşınma gibi hissiyat duyarlarsa 10 dakika sonra geçmiyor ise hemen durulayın ve birdaha uygulamayın belki limon asidi cildiniz için fazla serttir. Limon asiti harika bir dezenfekdandır.
Cilt lekelerini de yok etmesiyle bilinen limon aynı zamanda harika bir renk açıcıcı özelliğe sahiptir.

Süt, Bal ve Limon Suyu

Bal nemlendirici özellikleri ile biriken, sütte bulunan laktik asit soyucu özelliği ile tanımlanır. Öte yandan limon suyu cildinizi ışıldamasını sağlayacaktır. Bu nedenle bal ve limon suyu ve sütü eşit miktarlarda birer kaşık alarak karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza bu karışımı uygulayın, yaklaşık  20-25 dakika boyunca kalınması gerek ve sonra ılık su ile durulayın.
Limonla Cilt Beyazlatma

Yoğurt ve Portakal kabuğu

Beyaz tenli olmaya çalışan herkez için, düzgünce kurutulmuş mükemmel bir ev yapımı olan bu yüz bakım paketidir. Bu karışımı yapmak için düzgünce kurutulmuş portakal kabuğu rendesine yoğurt yada süt ekleyin. Yüzünüze bu macunu uygulayın ve su ile durulamadan önce 15-20 dakika bekletin.Bu ev yapımı maske cilt lekerini çıkarmanın yanı sıra cildinizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

Yapılış ve Uygulanışı: Her akşam yatmadan önce bir veya iki dilim limon kesip bununla çok hassas olduğu için göz çevresi hariç, tüm yüzünüzü iyice ovun limonun antibakteriel asidi cildinize yanma kaşınma hissi uyandırır. Bu en geç 10-15 dk içerisinde geçecektir. Yüzünüzde limon kalmasını sorun etmeyin zira yarın sabah kalktığınızda yüzünüz gergin olduğunu fark edeceksiniz. Ilık su ile yüzünüzü iyice yıkayınız. Ardından hafif nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirmek cildinizin ne kadar yumuşadığına dair fark hissi yaratacakdır. Bu işlemi düzenli uyguladığınızda bir kaç günde farkı sizlerde göreceksiniz. Cildinizin rengini açıldığını fark edeceksiniz. Limon asitleri sivilceleride kurutacağından pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız .

]]>